×
לימודי
 מוסיקה, שיעורי
 מוסיקה, חוגי
 מוסיקה, קורסי
 מוסיקה, פעילויות מוסיקה -  גיטרה - לנגן גיטרה

לנגן גיטרה

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

גיטרה היא כלי שכולנו מזהים מאד בקלות, אנו מכירים את הגיטרה מכל סגנונות המוזיקה המודרניים ומכירים אותה היטב בשלוש צורותיה הפופולריות - הקלסית, החשמלית והאקוסטית.

בעוד שלגיטרות יש מיתרי מתכת, לגיטרה הקלסית ישנם מיתרי ניילון אשר משוועים לה סאונד חמים ואטום יותר, ופחות חד. הגיטרה הקלסית מזוהה עם מוזיקת הפלמנקו הספרדית וידועה בשלל הטכניקות אשר פורטים עליה. הגיטרה האקוסטית יותר מוכרת כגיטרת ליווי, גם עליה ניתן לשמוע פה ושם סולואים אך הם יותר מגולמים כקישוט, והסאונד ההרמוני שלה חמים ועוטף.
אנו מכירים את הגיטרה האקוסטית מהרוק הישראלי, מהפולק והרוק האמריקאי וממוזיקת הקנטרי. הגיטרה החשמלית, אשר ממלאת מקום בכל הפקה מוזיקלית מודרנית - רוק, פופ, מוזיקה מזרחית, מוזיקה אלקטרונית אשר מקושטת בגיטרה ועוד ועוד.

בגיטרה רגילה ישנם 6 מיתרים, אשר בכיוון המסורתי מפיקים את הצלילים הבאים (מלמעלה למטה):

        E (מי)

        A (לה)

        D (רה)

        G (סול)

        B (סי)

        e (מי)

מה שקובע את הצלילים האלה הוא אורך, עובי ומתיחות המיתר. המרווח בין כל שני מיתרים צמודים - זהה (למעט זוג אחד). המרווח בין כל שני מיתרים הוא קוורטה (2.5 טון) כאשר בין G-B קיים מרווח של טרצה גדולה (2 טון). מי שרוצה לראות את זה בעיניים שילחץ על הכפתור "צלילי האוקטבה" בסרגל התחתון ויספור.

גיטרה היא כלי אהוב ופופולרי ומי שמנגן עליה תמיד נתפש בעיני אחרים כאדם חברותי שמוסיף כל כך הרבה שמחה ואנרגיה למקומות בהם הוא מנגן. אך מעטים יודעים לגבי ההשקעה הנדרשת, ממש כבכל למידה על כל כלי נגינה אחרת, כדי להגיע לרמת נגינה סבירה. כל אחד יכול. אבל כל מי שמעוניין להרשים את החבר'ה בסולו קטן או אפילו להחזיק לעצמו ליווי בזמן שירה - חייב להתאמן. והרבה.

המציאות מראה שכל שלבי לימודי הגיטרה כרוכים בקשיים ובהתמדה. בהתחלה האצבעות כואבות בכריות ובמפרקים. הצלילים בהתחלה חורקים ולא נקיים. התלמיד נדרש להתאמן לפחות כשעה ביום כדי לראות תוצאות.

לפעמים כדי לבצע מהלך מוזיקלי אחד בגיטרה של מספר שניות, צריך לשבת שעות כדי לשפר מהירות, דיוק, ותיאום בין יד ימין ליד שמאל.

מצד אחד כדי לדעת לנגן גיטרה צריך להיות מוכן לעבוד ולהתאמן, אך מצד שני אחרי שהדברים יושבים ואנו שולטים בכלי אפשר להתחיל ליהנות מהנגינה וזה כבר הופך למשהו שנשאר לנו כמתנה לכל החיים.

בהצלחה!


הרשמות אינטרנטיות לחוגים - החלטה כלכלית נטו