×
קורסים סדנאות פנאי ותחביבים -  רוקחות - לימודי רוקחות  - למי זה מתאים? כמה זה עולה? איך מתחילים?

לימודי רוקחות - למי זה מתאים? כמה זה עולה? איך מתחילים?

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

כשהיית ילד/ה תמיד ערבבת חומרים וחיכית לתגובה? ייתכן ורוקחות היא התחום בשבילך!

רוקחות או פרמצבטיקה היא תחום העוסק במחקר ופיתוח תרופות בצורות שונות כגון כדורים, קפסולות, פתיליות, סירופ, תרחיפים, זריקות ומדבקות עוריות. אחד מתתי התחומים הקיימים כיום היא רוקחות קלינית - ענף ברוקחות בו הרוקח מבטיח את מתן ההנחיות, האזהרות ומבטיח כי המטופל יעשה שימוש בטוח ויעיל בתרופה הניתנת לו.

רוקחים קליניים פועלים לשיפור בריאות החולה, איכות החיים שלו ומניעת מחלות ובעיות שנובעות מנטילת תרופות שגויה. בישראל ניתן למצוא רוקחים קליניים בבתי החולים השונים, בקופות החולים, במרפאות גריאטריות ובבתי המרקחת הפרטיים. תחום נוסף, שבדרך כלל מבלבלים אותו עם רוקחות קלינית, הינו הפרמקולוגיה. פרמקולוגיה עוסקת בחקר ההשפעה של חומרים ביולוגיים על יצורים חיים, ותחתיה קיימת גם הפרמקוקינטיקה - ענף פרמקולוגי העוסק בהשפעת התרופות על הגוף, ובתנועת התרופה בתוך הגוף עצמו.

לימודי רוקחות מכשירים את הרוקח להכנת תרופות באם ישנו צורך בכך, ולחלוקתן למטופלים. בנוסף, רוקחים רבים עוסקים גם בפיתוח ובמחקר של תרופות ובמתן ייעוץ תרופתי.

בשנים האחרונות, מהווים הרוקחים חלק בלתי נפרד מהצוות הטיפולי בבתי-החולים הכולל רופאים, צוותים סיעודיים, עובדים סוציאליים ועוד, וזאת מתוך ההבנה שרוקחות היא תחום נדרש וטומן בחובו ידע רב ונחוץ עבור מתן טיפול אידאלי. נוכחותם של רוקחים והמלצותיהם, תורמים במידה ניכרת להצלחת הטיפול הרפואי מתוך הידע שלהם בכל הקשור לתופעות לוואי, להתוויות, ליחסי גומלין בין תרופות ומזון, ובכל הם מסייעים בהפחתת תופעות לוואי ולחסכון משמעותי למטופל ולמרכזים הרפואיים.

בנוסף, רוקחים אף מתמצאים בתהליכי יצור התרופות, בפיקוח על בקרת האיכות, בקביעת סטנדרטים עדכניים ביחס לעולם הרפואה המתפתח והמשתנה במהירות מסחררת, בפיתוח תרופות חדשות ובפיתוח מערכים ניסיוניים לתרופות.

כיום ניתן ללמוד לימודי רוקחות בשני מסלולים שונים:

1.      לימודי רוקחות קהילתית - רוקח קהילתי הוא בוגר מסלול זה והוא מי שבדרך כלל ניתקל בו בבית המרקחת. הוא יכיר ויידע להמליץ על מינונים, השפעות  ואינטראקציות של תרופות. הרוקח יספק למטופל את התרופה וייתן הנחיות לשימוש בה.

2.      לימודי רוקחות בתעשייה - הרוקח עובד בדרך כלל בחברות המייצרות תרופות ולוקח חלק פעיל בכל הקשור לפיתוח, ייצור ואישור התרופה.

בנוסף, קיימים לימודי המשך לרוקח קליני (תואר שני) – הרוקח עובד בדרך כלל בבתי החולים ומייעץ אודות מתן טיפולים תרופתיים.

לימודי הרוקחות יכשירו תלמידים לעבודה בבתי המרקחת הקהילתיים והמוסדיים וכן יצטרפו למערך המחקר בתעשיית התרופות. תכניות לימודי הרוקחות משתנות בקצב מסחרר בהתאם לקצב התפתחות תחומי הרפואה השונים והתגליות המטלטלות שתחום הבריאות והרפואה עובר מדי יום. הסטודנטים בתכנית הלימודים רוכשים ידע לגבי מנגנוני הפעולה של חומרי הרפואה ולומדים כל הדרוש להשתלבות כיועצים לטיפול תרופתי.

בלימודי הרוקחות נלמד נושאים רבים הלקוחים ממדעי הבריאות, מדעי הטבע ומהרוקחות עצמה כמובן. בוגרי המסלול  (בן 4 שנים) יזכו בתואר ראשון, B.Pharm, ולאחר השלמת סטאז' נוסף בן 8 חודשים הם יזכו גם ברישיון עבודה בתחום הרוקחות מטעם משרד הבריאות. בוגרי התואר יוכלו להמשיך את הלימודים אף לתארים אקדמאים מתקדמים במגוון מוסדות המחקר בארץ ובעולם.

בכדי להתקבל ללימודי רוקחות על המועמד לעמוד בתנאי הקבלה הכוללים ציון פסיכומטרי מספק, תעודת בגרות בממוצע ציונים של 90 לפחות, בגרות במתמטיקה ברמה של 4 יח"ל לפחות עם ציון 80, וכן לעמוד בראיון אישי.