×
קורסים סדנאות פנאי ותחביבים -  כתיבה יוצרת - כתיבה יוצרת

כתיבה יוצרת

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

לכולנו מחשבות רצות. גם אם ממש ננסה, ככל הנראה לא נצליח לספור את כמות המחשבות שלנו במהלך היום.
חלק מהמחשבות שרצות מלאות בדאגות שגרת יומנו, אחרות מהרהרות בעתיד, מחשבות רבות הן ביטוי של התרפקות על העבר וניסיון ללמוד את לקחיו כדי למנוע טעויות. אין ספק שמוחנו הקודח מכיל הרבה. וזה כמובן נאמר ללא קשר למידת אינטליגנציה. חשיבה היא מהלך אוטומטי של כולנו.

חלקנו יודעים לתת למחשבות אלה ביטוי ודרור באופן שייגע גם באחרים. אנחנו חולקים את אותן הדאגות, אהבות, אכזבות, טירוף, עצב וכאב. קשת הרגשות האנושית ענפה ונרחבת וכל אחד מאתנו חווה את כולה או רובה. כאשר אנו מצליחים להביע במשפט אחד ויחיד של כתיבה יוצרת, רגש ומחשבה, אותו המשפט עשוי להדהד, לרגש וללוות אנשים רבים כלפיד בוער בדרכם במערה חשוכה.

כשאנו רוצים לבטא את רגשותינו על הדף אנו למעשה נותנים דרור ליצירתיות שבנו, להלך החשיבה שלנו, ולנבכי נשמתנו.

אך מה קורה אם "זה לא יוצא"? או שזה יוצא אבל לא כמו שרציתם? המילים לא מסתדרות? המבנה לא הגיוני?

אל ייאוש! לשם כך נועדו שיעורי כתיבה יוצרת.

בחוג או קורס כתיבה יוצרת תוכלו לקבל את הכלים הדרושים לכם לביטוי אולטימטיבי של נבכי מוחכם הקודח.

תזכו להכיר סגנונות כתיבה שונים, תכירו מבנים שונים של כתיבה, תלמדו על חריזה ועל ביטוי רגשי. תוכלו לערוך היכרות עם עצמכם דרך המילים שתמיד חיפשתם. כתיבה יוצרת מאפשרת ביטוי חופשי לקשת הרגשות ובסופו של דבר מהווה ריפוי דרך המילים.

אנו נדרשים לחשוב, ליצור, להפעיל את מתג היצירתיות החבוי בנו, שאנו נוטים להדחיק ולכבות בתוך שגרת היום יום. כשנתקרב אל הדף, אולי תחילה זה ייראה מוזר - אך ככל שנתאמן וככל שנקבל עוד כלים נוכל לחדד את יכולות הכתיבה שלנו, ומי יודע? אולי אפילו לכתוב ספר!

כתיבה יוצרת היא כתיבה במטרה ליצור אמנות. זאת לא כתיבה שיווקית ולא כתיבה עניינית כמו חוזה או מסמך משפטי. מדובר בטקסט שמבטא מחשבה, רגש או עלילה והז'אנרים הנפוצים בה הם סיפורת (פרוזה), שירה, מחזה או הגיגים. מדובר למעשה בתהליך של יצירת טקסט ספרותי שתוצאותיו הן אחת מהסוגות שנזכרו פה.

אם גם אתם רוצים לאפשר לעצמכם לחוות תהליך יצירתי שסופו לתת לכם ביטוי אמנותי וקרקע פורה ליצירה - כנראה שהגיעה שעתכם ללמוד כתיבה יוצרת. זה תחום שעשוי לתרום לכל אחד ואחת מאתנו, והוא מומלץ בחום!

תוכלו לברר ולמצוא בקרבת מקום מגוריכם חוגים וקורסים בכתיבה יוצרת אך חשוב שיהיה לכם "קליק" עם המנחה והקבוצה.

חלק גדול מלמידת כתיבה, הוא שיתוף היצירות שלכם במהלך הקורס/ החוג וקבלת ביקורת בונה מחברי הקבוצה והמדריך בכדי להשתפר. כמובן שלא ניתן לבקר אתכם על כוח היצירה שלכם או על המחשבות האישיות שלכם, אך בהחלט ניתן להשתפר על ידי הקשבה לדעות חברי הקבוצה לגבי המבנה, הסגנון, פיתוח העלילה אם ישנה, וכמובן בחירת המילים שלכם.