×
חוגי
 מחול, קורסי
 מחול, שיעורי
 מחול, פעילויות
 מחול, לימודי מחול -  פלמנקו - כל מה שלא ידעת על פלמנקו!

כל מה שלא ידעת על פלמנקו!

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

פלמנקו היא אמנות ודרך חיים, ושורשיה החזקים והעתיקים באים ממחוזות אנדלוסיה שבדרום ספרד. פלמנקו, כפי שאני מכירים אותו כיום, התפתח במאתיים השנים האחרונות, אך שורשיו נעוצים בתקופות עתיקות יותר. הפלמנקו מורכב משלושה מרכיבים אמנותיים - שירה, נגינה ומחול ואינם יכולים להתקיים זה ללא זה. השירה הייתה החלק הראשון להתפתח והריקוד והנגינה הגיעו אחריה.

במשך מאות רבות חיו באנדלוסיה עמים שונים והיא היוותה מוקד תרבותי עשיר ומגוון. השילוב המעניין בין יהודים, מוסלמים (מורים), נוצרים וצוענים כאחד הביא לאותה תרבות מרתקת. כל אחת מהתרבויות השאירה את חותמה באנדלוסיה ויצרה פולקלור מקומי עשיר ובכך, בין היתר, נולד הפלמנקו.

הפלמנקו נחלק לסגנונות שונים כאשר לכל אחד אופי ומקצב שונה.

ריקוד הפלמנקו נותן דרור לביטוי רגשי עמוק לכל אספקט בחיים, החל בטרגדיות אישיות וכלה בשמחת החיים עצמם. המורכבות של סגנונות ומקצבי הפלמנקו לסוגיו היא מקור לעושר אמנותי עצום, מה שהופך את הפלמנקו לאמנות חיה, נושמת ובועטת רגש.

מחול הפלמנקו דורש מהרקדן, להיות גם רקדן וגם מוזיקאי מתופף שכן טכניקת הפלמנקו כוללת בתוכה רקיעות קצביות ונגינה על הקסטנייטאס בזמן הריקוד. הטכניקה מורכבת משילוב כל חלקי הגוף ודורשת קואורדינציה רבה בין חלקי הגוף השונים.

למרות שהפלמנקו מושפע מהתפתחות המחול העולמי, ריקוד הפלמנקו שומר על מקורותיו הייחודיים ושומר עליהם במקביל לצמיחה ושינוי.

הרקדנים נעזרים באביזרים קבועים וספציפיים בריקוד, כגון Manton - צעיף, Avanico - מניפה, Baston - מקל הליכה, וה- Castanuelas, הלא הן הקסטנייטות. האביזרים לקוחים מתוך חיי היומיום של התרבות הספרדית והם מהווים חלוקה מגדרית ברורה בין הגבר לאשה.

הקסטנייטות הן כלי נגינה הנמצא בשימוש במוסיקה הקלאסית הספרדית אך משמש גם ככלי נגינה חשוב המשולב בזמן הריקוד הספרדי.

מה שהחל כמופע ספונטני בסצנת הברים המקומיים בספרד, התפתח למופעי ענק בכל העולם. אך לצד אלו, גם היום עדיין ניתן למצוא מופעים קטנים, פראיים וספונטניים, שהרי משם הכל התחיל.

בתי ספר רבים לפלמנקו צמחו בכל העולם מאז התפתחות הז'אנר. במקומות רבים בעולם בתי ספר אלו מלמדים את רזי הפלמנקו לסוגיו ומשלבים לימודים של מחול, שירה ונגינה כמקשה אחת. בארץ תוכלו למצוא את מחול הפלמנקו כחוג, כקורס, כשיעור פרטי לזוגות ואף כחלק מלימודי ריקודי סגנונות במכוני כושר ובסטודיו למחול.

אם אתם מלאים בתשוקה וקצב בגופכם, ייתכן ומחול הפלמנקו יתאים לכם מאד. זאת דיסיפלינה נוקשה, שדורשת ריכוז ותשוקה למוזיקה ולהבעה גופנית, אך אין ספק ששכרה בצדה והיא תמלא את לבכם ברגשות עזים על כל הקשת הרגשית.

כמובן שכמו בכל לימודי ריקוד לסוגיו, הפעילות הספורטיבית גם מספקת חיטוב, כניסה לכושר והעלאת סיבולת לב ריאה. לצד שכרו הרגשי והסוחף, מדובר באימון לכל דבר, אשר ידרוש מכם (בין אם תרצו להפוך את זה למקצוע או בין אם חוג העשרה), להגיע ולדייק בזמנים, לעטות את התלבושת הפולקלורית לגופכם, את הנעליים עם עקב העץ הרוקע בחוזקה, וללמוד את תורת האמנות הקסומה שנקראת פלמנקו, כולל את מושגיה הרבים בספרדית.