×
חוגי
 מחול, קורסי
 מחול, שיעורי
 מחול, פעילויות
 מחול, לימודי מחול -  מחול הודי - כל מה שלא ידעת על מחול הודי!

כל מה שלא ידעת על מחול הודי!

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

כולנו מכירים את המחול החיובי והמחויך שבו הגברים והנשים מסתתרים וצצים מאחורי עצים ורוקדים סביבם. ההודים בהחלט יודעים לספר סיפור, לסגוד לטבע בעזרת ריקוד ולספר את סיפור אהבתם באמצעות תנועות וחיוכים.
הפולקלור ההודי המורכב יודע להעלות על פנינו חיוך בכל פעם שאנחנו נתקלים בקסם שלו.

כל מי שמכיר את הודו יודע שהיא ניחנה בצבעוניות מהממת וייחודית ובסגנונות ריקוד רבים ומגוונים. ביניהם ניתן למצוא את מחול הבוליווד, הקלאבלה ואת המחול ההודי הקלסי הקאטק אשר מספר את סיפורי האפוס ההודיים. מלבד התנועות עצמן, תחומי חיים רבים ומגוונים משתלבים במחול ההודי: גמישות הגוף והמחשבה הבאים כמובן מהיוגה, המקצבים והמוזיקה ההודית הקלסית, תנועות מחיי היומיום, נושאים רוחניים ועוד...

מחול הקאטק התפתח ועבר ממקדשי הכפרים לארמונות השליטים ומשם הטכניקה שלו הלכה והתחדדה לכדי ריקוד מורכב למדי עם מקצבים פרועים ומיוחדים בעזרת פעמוני רגליים הקשורים בקרסולי הרקדנים, מימיקה מביעה של פני הרקדנים, תנועות עיניים, מנחי כף יד (מודרות)  וסיבובי פירואט קסומים.

את הקאטק רוקדים לצלילי התוף ההודי הטאבלה. פירוש המילה קאטק הוא סיפור. הרקדנית אשר מרשרשת בקרסולי הרגליים תנגן את אותם המקצבים המשתנים שנגן הטאבלה ינגן בתאום מדויק ורגיש להפליא. קטעי המחול משלבים קטעי משחק המספרים את סיפורים העם השאובים מהמיתולוגיה העתיקה של הודו.

בגדי המחול הססגוניים, החיוכים הגדולים והתנועות הקצביות הם רק חלק ממה שהמחול ההודי מציע. מחול הודי הוא שפה שלמה העומדת בפני עצמה אשר מספרת סיפור שלם ועשיר.

את המחול שובה הלב הזה, החלו לרקוד במקדשים העתיקים של הודו. נושאי הריקוד שאובים מהמיתולוגיה ההודית העשירה והמרשימה. כל ריקוד ייראה כהצגה שלמה אשר מספרת סיפור עם מסר ברור.

מלבד סגנון הקאקט ניתן למצוא את סגנון הבוליווד: כוראוגרפיות מתוך סרטי בוליווד, הלא הוא הקולנוע ההודי. בוליווד שואב את תנועותיו מתוך סגנונות מחול שונים כמו הקאטק, היפ הופ, ריקודי בטן והרבה מאד ביטוי תאטרלי ומשחק לכל דבר. תוכן השיר מועבר על ידי תנועות ברורות שמתארות את המילים.

סגנון נוסף למחול ההודי הוא הקאלבליה שפירושו "אוהבי הנחש". מדובר בריקוד ריקוד ראג`סטני צועני. למחול הקאלבליה ישנן תנועות עגולות ונחשיות הדורשות גמישות רבה.

כאשר לומדים מחול הודי נחשפים לתרבות מדהימה וצבעונית, תרבות שונה משלנו, מלאה צבעים ומקצבים אחרים ובלתי מוכרים באזורינו. זהו ריקוד אשר באמצעותו לומדים להכיר ולשלוט במקצבים שונים, מפתחים קואורדינציה, לומדים אסתטיקה ודיוק של תנועה, לומדים להוסיף את המימיקה הנחוצה להעברת התכנים והכוונה, וכמובן שנחשפים לשפה ולתנועות העממיות הבאות לידי ביטוי בריקוד עצמו.

אם אתם מחפשים מסגרת מדהימה וקצבית  או מקום להביע את אהבתכם למוזיקה ותנועה, ייתכן ואתם מתאימים בדיוק לתחום המחול ההודי.
זהו סגנון שואב וממכר, מסנוור בצבעוניות מדהימה ובעושר תרבותי מרהיב. בארץ ניתן למצוא מרכזים ומורים רבים אשר מלמדים מחול הודי, והמודעות לסגנון הנפלא הזה רק הולכת וגוברת.