×
לימודי
 מוסיקה, שיעורי
 מוסיקה, חוגי
 מוסיקה, קורסי
 מוסיקה, פעילויות מוסיקה -  מפוחית - כל מה שאי פעם רציתם לדעת על מפוחית הפה!

כל מה שאי פעם רציתם לדעת על מפוחית הפה!

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

מפוחית הפה או בשמה הלועזי - ההרמוניקה, היא כלי נשיפה ממתכת העשוי מפליז או ארד. גודלה של המפוחית הנפוצה מאפשר להכניסה לכיס, כך שהיא מהניידים שבכלי הנגינה ולכן תמיד ניתן לשלוף אותה ולהצטרף לכל שירה או ניגון באופן ספונטני.

מבנה המפוחית מכיל 3 חלקים עיקריים: ה"מסרק", משטח הלשוניות ומשטחי הכיסוי. המפוחית שייכת למשפחת כלי הנשיפה, הפקת הצליל נעשית ע"י נשיפה ושאיפה לתוך חורים והרעדת לשוניות מתכת קטנות. זהו כלי הנגינה היחיד בעולם אשר מפיק צלילים גם בנשיפה וגם בשאיפת אוויר והדבר מאפשר לו לנגן 3 עד 4 אוקטבות בכלי שכל אורכו סנטימטרים בודדים. המפוחית היא גם כלי מלודי (מנגנת צלילים בודדים) וגם כלי הרמוני (מפיקה אקורדים לליווי).

המפוחית היא כלי נגינה קל ונוח לכל נגן מתחיל הרוצה להיכנס לעולם המוזיקה וניתן לשלב את צליליה בסגנונות מוזיקה רבים ובכל מקצב שרק נרצה. כלי זעיר זה יכול לנגן כמעט בכל סגנון נגינה כגון בלוז, קנטרי ופולק (שירי עם אמריקאים), בלו גראס, רוק, ג'אז ואף מוזיקה קלאסית.

אמני מפוחית מישראל כבשו את הבמות הבינלאומיות כבר משנות ה-60 של המאה שעברה ועד היום ניתן למצוא בגם בארץ וגם ברחבי העולם זמרים ומוזיקאית ששולטים במפוחית ביד רמה ומשלבים בין קולם או כלי הנגינה העיקרי שלהם למפוחית. בין הזמרים הבולטים מהעבר ומימינו אשר מפליאים בנגינה במפוחית ניתן למנות את אהוד בנאי, בוב דילן, אלאניס מוריסט, סטיבן טיילר, ג'ון לנון, בק, ניל יאנג ועוד.

קיימים גם הרכבי מפוחיות ברחבי העולם ואף בארצנו קיימת שלישיה שכולם יודעים את שמה מאחר והיא המפורסמת ביותר בעשורים האחרונים, והיא שלישיית אדלר המונה את דני אדלר, דרור אדלר ויקי קול (בס) ובהמשך מיכל אדלר גרוניך אשר החליפה את דני אדלר.

ניתן לייצר אפקטים רבים בעזרת המפוחית מאחר ומדובר בכלי רבגוני מאד. נגן המפוחית יכול לשלוט בצליל עצמו בעזרת הנשיפה, בדיוק של התו, להרעיד את הצליל בטכניקות שונות, לשנות את עוצמתו בעזרת עוצמת האוויר העובר דרכו, ניתן אף לשנות את הגוון בעזרת הידיים ומפתח הפה, לנגן גליסאנדו, טרילים שונים, להכניס אפקט טרמולו של רעד בעזרת הלשון ועוד "שטיקים" שונים ומגוונים.

קחו לכם כמה שיעורי מפוחית וצאו לטיול מסביב לעולם עם תרמיל על הגב ומפוחית הפה שלכם בכיס. טוב, גם אם לא באמת תטיילו, תוכלו תמיד לשלוף את המפוחית מהכיס ולהיסחף עם צליליה לשדות של דרום קרוליינה, או לשייט על המיסיסיפי...


הרשמות אינטרנטיות לחוגים - החלטה כלכלית נטו