×
לימודי
 מוסיקה, שיעורי
 מוסיקה, חוגי
 מוסיקה, קורסי
 מוסיקה, פעילויות מוסיקה -  תופים - כל הסיבות להיות מתופף/ת!

כל הסיבות להיות מתופף/ת!

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

בואו נודה באמת, כשמסתכלים על הבמה, הראשון שמביטים בו הוא הזמר או הזמרת, אחריהם הגיטריסט או הבסיסט. אם יש קלידים על הבמה לפעמים נעיף מבט גם לשם - אבל האחרון החביב אי שם מאחור הוא המתופף, ואותו אנחנו לא תמיד זוכים בכלל לראות. הוא יושב לו שם מאחורי סט תופים מפלצתי, לעתים על במה קטנה משלו (אולי כדי שגם נבחין בו קצת..) ומפרק את הגוף והנשמה בשבילנו.


תוף הבס שלו, עליו הוא מכה עם הרגל הוא הצליל העמוק הדומה לדפיקת לב, והמחזיק לנו את כל ההוויה וההלך של השיר. זה שגורם לנו לרקוע ולמחוא כף. המצילות שנותנות נשימה וצלילים דקים וגבוהים שסוחפים אותנו עם חלוקת מקצבים צפופה יותר וביניהם תופי הטם-טם והסנייר שנותנים לנו את הביטחון הקצב ומפנקים אותנו במעברים סוחפים ומקצב קבוע ויציב.

המתופף נדרש לריכוז גבוה מאד שכן כל השיר תלוי בו. אם יתחיל לאט מדי, כולם ייאלצו לנגן לאט מדי, והזמר ימצא את עצמו מורח מילים. אם יתחיל מהר מדי, כולם יאלצו לנגן מהר מדי ולא תמיד יצליחו אם זה יהיה קשה מדי לנגינה. הזמר לא יספיק להכניס את המילים ולא יהיה לו מספיק אוויר. התרחיש הכי גרוע עשוי להתחולל אם המתופף לא יחזיק בקצב אחיד וקבוע הוא יגרום לתנודות של השיר כולו ועל הבמה יתרחש כאוס מוחלט.

דבר נוסף ולא פחות חשוב שהמתופף נושא על כתפיו הוא הקואורדינציה לה הוא נדרש כדי לעמוד במשימה.

רגל ימין פדל על ההיי הט, רגל שמאל על תוף הבס. יד ימין (במידה והוא או היא ימניים) על המצילות, יד שמאל על הסנר. כל אחד בתפקיד אחר, אבל כולם יחד אמורים לייצר את מה שנקרא המקצב.

אחריות גדולה, לא?

אז למה בכל זאת? מה כל כך טוב בזה אם לא רואים אותי, בקושי מבינים מה אני מנגן, ואני עושה את העבודה הקשה מכל?

אין תשובה אחד לשאלה הזאת, אבל ננסה לפרט בכמה משפטים:

תופים הם אתגר שכיף לעמוד(או במקרה זה - לשבת) ולנצח בו. כשמצליחים במשימת הקואורדינציה ושולטים ביד רמה בכלי הנפלא הזה, מגיעים לתדרים מדהימים ומוזיקליים מאד. רינגו סטאר, לדוגמה, הלא הוא המתופף האגדי של להקת החיפושיות, לא נודע בשל יכולותיו הטכניות הגבוהות כמו מהירות נגינה, אלא נודע בשל תפקידים מוזיקליים מופלאים שהוא מצא ויצר אשר הטביעו את חותמו כמתופף וירטואוזי שצליליו כמעט אפילו מלודיים!

קשר יד עין חזק ושימוש בידיים ורגליים נגדיות בו זמנית הוכחו לא רק כמפתחי קואורדינציה אלא גם כמפתחי איי קיו ומעודדי קשב וריכוז גבוהים, כך שאם קיימת בעיית קשב וריכוז מומלץ מאד ללמוד לנגן בתופים.

יש לכם אגרסיות מודחקות? קדימה, הכו בתוף! מדובר בכלי שמאפשר לך לנגן חלש כמו ציפור שזה עתה בקעה מהביצה בקן, או חזק כמו רעם מתגלגל. אם בסוף היום אתה מרגיש את הצורך לשחרר אנרגיות כלואות, עצבים, אגרסיות - מה יותר טוב מאשר לעלות על הסט ולהוציא הכול עליו!

אין ספק שמדובר בכלי מופלא שמאפשר למנגן עליו לבטא היטב את תחושותיו ולתת את הטון.
בקיצור, המתופף קובע את הכללים. אז אם אתה הבוס - כנראה תרצה לבחור בתופים ככלי הראשי שלך.


הרשמות אינטרנטיות לחוגים - החלטה כלכלית נטו