×
לימודי
 מוסיקה, שיעורי
 מוסיקה, חוגי
 מוסיקה, קורסי
 מוסיקה, פעילויות מוסיקה -  חליל - כל המידע שכדאי לקרוא על חלילים!

כל המידע שכדאי לקרוא על חלילים!

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

החליל הוא כלי נגינה ממשפחת כלי הנשיפה, שצורתו קנה צינורי בעל נקבים המפיק צליל שריקה כאשר האוויר עובר דרכו. גובה הצליל המופק נשלט על ידי איטום ופתיחת החורים בקנה תוך כדי הזרמת האוויר דרכו.
החליל הוא כלי עתיק, המופיע באיורים קדומים עוד מימי תחילת הכתב, בכתב חרטומים ובכתב יתדות. התגלו אף חלילים מתקופת האדם הקדמון אשר עשויים עצמות ומתוארכים כבני עשרות אלפי שנים.

קיימים סוגים שונים של חלילים, חלקם עם פיית נשיפה הנבלעת בשפתיים, שנם חלילי צד, חלילים ישרים ועוד. הפשוט ביותר הוא חליל הרועים. חליל פאן בנוי ממספר חלילים שחוברו יחדיו, ללא חורים כלל, בעלי אורכים שונים, שנשיפה לתוך כל אחד מהם מפיק גובה צליל אחר. בישראל נפוצה החלילית. החלילית היא חליל, אשר מנגנים בו על ידי הצמדת השפתיים לפיה ונשיפה עדינה לתוכה. גם כאן גובה הצליל נשלט בסגירת ופתיחת החורים לאורכה. החלילית נפוצה מאוד, ובארץ, עד שנות השבעים של המאה העשרים, היו מלמדים חלילית בבית הספר היסודי, כחלק מתוכנית הלימודים.

ברחבי העולם יש סוגים שונים של חלילים, הייחודיים לתרבויות השונות. בכל התרבויות תוכלו למצוא חלילים מסוגים שונים, אשר מאפיינים את חומרי הסביבה ואת התרבות שלה. ביניהם תוכלו למצוא את הסודינה, חליל הנאי  הערבי, חליל הרועים, חליל הצד, חליל פאן, החלילית, הפיקולו, חליל אירי או סקוטי, קאוואל, וואשינט, קראנטיק, חֵמֶת חלילים, אוֹקַרִינָה ועוד.

בארץ, כאמור, לימודי נגינה בחליל נפוצים מאד וניתן ללמוד נגינה בחלילית או בחליל הצד בכל מרכז מוזיקה בכל איזור וכמובן בשיעורים פרטיים אצל מורים ברחבי הארץ. בבחירת מורה לנגינה חשוב שתהיה כימיה בין המורה לתלמיד. העדר כימיה בין השניים יגרום לחוסר עניין ויגרור חוסר התמדה והשקעה בלימוד ובאימון. 


לימודי
 מוסיקה, שיעורי
 מוסיקה, חוגי
 מוסיקה, קורסי
 מוסיקה, פעילויות מוסיקה -  חליל - כל מה שחשוב לדעת על נגינה בסקסופוןכל מה שחשוב לדעת על נגינה בסקסופון