×
קורסים סדנאות פנאי ותחביבים -  פיתוח קוגנטיבי - כל הדרכים לפיתוח המוח שלך!

כל הדרכים לפיתוח המוח שלך!

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

יכולת קוגניטיבית כוללת את מכלול היכולות השכליות של האדם: תפיסה, דמיון, תכנון, חשיבה לוגית, הסקת מסקנות, יכולת סיווג, הבחנה בין עיקר לטפל, יצירת קישורים וכמובן זיכרון. 

היכולת הקוגניטיבית מתפתחת לאורך חייו של האדם, ובעיקר בגיל הרך. מחקרים רבים התמקדו בגיל זה ובחנו את שלבי ההתפתחות של היכולות הקוגניטיביות השונות בילדים. הממצאים שהופקו ממעקב אחר ההתפתחות הקוגניטיבית בילדים מלמדים אותנו לגבי מבנה הקוגניציה האנושית גם אצל מבוגרים, למרות שבגיל מבוגר מתרחשים שינויים וקיימת התדרדרות ביכולת הקוגניטיבית.

היכולת הקוגניטיבית, כמו כל יכולת, טומנת בחובה שילוב בין נתוני בסיס, כמו גנטיקה לבין טיפוח ופיתוח סביבתי. כולנו נבדלים ביכולת התפיסה שלנו, והסקת המסקנות והזיכרון שלנו, אך עם זאת, תרגול נכון ואימון קבוע לפיתוח יכולות אלה עשויים ליצור שינוי ממשי וניכר. השפעת הסביבה לאורך חיינו  תורמת לפיתוח מיומנויות  לצד למימוש הפוטנציאל התורשתי שלנו.

ניתן לומר שהמוח הוא האיבר החשוב ביותר בגופנו, כאשר כל פעילות או פעולה שאנו מבצעים, בין אם מודעת או לא, קשורה לתפקודו הישיר של המוח. עלינו לדאוג לטפח אותו ולשמר אותו במצב המיטבי ביותר שביכולתנו. אז, כיצד נוכל לעשות זאת?

להלן כמה טיפים פשוטים לאימון המוח:

        למידת משהו חדש בכל יום – מאדם אחר, מהטלוויזיה, מקריאת ספר או מקריאה בעיתון. אמרו בקול ובאופן ברור מה למדתם.

        שבירת שיגרה –אם נשבור שיגרה במטלות הפשוטות ביותר נאתגר את מוחנו: נסו לצחצח שיניים ביד הלא דומיננטית, להחליף מדי פעם נתיב נסיעה למקום העבודה או חזרה, שנו את מקום החניה כדי לזכור היכן חנינו. קראו את העיתון מהדף האחרון ועד לראשון או בקפיצות קדימה ואחורה בין הדפים כדי לשבור הרגלים.

        שמירה על תזונה נכונה ובונה - אכלו הרבה ירקות ופירות, דגנים מלאים, והמעיטו בסוכרים ובפחמימות פשוטות.

        שתיית כוס יין אדום אחד ביום - ליין האדום תרומה כאנטי אוקסידנט המאט את תהליך הפגיעה בחומר המבודד את תאי העצב במוח.

        פעילות גופנית סדירה - הקפידו על פעילות גופנית סדירה, הליכה או שחיה לפחות שלוש פעמים בשבוע.ניתן גם לגוון בפעילות ספורטיבית משתנה, ללמוד משחקי כדור חדשים  -לדוגמה - משחק הסקווש יוצר קשרים רבים וחדשים במוח.

        רכישת שפה זרה - למידת שפה חדשה יוצרת מספר גדול עוד יותר של קשרים חדשים במוח.

        פיתוח קשרים חברתיים - היפגשו עם אחרים, מכל מקום ובכל זמן, הקשיבו לו, תמיד יש משהו ללמוד ממישהו אחר.

        מחשקי חשיבה - שחקו במשחקי חשיבה עם בני המשפחה או עם חברים. משחקים אלה מאתגרים  כישורים שונים, מפתחים כישורים ניהוליים, את מהירות עיבוד המידע, ואת יכולת התכנון והתפיסה המרחבית.

        ולא לשכוח לצחוק!!! הצחוק בריא גם למוח!  בדיחה טובה תמיד תכיל מרכיש של  הפתעה קוגניטיבית.  ההבנה של המרכיב, הזכירה של הבדיחה, וההומור בכלל מסייע לצלילות מוחית.

        פיתוח אקטיבי על ידי למידה בקבוצה - הצטרפו לאחד החוגים או הקורסים המעודדים פיתוח קוגניטיבי כגון ברידג' או שחמט, וכמובן רבים אחרים.