×
חוגי
 מחול, קורסי
 מחול, שיעורי
 מחול, פעילויות
 מחול, לימודי מחול -  בלט - כל הדברים שכדאי לך לדעת על בלט!

כל הדברים שכדאי לך לדעת על בלט!

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

ממעופו של הברבור ועד לפירואט שאינו נגמר. הבלט הקלסי- מכאן הכול התחיל.

בלט הוא הבסיס העיקרי לכל סגנונות הריקוד המערביים. טכניקת הבלט מייצרת לעוסקים בו יכולות הגופניות גבוהות.

חלק בלתי נפרד ממסורת הבלט היא שיטת הלמידה שלו, המתאפיינת במערך שיעורי בלט מקובע וזהה לאורך שנים, משמעת ברזל, קוד לבוש קפדני ותחרותיות גבוהה מאד. רצוי להתחיל ללמוד בלט בגיל צעיר (רבים מתחילים ללמוד כבר בגיל ארבע!) כדי להקל על עיצוב השרירים, המפרקים והעצמות.

שיטות ההוראה של הבלט הן מגוונות ומשתנות מאחר והן קשורות לצורכי הסביבה של החברה המלמדת. הבלט קיים למעלה מארבע מאות שנה, ועובדה זו מוכיחה כי הטכניקה משרתת מטרות רבות והיא רלוונטית לאורך ההיסטוריה וגם היום. רוב הרקדנים המקצועיים, מכל הסגנונות, למדו בילדותם בלט, כדי לקבל יציבה נכונה ולחזק את השרירים הדרושים למחול תובעני זה.

השיעור בנוי מלמידה הדרגתית ומוקפדת של יציבה נכונה בנעליים המיוחדות, עד לשליטה מלאה ויכולת פיזית לבצע תנועות ריקוד מורכבות שיעור הבלט מתבצע בחלקו בעבודה עם הבר בצמוד לקיר ומלווה ביצירות מוזיקליות מהעולם הקלסי. לבוש הבלט המוכר לכול, חצאית הטוטו המסורתית ונעלי הבלט הלא הן ה"פוינט שוז" - אשר מיועדות לבלט הקלסי בלבד.

מקור הבלט הוא בבתי הרנסנס האיטלקי של המאה ה-15, בו התפתח כמחול במות בצרפת וברוסיה. בנוסף, המילה "בלט" מתייחסת גם ליצירת המחול עצמה, לדוגמה: "הבלט אגם הברבורים" או לשם להקת הבלט, לדוגמה: "בלט הבולשוי הרוסי". עם השנים הבלט התפתח בכל מקום בעולם אך בעיקר ברוסיה. הבלט הרוסי נחשב לטוב ביותר בעולם, שכן כאמור משמעת גבוהה נדרשת והרוסים מצטיינים כשמדובר במשמעת.

רוב מופעי הבלט הם בלתי מילוליים וכוללים שימוש רב בתפאורה ובתלבושות. ההופעות מלוות על ידי תזמורת, שתפקידה להעצים את החוויה הרגשית ממכלול המופע ולהעניק לצופה ממד אודיו חזק. ההופעות נערכות בתאטרונים מכובדים, והקהל נדרש, כמו באופרה, להגיע בלבוש מכובד.

 ניתן להבחין בין שלושה סגנונות בלט עיקריים. הבלט הקלסי שמכיל רפרטואר משחר הבלט ועד לסוף המחצית הראשונה של המאה עשרים ואשר מתאפיין באסתטיקה תנועתית מאוד מוגדרת, הבלט הניאו-קלסי, שמכיל רפרטואר חדש יותר, אך משמר פחות או יותר את הטכניקה, את האידאלים ואת אוצר התנועות הקלסי, ולבסוף - הבלט מודרני או הבלט העכשווי, שהרפרטואר שלו משמר את טכניקת הבלט אך מרחיב את האידאלים האסתטיים של בלט ומאפשר לשפה להתפתח.

הבלט מורכב מתנועה ובלימה, ובחיבורים ביניהם נוצר הגיון תנועתי. בבלט קיימים אלמנטים גופניים שמורכבים ממיקומי רגליים וזרועות, וממצבי גוף שמייצרים שפה של תנועות ותנוחות בחלל וכן, חמש עמידות מוצא שמהוות בסיס למחול כולו בכל הסגנונות שלו.

מאחר ובלט הוא הבסיס לכל סגנונות המחול המערביים, ניתן למצוא מרכזים ללימוד שפת המחול הזו כמעט בכל מקום. תוכלו למצוא במתנ"סים השונים, במרכזים ללימוד חוגים ואצל מורות פרטיות שיעורי בלט לכל הגילאים, ולכל הרמות. בלט עשוי להילמד כתחביב, כאקט ספורטיבי או כמחול מקצועי לכל דבר.