×
לימודי
 מוסיקה, שיעורי
 מוסיקה, חוגי
 מוסיקה, קורסי
 מוסיקה, פעילויות מוסיקה -  כלי נגינה אתניים - כלי נגינה אתניים

כלי נגינה אתניים

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

מוזיקה הייתה קיימת עוד משחר האנושות. כלי נגינה קדומים נמצאו ע"י ארכאולוגים שמוכיחים את קיומם של כלי נגינה כבר לפני כ- 67,000 שנים! בעבר כלי הנגינה שימשו לתקשורת, לאיחוד השבט, להעברת מסרים ולטקסים קהילתיים ותרבותיים, אך כיום כלי הנגינה מהווים עבורנו אתגר, תחביב והנאה ולחלקנו אף מקצוע.

כמעט לכל מדינה  בעולם יש את הכלי הייחודי שלה, זה שכשמקשיבים לו מיד נזרקים בדמיון אל מחוזות אותה הארץ. במדינות מסוימות יש אפילו כלי ייחודי לכל אזור. לכל כלי נגינה יש מסורת משלו, היסטוריה משלו, והוא משמש כחלק בלתי נפרד מהתרבות של אותו אזור. בימינו, בעקבות הגלובליזציה והקלות בה מידע עובר ממקום למקום ישנה חשיפה לכלי נגינה ומוזיקה מכל העולם. כלי נגינה המשויכים לתרבות ומקום מסוימים נקראים כלים אתניים. כלומר, כל כלי הנגינה שאינם באים מתרבות המערב ומשמשים את כולנו בכל הארצות, כדוגמת פסנתר, תופים, גיטרה).

כמעט כל הכלים האתניים מיוצרים בעבודת יד על ידי בונה מקומי בסדנת עבודה קטנה, מעצים מקומיים שיתכן ואפילו חטב בעצמו. הכלים לעתים מקושטים בעיטורים קטנים עבודת יד, הצליל מאד שונה לאוזן המערבית ויכול למכר ולרגש אותנו עד מאד או לחליפין לעצבן לנו את האוזן כי לא "גדלנו" על זה. הכלים האירים לדוגמה, מוסיפים אווירה חגיגית, מאחר והם מנגנים את הפולקלור האירי שההלך שלו הוא קופצני ועליז. לחלק מהאנשים זה יתפרש כמעצבן, ואחרים יחלו לקפץ ולרקוד!

במפתיע, רוב הכלים האתניים הם כלי מיתר אשר בנויים על אותו עיקרון - תיבת תהודה, צוואר עם (לפעמים גם בלי) סריגים, מפתחות כיוון, אך קיימים גם כלי נשיפה רבים כגון חלילי עץ אקזוטיים (כדוגמת חליל הפן הדרום אמריקאי אשר מאד מייצג את האזור), כלי הקשה רבים כדוגמת הפנטאם או תוף הדג'מבה והרשימה נמשכת ונמשכת מאחר וכמעט לכל ארץ קיים כלי נגינה מייצג אשר הומצא בו ומכיל את צלילי התרבות שלו.

אם אתם בעניין של כלים אתניים ומעניינים, תוכלו להתנסות בהם במקומות השונים אשר מציעים לימודי נגינה על כלים אתניים או במרכזי המכירה. הדרך הטובה ביותר היא לקחת כלי ופשוט לבדוק אם אתם אוהבים את הסאונד שלו. כיום, ביתר קלות, ניתן להיכנס לגוגל, להקליד שם של מדינה או אזור בכל מקום בעולם, ולהכיר את כלי הנגינה והמוזיקה הייחודית שלו.


 

הרשמות אינטרנטיות לחוגים - החלטה כלכלית נטו