×
לימודי
 מוסיקה, שיעורי
 מוסיקה, חוגי
 מוסיקה, קורסי
 מוסיקה, פעילויות מוסיקה -  כלי הקשה - כלי הקשה זה לא רק לדפוק ולעשות רעש!

כלי הקשה זה לא רק לדפוק ולעשות רעש!

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

תפקידם של כלי ההקשה הוא לקשט את המוזיקה ולצבוע אותה בצבעים חמימים. לעתים כלי ההקשה יקבלו תפקיד של שינוי דינמיקה במוזיקה, "סחיבה קדימה" או "סחיבה אחורה" בקצב ומילוי. התפקידים המוזיקליים של כלי ההקשה לפעמים פשוטים, אך תמיד בעלי משמעות רבה. יש נגנים המתמחים בכלי הקשה מסוים והם מנגנים עליו בצורה וירטואוזית, כזאת שמשאירה את המאזינים פעורי פה נוכח מהירות הנגינה לדוגמה.

עולם כלי ההקשה והתופים הוא נרחב ועצום. כמעט לכל קבוצה אתנית יש מגוון גדול מאוד של כלי הקשה. קיימים מחוזות שלמים של כלי הקשה אקזוטיים בעלי צלילים מהפנטים ושונים מאד מכלי ההקשה של תרבות המערב, דבר שיוצר משיכה של כל נגן להגיע גם אליהם. ישנם כלי הקשה שונים לקבוצות אתניות שונות בתוך מדינות מסוימות, למשל כל ז'אנר בברזיל משתמש בכלי הקשה שונה וכמובן שבסוגי תופים ייחודים להם.

במוזיקה הקלסית כלי ההקשה הם חלק בלתי נפרד מן התזמורת, ויש להם מחלקה שלמה משלהם. אמנם הם הכלים המנוגנים הכי פחות במהלך היצירה, אך כשהם מנוגנים הם חשובים ביותר. ביניהם ניתן למצוא מצלתיים, תופי טימפני, קסילופון, מערכת תופים (סט), שליש, טמבורין (תוף מרים) ועוד. בכל תזמורת סימפונית יש מספר אנשים שמנגנים על מגוון כלי ההקשה, ולעתים נגן אחד נאלץ לעבור או לנגן בו זמנית על מספר כלי הקשה.

כשחושבים על כלי הקשה חושבים על סוגי "תופים" שניתן להקיש עליהם לפי קצב ובזאת מסתיימת הנגינה, אך למעשה כפי שצוין קודם, במחלקת כלי ההקשה נמנים גם כלים מלודיים כמו הקסילופון אשר למעשה דורשים אף הם ידע מוזיקלי, קריאת תווים ותאוריה מקיפה. הקסילופון הוא כלי מלודי לכל דבר ולכן הקשה עליו תייצר צליל בעל טונים ספציפיים להבדיל מתופים (שגם על זה ניתן להרחיב, כי גם את התופים אנחנו מכוונים לפי טונים אך ברזולוציה שונה). קסילופון הוא כלי מאתגר למדי, קיימים סוגים שונים של קסילופונים ומטאלופונים (קסילופון ממתכת, להבדיל מקסילופון העץ) אך גם עליהם וגם על שאר כלי ההקשה נדרשת עבודה של התמדה ואימון רב כדי להגיע לרמת נגינה גבוהה.

לסיכום, כשאנו אומרים כלי הקשה אנו לעתים חושבים על תוף מרים או תיבת העץ אשר נהגו לחלק לנו בשיעורי המוזיקה, אך הדבר מורכז בהרבה ולהיות נגן פרקשן (כלי הקשה) זה מקצוע לכל דבר אשר דורש מיומנות גבוהה מאד.


הרשמות אינטרנטיות לחוגים - החלטה כלכלית נטו