×
כיצד בכתיבה נכונה הופכים חופה לטקס מרשים?

כיצד בכתיבה נכונה הופכים חופה לטקס מרשים?

מאת בשמחות - מנוע החיפוש לאירועים ושמחות

למילים יש הרבה כח. באמצעות ניסוח נכון, ניתן להפוך טקס שנראה לכאורה משעמם לטקס מעניין. לכן, באמצעות ניסוח נכון, אפשר גם להפוך חופות יהודיות, לחופות מעניינות עם טקס. כיצד הופכים חופה לטקס, מבלי לשנות את הכללים? אנו נביא במאמר כללי ניסוח.

לא מנסחים חופה - מנסחים תסריט לסרט אישי:

כאשר אתם באים לנסח את מהלך החופה, עליכם לחשוב שאתם מנסחים סרט. לכן, כתיבת נוסח חופה, דומה לכתיבת תסריט. בכתיבת תסריט, ישנם כללים שונים. למעשה, התוצאה הסופית תהיה סרט: סרט החופה שלכם. אתם תקבעו כיצד החופה תיראה.

עליכם להצטייד בגמישות רבה:

על מנת לנסח תסריט טוב לחופה, עליכם להבין שבחופה יהודית מותר הכל, כל עוד נשמרים כללי ההלכה היהודית. מותר לבצע אקטים כמו: הפרחת יונים, הפרחת בלונים, הפרחת פרפרים, שבירת צלחת, שבירת מיכל ממתקים, ועוד. החופה היהודית לא עוצרת את היצירתיות. עליכם רק להחליט. תוכלו למצוא רעיונות באינטרנט. בהמשך המאמר, נסביר כיצד להציג את התוספות האישיות במהלך החופה.

עליכם לצייר בדמיון את חופת החלומות שלכם:

כאשר אתם רוצים לנסח חופה מיוחדת, עליכם לצייר בדמיונכם כיצד תיראה החופה. עצמו עיניים, ודמיינו מה אתם רוצים בחופה: כיצד תיראה החופה, הרקע מסביב, מוזיקה שתשמע בחופה, ברכות ודברי הנחייה. אם אתם רוצים אקטים נוספים, מומלץ שתציירו אותם בדמיונכם. את מה שתציירו בדמיון, תצטרכו להעביר לכתב.

שלב ראשון בכתיבה - תיאור המקום:

שלב ראשון בכתיבת תסריט, הוא כתיבה של תיאור הסצנה. עליכם לכתוב היכן תערך החופה, ולתאר את הרקע- חוף הים, בטבע, באולם מפואר, או בכל מקום אחר. מומלץ לכם לתאר גם את תיאור הכיסאות, שלרוב יסודרו בשורות.

שלב 2 - הכנת סקיצה של מהלך החופה:

בשלב הראשון של התכנון, תכינו רשימת אירועים במהלך החופה. ראשית כל, מומלץ להכין רשימה של המרכיבים הדתיים. לאחר מכן, עליכם לשבץ ברשימה את התוספות האישיות. מומלץ לסמן בנפרד את התוספות האישיות.

טיפים היכן לשבץ תוספות אישיות: את דברי הברכה מומלץ להגיד בתחילת החופה, לאחר שהכלה מסיימת להסתובב סביב החתן. הקראת "הסכם אישי" והצהרת נאמנות הדדית, אפשר לבצע לפני שמתחילים את טקס הקידושין.

שלב 3 - ניסוח קטעי ההנחיה:

זהו השלב בו מנסחים את קטעי ההנחיה. על קטעי הנחיה לשדר רשמיות מצד אחד, אך לשלב הומור. קטעי ההנחיה יציגו את האקטים והפעולות בחופה. קטעי ההנחיה יסבירו את המשמעות של המרכיבים ההלכתיים. הסבר זה, צריך להיות קצר, ברור, ותמציתי. מומלץ במהלך ההנחיה ליצור הפרדה לקהל בין האקטים של הטקס היהודי, לבין התוספות האישיות.

שלב 4 - ניסוח הסכם הדדי בין בני הזוג:

זוגות רבים רוצים להקריא הסכם הדדי במהלך החופה. ישנו נוסח הסכם שחיברו רבני צהר. אפשר לנסח כל נוסח אחר. הסכם זה אינו במקום כתובה. אפשר לנסח את ההסכם כיצד שרוצים. חשוב להביע בנוסח את האהבה והנאמנות. מומלץ להוסיף לנוסח משפט שדואג שהבעל לא יצור לאישה מצב של עגינות. לתוספת זו יש תוקף משפטי. כדאי להקריא את ההסכם לפני טקס הקידושין. חשוב לציין בהנחיה שזהו הסכם אישי בין בני הזוג, אך אין לו כל תוקף הלכתי. מטרת ההסכם היא לחזק את האהבה שבין בני הזוג.   

שלב 5 - ניסוח דברי ברכה:

בשלב הזה מחליטים מי יגיד דברי ברכה. מומלץ שיהיו רק 2-3 דוברים. על הנוסח להיות קצר, אך רשמי. בנוסח יש לכתוב דברי הערכה, וברכה בהצלחה בחיים המשותפים.

כללים בהוספת אקטים אישיים בחופה יהודית:

לפעמים, הגבול בין חתונה יהודית משודרגת, לחתונה רפורמית או אזרחית הוא דק מאוד. בנוסף, צריך להיזהר שלא ייראה שהוספנו כללים חדשים. לכן, חשוב מאוד שבהנחיה יסבירו מה המרכיב ההלכתי, ומהו התוספת.

כיצד מבצעים זאת? מומלץ שבתחילת ההנחיה, יסביר המנחה שבחופה היהודית מותר להוסיף אקטים אישיים, אך הן פעולות סמליות בלבד והן ללא משמעות הלכתית, ואין הם חלק מהטקס היהודי, ולהציג את הפעולות הנוספות שיתווספו במהלך החופה.

 כאשר מציגים את התוספות, יש להגיד שתוספת זו איננה חלק מהטקס היהודי, ואנו הוספנו פעולה זו לצורך.... יש להגדיר מטרה של הפעולה: אהבה, נאמנות, תקווה, ועוד.

הצעה לנוסח: "כידוע, אין ביהדות מניעה להוסיף טקסים אישיים סמליים בחופה, על מנת להראות אהבה ונאמנות בין בני הזוג. אפשר להוסיף כל טקס אישי, כל עוד לא עורכים שינוי בטקס ההלכתי. לטקס האישי אין משמעות הלכתית, אך הוא מביע את האהבה והנאמנות שבין בני הזוג. ולכן אנו ... במהלך החופה".    

הסבר על הפעולות בחופה הדתית:

מומלץ בהנחיה לתת הסבר קצר ביותר מהם הפעולות הנעשות במסגרת ההלכה היהודית, ומה משמעותן. על כל פעולה מומלץ להגיד רק משפט אחד קצר המסביר את המשמעות. כאשר רוצים להסביר את משמעות צורת החופה, וסיבוב הכלה סביב החתן, מומלץ להשתמש במילים "קבלה", "מיסטיקה".

לסיכום:

אנו הסברנו במאמר שכתיבת נוסח חופה, מזכיר כתיבת סרט. נתנו שלבים מפורטים לכך. הסברנו כיצד להוסיף בתסריט אקטים נוספים בחופה. הסברנו כיצד לשלב בהנחיה.
הסברנו כיצד להציג לקהל את האקטים ההלכתיים, וכיצד להסביר לקהל על האקטים הנוספים שהם לא חלק מהטקס היהודי. יש להגיד בהנחיה שמותר להוסיף בחופה אקטים אישיים, ולהסביר מה מטרת האקט. 


ההבדל העיקרי בין חתונה אזרחית ליהודיתההבדל העיקרי בין חתונה אזרחית ליהודית