×
חוגי
 ספורט, קורסי
 ספורט, פעילויות
 ספורט, לימודי
 ספורט, שיעורי ספורט -  כדורת - כדורת – הנפה חברתית

כדורת – הנפה חברתית

מאת חוגחוג - מנוע החיפוש לחוגים ופנאי של ישראל

מי מאיתנו לא התנסה לפחות פעם בבילוי משפחתי/חברתי באולם הכדורת המקומי?

בואו נגיד שרבים עברו את חוויית זריקת הכדור לכיוון הפינים והפגנת השמחה או האכזבה, תלוי בתוצאה...
ובכן, כדאי לדעת שיש רבים מסביבנו ובעולם שעבורם כדורת היא לא רק בילוי זמני. זהו למעשה ענף ספורט של משחקי כדור המשוייך לתחום פעילות הפנאי, אך גם לפעילות תחרותית מקצועית, ויש בו משחקי ליגה ואליפויות ברחבי העולם.
עוד סיבה מדוע אין להקל ראש בספורט זה:
שורשיו לוקחים אותנו הרחק, עד לימי מצרים הקדומה (3200 לפני הספירה), מראים שרידים אשר נתגלו בקבר מצרי עתיק. כלומר, גילו של המשחק הוא לפחות 5000 שנה! בהמשך נתגלו ממצאים נוספים, ביניהם משנת 300 ומתקופה "מאוחרת" יותר – 1366. כיום ידוע כי ביטויו המודרני של המשחק החל באירופה כ"משחק 9 הפינים", וכשהובא על ידי מהגרים לארה"ב, עבר כמה גלגולים והוספת פין עשירי, ושם (ב-1819) הוטבע השם
BOWLING.
הכדורת משוחקת בעולם בווריאציות שונות. בקנדה למשל משחקים עם 5 פינים, באירופה – תשעה, ובארצות אירופיות מסוימות, כמו סקוטלנד וצרפת ישנו כדורת דשא. כולם בחסות רשמית של איגודי כדורת מקצועיים. גם בישראל הענף מתפתח (1200 חברים בהתאחדות) ולאחרונה הביא לארצנו 2 מדליות זהב באליפות אירופה לנוער.

עקרון המשחק הוא די אחיד:
הזורק אוחז בכדור בעזרת אמה, קמיצה ואגודל (לתמיכה), מתקרב בארבעה צעדים לכיוון המסלול ואז, בהנפה מיוחדת, משליך את הכדור לכיוון הפינים.
הפלה של כל הפינים בהטלת כדור ראשונה נקראת סטרייק (
STRIKE)
הפלה של כל הפינים בשתי הטלות נקראת: ספייר (SPARE)
הפלה של חלק מהפינים עם יצירת רווחים נקראת ספליט (
SPLIT)
(יש עוד מונחים רבים וואריאציות הפלה שהלומד את המשחק יתוודע אליהם)
על כל הפלה יש שיטת ניקוד מתאימה. מירב הנקודות שניתן להשיג הן 300.

הבאנו לכם את משחק הכדורת על רגל אחת. יש לציין כי זהו משחק מאוד דינמי ומשתנה בהתאם לתקופה ולחברה, והוא עדיין מוסיף להתגוון ולהתחדש, כך שלימוד ועדכונים- תמיד יש!

מה שניתן עוד לציין הוא הערך המוסף של ספורט זה, כלומר במה הוא מועיל לאדם?
ובכן, לא סתם יש למשחק שורשים עתיקים. משחק זה, המשלב טכניקה של דיוק, יציבות, קואורדינציה וריכוז, גם גורם להנאה ושמחה, וזהו אכן ספורט אהוב המקשר בין חברים ובני משפחה, בהיותו מתאים לכולם, מקטן ועד גדול.