×
חוגי
 ספורט, קורסי
 ספורט, פעילויות
 ספורט, לימודי
 ספורט, שיעורי ספורט -  כדורעף - כדורעף - כדורים חסרי מנוח

כדורעף - כדורים חסרי מנוח

מאת חוגחוג - מנוע החיפוש לחוגים ופנאי של ישראל

ענף ספורט בו שתי קבוצות, המורכבות משישה שחקנים כל אחת,  מנסות לגרום לכדור לפגוע בחלקו של היריב במגרש. באמצע המגרש ישנה רשת ועל הכדור לעבור מעליה לפני שהוא נוחת בשטח של הקבוצה היריבה. לפני זריקת הכדור מותר לכל קבוצה לגעת בו עד שלוש פעמים, כאשר נגיעה נוספת תפסול את המהלך.
ענף ספורט זה הומצא ב-1985 ע"י ויליאם ג. מורגן, אז מנהל חינוך גופני בימק"א מסצ'וסטס. כיום, הכדורעף הינו ספורט תחרותי ואולימפי
ומתחלק לשני סוגים- רגיל וחופים. גודלו של מגרש הכדורעף הרגיל הוא 9 מטרים רוחב ו-18 מטרים אורך, וגודל מגרש החופים הוא 8 מטרים לרוחב ו-16 לאורך.
רוחבה של הרשת הוא מטר, בחלקה העליון יש פס לבן ועבה ומשני צדייה ניצבות אנטנות המסמנות את תחומי המגרש וצבועות באדום לבן. גובה הרשת משתנה בהתאם לגיל השחקנים ולמגדר שלהם. הכדור עשוי גומי ובעל מעטה של עור או עור סינטטי.

משחק הכדורעף מורכב ממערכות - שיטת הטוב מבין חמש מערכות במשחקים רשמיים ושיטת הטוב מבין שלוש במשחקים לא רשמיים.  על מנת לנצח במערכה על הקבוצה להגיע ל-25 נקודות עם הפרש של לפחות שתי נקודות לטובתה. במקרה של תיקו 24 בין הקבוצות ממשיכים לשחק עד שאחת הקבוצות צוברת יתרון של שתי נקודות. אחרי כל מערכה הקבוצות מחליפות צד במגרש ובין המערכות יש הפסקה של שלוש דקות.

קיימים שמונה סוגים של מכות בכדורעף:

*מכת פתיחה - המכה הראשונה של המשחק שחייבת להתבצע עד שמונה שניות לאחר שריקת הפתיחה. ישנם שני סוגים של מכות פתיחה: תחתית (כאשר היד מכה את הכדור מלמטה למעלה) ועילית (כאשר הכדור מוכה מלמעלה).

*מכת קבלה - נועדה לקבל את הכדור שמגיע מהקבוצה היריבה ומהווה את המכה הראשונה מבין שלוש המכות שתבצע הקבוצה בכדור לפני שתשלח אותו אל שטח הקבוצה היריבה.

*מכת הכנה - נועדה להכין את הכדור למכה הבאה, מכת ההנחתה, לאחר מכת הקבלה.

*מכת הנחתה - מתבצעת על ידי מכה חזקה ביד אחת מעל הרשת תוך כדי קפיצה, ומטרתה להעביר את הכדור לשטח היריב בעוצמה מרבית שתמנע ממנו לבצע מכת קבלה בהצלחה ותזכה את הקבוצה המוסרת בנקודה.

*מכת חור - מכה חלשה ומדויקת שמקשה על היריב להגיע לכדור ומתבצעת על ידי מכה קטנה עם האצבעות.

*מכת חסימה - בולמת כדורים של הקבוצה היריבה ונעשית בשתי ידיים מעל הרשת. זהו המצב היחיד במשחק בו מותר לשים את הידיים מעל הרשת והוא אינו נחשב לנגיעה בספירת מספר הנגיעות בכדור.

*מכת הצלה - כשמה כן היא והיא נועדה "להציל את המצב" כשהכדור כמעט ונוגע ברצפה. מכה זו מתבצעת תוך קפיצה קדימה אל הרצפה ועליה להיות חזקה ככל האפשר על מנת להעיף את הכדור כמה שיותר גבוה.

המכות הנ"ל הינן בגדר המלצה בלבד וכל שחקן יכול להחליט אם לאמץ אותן או לשחק באופן המשרת אותו טוב יותר. כל עוד הכדור לא נופל בשטח של הקבוצה שלו, ולא מצליח להיחסם על ידי הקבוצה היריבה- אף אחד לא ישפוט אותו, אלא ישפוט לטובתו.