×
חוגי
 ספורט, קורסי
 ספורט, פעילויות
 ספורט, לימודי
 ספורט, שיעורי ספורט -  טריאתלון - טריאתלון – השילוש הקדוש

טריאתלון – השילוש הקדוש

מאת חוגחוג - מנוע החיפוש לחוגים ופנאי של ישראל

השמועה מספרת, שלפני כמה עשרות שנים התערבו בניהם שלושה חברים מסן דייגו קליפורניה מי מהם הוא הספורטאי הטוב ביותר- השחיין , רוכב האופניים  או הרץ. על מנת לבדוק את הסוגיה הם שילבו את שלוש הענפים, התחרו בניהם- וכך נולד הטריאתלון.
תחרות ספורט זו, המשלבת בין ריצה רכיבת אופניים ושחייה, החלה לצבור פופולאריות בסוף שנות ה-70, ובשנת 2000 הפכה באופן רשמי לספורט אולימפי. סדר ביצוע ענפי הספורט בטריאתלון הוא קבוע, ותמיד יתחיל בשחייה, ימשיך ברכיבה ויסתיים בריצה, כאשר המנצח הוא מי שיחצה ראשון את קו הסיום בריצה ובחישוב עם הזמן הכולל מהזינוק למים ועד סיום הריצה יעשה זאת בזמן הקצר ביותר.
החישוב מתבצע על פי שבב שעונד כל מתחרה, מודד את זמן התחרות מאות הזינוק ועד חציית קו הסיום, ומאפשר גם לוודא שהמתחרה עמד בכל כללי התחרות במהלכה.

השחייה בטריאתלון מתבצעת במים פתוחים- אגם, נהר, תעלה או ים, במים מתוקים או מלוחים. הזינוק מתבצע לפי מקצים כאשר כל מקצה כולל ספורטאים מאותה הקטגוריה, כלומר אנשים מאותה קבוצת הגיל ששוחים את אותם המרחקים ומתחרים זה בזה.
השחייה יכולה להתבצע בכל סגנון כאשר באופן לא מפתיע הסגנון המקובל הוא החתירה- מאחר והוא המהיר ביותר. קטגוריות השחייה נעות בין גילאי 8-9 ומרחק של מאה מטרים, למבוגרים בקטגוריית איש הברזל- השוחים 3,800 מטרים.

הרכיבה בטריאתלון מתבצעת בכבישים שנסגרו מבעוד מועד למטרת התחרות ומהווים כבישים "סטריליים" ללא כלי רכב שנוסעים עליהם מלבד משתתפי התחרות. קיימים שני סוגי רכיבה בתחרות- רכיבת "דראפטינג" המאפשרת רכיבה בדבוקות של רוכבים, ורכיבה האוסרת על כך.
זו הראשונה דורשת מיומנות גבוהה ומתקיימת לרוב בתחרויות המקצועיות יותר ובקבוצות גיל מסוימות. מסלול האופניים בתחרות מאויש על ידי מתנדבים שמכוונים את הרוכבים ומסומן על ידי שלטים. על המתחרים ללמוד את המסלול מראש ולהכיר אותו לפני תחילת התחרות.

הריצה היא החלק השלישי והאחרון בתחרות אינטנסיבית זו, ויש שיאמרו שהיא מהווה את החלק הקשה והמאתגר מכולם, שכן הגוף עייף מהשחייה והרכיבה ונדרש לפעילות מאומצת, לסיבולת אירובית וכן ליכולת מנטלית גבוהה. מסלול הריצה, בדומה למסלול הרכיבה, מאויש על ידי מתנדבים שמגישים לרצים שתייה מעמדות ייעודיות הפזורות לאורך המסלול. כמו כן, המסלול מסומן בשלטי הכוונה ומידע על כיוון הריצה, כמו גם על המרחק שעבר הרץ עד כה.  על הספורטאי להכיר את גם את מסלול הריצה מראש ולבוא מוכן ככל שאפשר למסלול הריצה.

בין מקצי השחייה, הרכיבה והריצה, מתקיימת החלפה המתבצעת בשטחים סטריליים המכונים שטחי החלפה. הכניסה לשטח זה מותרת למתחרים בלבד, ובתוכו נשמר הציוד של כל מתחרה, במיקום קבוע. ראוי שעמידה באתגר שכזה תזכה את המתחרה בתחושת סיפוק אדירה, בין אם הגיע ראשון, שני או עשירי.
יהיה די בטוח להניח שאכן כך הדבר, שכן איך אפשר להסביר אחרת את הפופולאריות של תחרות זו שרק עולה ועולה, ואת המתחרים שמגיעים שוב ושוב להתחרות במה שהחל כהתערבות והוכיח שהשלם לפעמים גדול מסך חלקיו.