×
חוגי
 ספורט, קורסי
 ספורט, פעילויות
 ספורט, לימודי
 ספורט, שיעורי ספורט -  טיפוס - טיפוס - למי שרוצה להגיע לפסגה

טיפוס - למי שרוצה להגיע לפסגה

מאת חוגחוג - מנוע החיפוש לחוגים ופנאי של ישראל

ספורט אתגרי המתקיים בטבע או על גבי קירות מלאכותיים. כיאה לספורט אתגרי מדובר בפעילותך מהנה ומספקת ביותר, אך לא פחות מכך בפעילות המספקת יתרונות ספורטיביים ובריאותיים- כתוצאה מהפעלת עומס על כלי הדם והלב במסגרת פעילות זו, מפתח שרירים, שיפור יכולות אירוביות ואף מסייע להפרעות קשב וריכוז.

ישנם מספר סוגים של טיפוס:

*טיפוס הרים: המטרה בטיפוס זה היא להגיע לפסגת הר, כאשר ישנם שני סגנונות של טיפוס הרים- טיפוס קלאסי, המתקיים במסגרת של משלחת המתקדמת ממחנה למחנה, וטיפוס אלפיני- המתקיים בקבוצה קטנה של מטפסים, בקצב מהיר ועם מעט ציוד. בניגוד לטיפוס הקלאסי אין בסגנון זה עצירה בתחנות ביניים והוא מתבצע באופן ישיר- מתחנת הבסיס אל הפסגה וחזרה. טיפוס זה כולל מאמץ גופני קיצוני והוא דורש יכולות גופניות גבוהות.

*טיפוס צוקים: טיפוס על מצוקים גבוהים (כמה מאות מטרים) או נמוכים (כמה עשרות מטרים). גם בסוג טיפוס זה יש מספר סגנונות: טיפוס חופשי, המתבצע באמצעות הידיים והרגליים והציוד הינו לאבטחה בלבד; טיפוס חופשי עם ציוד, בו הציוד משמש לטיפוס עצמו; וטופ-רופ-  טיפוס המומלץ למטפסים מתחילים ובו נקשר המטפס לחבל הנמצא בפסגה וישמש לתפיסתם במקרה של נפילה.

*טיפוס קרח: מתבצע על קירות או מדרונות של קרח וכולל שימוש בציוד- קרמפונים, מעין סנדלים המתלבשים על הנעל וכוללים חודים הננעצים בקרח בשעת הטיפוס, וגרזן קרח שבעזרתו מייצב המטפס את עצמו בשעת הטיפוס.

*בולדרינג: מתבצע על סלעים, ללא ציוד אבטחה וללא חבל. מדובר בסלעים לא בגובה מטרים ספורים, כאשר  על המטפס ללמוד את תנאי הסלע הספציפי ואת אופן הטיפוס שיש לבצע על גביו תוך כדי הטיפוס עצמו, שכן כל סלע הוא שונה במבנה שלו ובצעדים שהוא מאפשר לצעוד על גביו. מדובר בפעילות אינטנסיבית וקשה מאוד, אך גם קצרה. היא דורשת יכולות פיזיות ומנטליות, שכן היא כוללת חוסר וודאות וצורך בריכוז גבוה לאורך הפעילות כולה, שטומנת בחובה גם סיכון לא קטן.

*טיפוס על קירות מלאכותיים: מתבצע על קירות שנבנו במיוחד לצורך הטיפוס במקום סגור או בחוץ.  סוג זה משמש גם כספורט בפני עצמו וגם כמתקן אימונים לאנשים המעוניינים לבצע את אחד מהסגנונות הטיפוס הנ"ל והוא כולל שימוש בציוד אבטחה מלא.

טיפוס מתאים הן לגברים והן לנשים, וזהו מענפי הספורט הבודדים שאין הבדל מהותי בהישגים בין השניים. ענף זה, המשלב בין פעילות מאתגרת ומהנה ושיפור יכולות גופניות, מזמין אותנו להרגיש את אותו הסיפוק שרק מי שעבד שקשה והגיע לפסגה יכול להבין.