×
חוגי
 ספורט, קורסי
 ספורט, פעילויות
 ספורט, לימודי
 ספורט, שיעורי ספורט -  חתירה - חתירה - לגוף ולנפש

חתירה - לגוף ולנפש

מאת חוגחוג - מנוע החיפוש לחוגים ופנאי של ישראל

חתירה היא אחד מענפי הספורט בעלי השורשים העתיקים ביותר (1400 לפנה"ס). היא החלה להתפתח כספורט חתירה מודרני בתחילת המאה ה-18, בתחרויות מקומיות בנהר באזור לונדון. בהמשך התחילה באנגליה מסורת התחרויות בין האוניברסיטאות, אשר התפשטה בכל העולם וזכתה בהתאם לכינוי "חתירה אקדמית", ומאז 1900 הוכרה גם כענף ספורט אולימפי.
החתירה מתורגלת כספורט תחרותי או ספורט פנאי, באופן אישי וקבוצתי ומתאימה לכל גיל, בכל שלב בחיים, ולאורך זמן.
לארצנו הקטנה הגיע ספורט זה ב-1935 כאשר יוסד ע"י חותרים יהודים שנמלטו מגרמניה הנאצית, וכיום מיוצג על ידי איגוד החתירה הישראלי.

 

כיצד מתבצעת החתירה?
החותר יושב על מושב מסילה כשגבו לכיוון התנועה ופניו פונות לירכתיים.
החתירה מתבצעת  בתנועות גריפה של המים באמצעות המשוטים. כאשר החותר רוכן קדימה ומכופף את רגליו, הוא מניף את המשוטים לאחור ולתוך המים. כשהוא מותח את רגליו ונשען לאחור וידיו מושכות את המשוטים לכיוון הגוף - מתבצעת גריפה של המים, וכך הסירה מתקדמת.

 

איך לומדים ואיפה?
את הטכניקה לומדים בקורס אישי, כאשר האימון הראשוני מתבצע מחוץ למים, כשהחניך מתרגל את תנועות החתירה על גבי מכשיר מיוחד.
ההכשרה ממשיכה על המים בסירה זוגית עם המדריך. לאחר מכן עובר החניך לסירת יחיד רחבה ומותאמת במיוחד למתחילים. בסיום הקורס החניך יכול לחתור עצמאית, אך מומלץ מאוד שיחל עם ההתנסות בחתירה משותפת: זוגות, רביעיות או שמיניות. שם ילמד מהי עבודת צוות מוצלחת, יתרגל סינכרון והתאמה בין תנועות משותפות, ישכלל איזון, ביטחון ומשמעת עצמית, וכך יזכה לחוויה מעצימה של שיתוף ובמקביל ישוכללו כישורי החתירה האישיים שלו כשיתרגל באופן יחידני.
הקורסים מיושמים בארבעה מועדונים מרכזיים: בת"א (שניים), בחיפה ובטבריה.

 

למה כדאי?
זהו ספורט המתאים לכל הגילאים, והוא משלב בתוכו טכניקות המאמנות דיוק, יציבות והתמדה, וגם כישורים חברתיים כמו עבודת צוות, אחריות ומשמעת וכישורי מנהיגות.
בצד הבריאותי, צורת ספורט זו מפעילה ומחזקת בבת אחת ובצורה מאוזנת את כל הגוף, ובמקביל מפתחת סבולת לב ריאה, מהירות וגמישות. לכן היא יעילה ואפקטיבית יותר מאימונים פרטניים על חלק גוף מרכזי אחד.
בנוסף לשיפור הכושר, משרה שלווה ורוגע בשל התנועה המחזורית על מים שקטים במצב מאוזן.
גוף ונפש זוכים כאן לטיפול שווה, והחותר יוצא מסופק ומרוצה!