×
קורסי
 התעמלות ותנועה, חוגי
 התעמלות ותנועה, שיעורי התעמלות ותנועה - חשיבות ההתעמלות והתנועה לגוף

חשיבות ההתעמלות והתנועה לגוף

מאת חוגחוג - פורטל החוגים של ישראל

כדאי מאוד להקפיד על התעמלות ותנועה מידי יום. בשונה מספורט, בהתעמלות ותנועה יש פחות מאמץ אינטנסיבי כמו בענפי הספורט השונים. בתנועה, הפעילות היא עדינה יותר, ועובדת בצורה ממוקדת על שרירים מסוימים בגוף. ישנה פעילות תנועתית ללא מוזיקה, וישנה פעילות כמו ריקוד, בה התנועה היא לצלילי המוזיקה. סוג אחר של תנועה, הם טכניקות שונות של מדיטציה שפותחו במזרח הרחוק. טכניקות אלו נעשות בתנועות עדינות, תוך כדי הזרמת אנרגיה חיובית, בעת שמוזיקה מרגיעה מתנגנת ברקע.

תנועה בשילוב זרימת אנרגיה לגוף

ישנן טכניקות מסויימות של תנועה שמקורן במזרח הרחוק. בטכניקות אלו, משלבים תנועה, עם מודעות של זרימת האנרגיה לגוף. לפי תורת המזרח הרחוק, ישנן אברים חיוניים בגוף האדם, ונקודות שחשובה זרימת אנרגיה חיובית אליהן. אחת מטכניקות אלו, היא טכניקת צ'י גונג. פירוש המילה "צ'י", היא אנרגיה. והכוונה לאנרגיה הזורמת. על מנת להכניס את האנרגיה לגוף, מכוונים "גונג". משמעות המילה "גונג", הינה פעולה.

סוג אחר של תנועה המשרה רוגע ואנרגיה חיובית, הוא היוגה. גם היוגה פותחה במזרח הרחוק. במהלך תרגילי היוגה, המתרגל נכנס בצורה מודעת מחשבתית עמוק אל תוך המודעות והנפש שלו, כאשר ברקע מושמעת מוזיקה מרגיעה. תרגילי היוגה, אינם רק למבוגרים. בשנים האחרונות, פותחו שיטות יוגה מיוחדות עבור ילדים. ליוגה, יש אפקט הרגעה טיפולי, ולכן משתמשים בטכניקה זו כדי לטפל בילדים ונוער בסיכון.

חשיבות העבודה הממוקדת על שרירי הגוף

ישנם סוגים שונים של התעמלות, שמטרתם לעבוד על שרירים שונים בגוף. אחד מהסוגים הללו הוא הפילאטיס. באמצעות הפילאטיס, עובדים בצורה יסודית וממוקדת על כל שרירי האגן התחתון. סוג זה של התעמלות, מתאים במיוחד לנשים אחרי לידה, ומסייע להן לשקם את רצפת האגן. תרגול זה, נעשה באמצעות מכשור מתאים, כמו כדור ורצועה. פילאטיס, אינה הטכניקה היחידה לעבודה על שרירי הגוף. לצד פיתוח שרירי הגוף, התנועה וההתעמלות עובדים על חיטוב הגוף. באמצעות תרגילים נכונים, אפשר לעצב ולחטב את שרירי הגוף.

סוג אחר של עבודה על שרירי הגוף באמצעות תנועה, הוא דרך ריקוד הזומבה. במהלך שיעורי זומבה, עובדים בצורה ממוקדת של שרירי הגוף ופיתוח קואורדינציה דרך הריקוד. הריקוד מפתח את שרירי הגוף, אך גם מפתח חלקים בנפש האדם. באמצעות התנועה, עובדים על יציבה נכונה של הגוף. שיטה טובה לכך, הינה שיטת פלדנקרייז, העובדת על סידור נכון של האברים ויציבה נכונה, לצד נשימות נכונות.