×
קורסים
 לימודים והעשרה, קורסי
 לימודים והעשרה, שיעורים
 לימודים והעשרה,  לימודים והעשרה -  חזנות - חזנות – אמנות ווקאלית עם ערך מוסף

חזנות – אמנות ווקאלית עם ערך מוסף

מאת חוגחוג - מנוע החיפוש לחוגים ופנאי של ישראל

האם אתה נהנה לרגש בסלסוליך את סביבותיך, האם אתה חובב שירה ופיוט ומשמיע את קולך תחת כל עץ רענן?
אולי זה הזמן לשכלל יכולות אלה במסגרת קורס חזנות.

בקורסים לחזנות, הפתוחים ברחבי הארץ, תוכל למצוא את הסגנון המתאים עבורך, ללמוד שיעורי פיתוח קול, טעמי המקרא וההפטרה, בקיאות בתורה ובתפילות, לחנים ופיוט של שירי שבת ומועדים, דקדוק  בקריאה והיגוי נכון, קצב ומקצב מותאם, ניגונים בתפילה, ואינטגרציה עם הציבור שאתה שליחו.

קצת הסבר על ערכה של החזנות:


לחזנות על ענפיה השונים יש שורשים עתיקים ותפקידו של שליח הציבור מוזכר בתלמוד ובשולחן ערוך.
ערכו של החזן היה ידוע אז והוא נבחר כמוציא את הקהל ידי חובתו בשל היותו בקיא בכל התפילות שלא כולם ידעו, ובהיותו ירא שמים ועניו.
בהדרגה הוכר ערכו הרב של שליח הציבור בשל כשרונו הווקאלי אשר העלה את החזנות לדרגת אמנות ששכרה בצידה, והפך אותה לאחד התפקידים החשובים בקהילה ומחוצה לה.

בתפוצות התפתחו סגנונות שירה מיוחדים למקום ולהשפעת הסביבה, וכך נוצרו נוסחי חזנות שונים על פי המסורות המקומיות:
החזנות הספרדית מתפצלת למסורות רבות, בהתאם לאזורי הפיזור של היהודים לאחר גירוש ספרד ופורטוגל. כך נוצרו המסורות של קהילות המזרח התיכון, טורקיה והבלקן, צפון אפריקה ותפוצות מערב אירופה ואף קהילות שהגיעו לניו יורק והקריביים.
כל אחת מהן הושפעה מהסביבה הקרובה, אך שמרה בבסיסה על זיקתה ללחנים ולנעימות מספרד, פורטוגל ואנדלוסיה. לכן בהתאם נוצרה בחזנות הספרדית תערובת של השפעה ערבית – על יד שימוש בסולם "מקאם", וכן של רומנסות בלדינו ואפילו נעימות צרפתיות (מתקופת השלטון בצפון אפריקה).
החזנות האשכנזית אשר החלה להתפתח בתקופת הרנסנס, נחלקה למסורת המערב אירופית בזיקתה למוזיקה הקלאסית, ולזו של מזרח אירופה אשר הושפעה מן המוזיקה החסידית. סולמות השירה במסורות אלה נקראים "שטייגר", והם מהווה בסיס לתפילות ולשירה חסידית, ולמוזיקת הכליזמרים.

מרבית החזנים המקצועיים מכל המסורות הם גם זמרים ופייטנים, וחלקם זוכים להצלחה מסחררת בארץ ובעולם, במופעים בפני קהל שוחרי חזנות ופיוט.