×
לימודי
 מוסיקה, שיעורי
 מוסיקה, חוגי
 מוסיקה, קורסי
 מוסיקה, פעילויות מוסיקה -  הרכבים מוסיקליים - הרכבים מוזיקליים - מ"כנר על הגג" לחוצות העיר

הרכבים מוזיקליים - מ"כנר על הגג" לחוצות העיר

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

במאמר זה, אנו רוצים לספר על השינוי שחל ביחס הישראלי אל הרכבים מוזיקליים. אמנם, היו תקופות בהן, היו יושבים כנרים על גגות העיירות והכפרים באירופה, ומנגנים בכינור.
ככל שהתקדמו השנים, השימוש בכלי הנגינה התקדם למתחמים סגורים. בכלי הנגינה היו מנגנים בקונצרטים, או בחתונות. אולם, המשיכו לחול שינויים. לחתונות התחילו להזמין תקליטנים, והמנגנים בכלי הנגינה חזרו לחוצות העיר.

"כלייזמר"- התחיל בצפת, והתפשט לכל הארץ:

החזרה של המנגנים לרחובות, התחילה במופעי "כליזמרים". העיר הראשונה שהתחילה במופעים אלו, הייתה עיריית צפת. במשך 3 ימים, מתקיימים מופעי כליזמר ללא תשלום. מופעים שונים ומגוונים. מכל הארץ, היו מגיעים לצפת למופעים אלו. כיוון שהאירוע מתקיים בחופש הגדול, משפחות רבות שילבו את החופשה עם המופעים.

עיריית ירושלים התחילה לאמץ את הרעיון:

בשלב מסוים, החליטו בעיריית ירושלים לאמץ את הרעיון. את מופעי הכליזמר, התחילה עירית ירושלים לבצע בחופש הגדול, בתוך העיר העתיקה. עירית ירושלים שכרה נגנים בודדים, או הרכבים מוזיקליים מצומצמים. נגנים אלו, משכו מבקרים לעיר העתיקה.
בעקבות המצב הביטחוני, צנחה מאוד כמות המבקרים במרכז העיר. על מנת להחזיר את מרכז העיר לחיים, החליטה עיריית ירושלים לשלב מופעי כליזמר בסמטאות המדרחוב הירושלמי, במהלך החופש הגדול. במקביל, מקיימת העיריה הופעות מוזיקליות במרכז העיר ובכיכר ספרא.

כך, החזירה עירית ירושלים לחיים את מרכז העיר. בשלב מסוים, החליטו מרכזי קניות בירושלים, ומתחמים פתוחים נוספים, להביא מופעים של הרכבים מוזיקליים.

הרעיון התפשט בשאר הארץ:

לאחר ההצלחה של עיריית ירושלים, אימצו שאר הארץ את הרעיון. כל מועצה, עירייה, ואפילו אתרי טבע, מקיימים מופעים פתוחים לציבור של הרכבים מוזיקליים. מופעים אלו, מושכים תיירים ונותנים עניין למבקרים.

לסיכום:
סקרנו את התפתחות הכליזמר בישראל. הכליזמר היה מבוסס על נגני רחוב בעבר. הסברנו כיצד בהדרגה חדרו להקות אלו לכל רחבי הארץ. 


הרשמות אינטרנטיות לחוגים - החלטה כלכלית נטו