×
לימודי
 מוסיקה, שיעורי
 מוסיקה, חוגי
 מוסיקה, קורסי
 מוסיקה, פעילויות מוסיקה -  הרכבים מוסיקליים - הרכבים מוזיקליים - מה התפקידים של הכלים השונים?

הרכבים מוזיקליים - מה התפקידים של הכלים השונים?

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

מהו הרכב מוזיקלי? הרכבים מוזיקליים, הם להקות קטנות, המכילות מספר כלים. מדוע נעים לשמוע הרכב מוזיקלי? משום שלכל כלי יש תפקיד.
במאמר זה, נסביר על התפקידים השונים של הכלים, ואיזה קול וטון הם נותנים במנגינה:

הנעימה השקטה- כינור, וכלי המיתר: לכינור, וכלי מיתר יש תפקיד חשוב. פעמים רבות, הם יהיו ה"סולו". הם יהיו- העיקר. המלודיה שמפיקים כלים אלו, מלאה בהרבה רגש. לכן, הרבה פעמים כאשר שומעים נגינה של כינור, מתחילים להתמלא ברגש. אותו אפקט, יש גם לנגינה בצ'לו.

אפקט ה"פנטזיה"- מה גורם למוזיקה לקחת אותנו לעולם אחר? קבוצת הכלים, שגורמת לשומע להרגיש שהוא נמצא ב"עולם אחר", היא קבוצת כלי הנשיפה. לא לכל כלי הנשיפה, יש אפקט זה. הכלים הטובים ביותר בשביל תחושה זו, הם: קלרינט, חליל צד, חליל.

להיכנס לקצב: אפשר להיסחף בעת שמיעת מוזיקה לרגשות ופנטזיות. לכן, פעמים רבות, שומעים נעימות מוזיקליות בעת הרפיות ומדיטציות. אולם, באירועים, אנו רוצים בסופו של דבר להיכנס לקצב מסוים, ולאחוז במציאות.
מה בסופו של דבר יוריד את המוזיקה לעולם המציאותי? כאן, נכנס התפקיד של כלי ההקשה. לתופים, יש תפקיד משמעותי. אמנם, התוף מצטרף כל כמה פעמות. אולם, ההצטרפות של התופים, יוצרת לנו את המוזיקה השלמה והקצבית. הכלי שיגרום לקהל לקום ולרקוד, זה התוף.

עוד כלים שמכניסים לקצב: לא רק בקבוצת כלי ההקשה, ישנם כלים נוספים שמכניסים לקצב. גם בקבוצת כלי הנשיפה יש את הסקסופון, והחצוצרה. בקבוצת כלי המיתר, משתמשים בקונטרבס לליווי צדדי של המלודיה.

לסיכום - כל אחד לבד- וכולם ביחד:

הסוד של הרכב מוזיקלי מצליח, הוא התאום וההרמוניה שיש בין המנגנים. אי אפשר ליצור מלודיה שלמה בלי קבוצה אחת. מלודיה המורכבת רק מקבוצה אחת, או שני קבוצות של כלי נגינה, תהיה חסרה. האפקט שיוצר אצל השומעים, לא יהיה אותו אפקט כאשר שומעים מוזיקה בהרכב מלא. לכן, בהרכבים המוזיקליים, יש כלים מ-3 הקבוצות. לפעמים, יהיו 3 נגנים.

כך גם בחיים - לכל אדם יש את הטון והמנגינה שלו. אי אפשר בלי השני. כל אחד מוסיף יופי וייחודיות לעולם. 


הרשמות אינטרנטיות לחוגים - החלטה כלכלית נטו