×
פעילויות
 באוויר הפתוח, שיעורים
 באוויר הפתוח, קורסים
 באוויר הפתוח, חוגים באוויר הפתוח -  טבע ומדע - הקשר בין מדע, טבע והילדים שלנו

הקשר בין מדע, טבע והילדים שלנו

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

חינוך מדעי הוא אחד התחומים החשובים במערכת החינוך. התכנים בתחום זה מכינים את הילד לקראת חייו כבוגר עצמאי בחברה מאספקטים רבים.  הידע, המיומנויות, העמדות והערכים אשר הילד רוכש במהלך שנות הלימוד ישמשו אותו בחיי היום-יום גם בפעולות הגדולות וגם בפעולות קטנות כמו קריאת רכיבי מוצר בסופרמרקט והבנתם.

מחקרים מראים שלימודי מדע וטבע בגילאי בגילאי הילדות מייצרים תחושה של סקרנות כלפי התחום המדעי ורצון לעסוק במדע גם בגילאי הבגרות ומכאן שללימודי מדעים כבר מהגיל הרך קיימת השפעה רבה על הילד והם עשויים להשפיע על למידת המדע של הילד גם בעתיד. הוראת מדעים בגיל הרך היא תפיסה מקובלת, וילדים נדרשים לעסוק במדע כבר במסגרות החינוכיות המוקדמות ניתן לראות בגני הילדים, כבר מגילאי שנתיים או שלוש חוגי מדע וטבע במסגרת חוגי העשרה בגן. בחוגים אלה, המדריכים נוגעים "על קצה המזלג" בתחומים הנגישים ביותר לילדים - ביניהם חוג חיות - אשר בו נערכת היכרות בכל שבוע עם בעל חיים חדש אשר מובא לגן, או חוג מדעים בהם הילדים מתנסים בעריכת ניסויים ידידותיים למשתמש מתחומי הכימיה ובהם הילדים בוחנים תגובות בין חומרים. 

מחקרים מראים שכבר בגילאי הקדם-יסודי ילדים מראים יכולות גבוהות של למידה עצמאית, ושיכולות הלמידה משתפרות בסביבת הוראה מאתגרת ומיומנת כלומר, תהליכי הצמיחה וההתפתחות הטבעיים בצד תהליכי הטיפוח המתקיימים על ידי הסביבה החינוכית התומכת כגון תכניות לימודים, מסגרות לימודיות, שיח עם מבוגרים מחנכים ועוד.

ילדים צעירים אף מסוגלים לבצע תצפיות, לשער השערות מבוססות עדויות, להבין ניסויים ולזהות מקורות אמינים לידע. מרבים הילדים ניחנים בסקרנות טבעית וברצון לעסוק בפעילויות החושפות בפניהם פיסות מידע חדשות על תופעות בעולם שסביבם.מי שחש בסקרנות כלפי נושא מסוים יקדיש זמן רב יותר לקריאת טקסטים ולכן גם באספקט של למידת קריאה יש לחוגי המדעים ערך מוסף בלתי מבוטל.

 

הילד צמא לידע? לרוויה!

מלבד החוגים המועטים הקיימים במסגרות החינוך, ניתן לחשוף את ילדיכם לשלל חוגי העשרה המתקיימים בשעות אחר הצהריים בהם יוכל להרחיב את הידע ולהרוות את צימאונו בנוגע לעולם שסביב. גם חוגים אלה מועברים על ידי מדריכים מיומנים אשר הקדישו זמן רב לבניית תכנית מעניינת, מאתגרת וסוחפת שמעניקה תכנים נגישים ומלהיבים ומעודדת את פיתוח הסקרנות והעניין של כל ילד.
לא מדובר בשיעור משמים ודידקטי אלא בחוויה סוחפת של התנסות אמיתית. הילדים ייחשפו לטבע במלוא הדרו ולכל התכנים שהמדע הצליח לפתח ולהביא את האנושות למצבה כיום. בעת העיסוק במדע הילדים נחשפים לשלל מושגים מעולם המדעים אשר יעשירו את ויתרמו רבות לפיתוח כישורי השפה שלהם. חוגי מדע וטבע ניתן למצוא ברחבי הארץ במרכזי חוגים.