×
הסבר מיסטי על בגדי כלות ומנהגים ביום הכלולות

הסבר מיסטי על בגדי כלות ומנהגים ביום הכלולות

מאת בשמחות - מנוע החיפוש לאירועים ושמחות

מדוע נוהגים דווקא ללבוש שמלת כלה לבנה?
מהם ההסברים למנהגים שונים ביום החתונה?
במאמר זה, נתן הסבר ביום החתונה:

מה המשמעות של צורת החופה?

הצורה של החופה, נועדה לסמל לנו בית. ארבעת מוטות העץ, והבד מעל, מסמלים את הבית שבונים החתן והכלה. ישנם עדות בהם מסתפקים רק בפריסת טלית מעל החתן והכלה, במקום ארבעת המוטות. פעמים רבות, יתנו לרווקים להחזיק את המוטות, כסגולה לזכות בזיווג הגון.

מדוע החתן והכלה נכנסים לחדר ייחוד?

בעבר, לפעולה שקישרה את החתן והכלה בקשר מחייב, קראו אירוסין. פעולה זו נעשתה באמצעות קניין. כיום, פעולה זו מתבצעת מתחת לחופה, כאשר החתן נותן טבעת לכלה. לשלב בו בני הזוג היו עוברים לחיות ביחד, קראו "נישואין". שלב הנישואין כיום, מתבצע כאשר החתן והכלה נכנסים לחדר ייחוד.

השמלה הלבנה של הכלה:

לצבע הלבן של שמלת הכלה, יש הסבר מיסטי. לצבע הלבן, יש משמעות. צבע הלבן, מסמל זכות וטוהר. ביום החתונה, נמחלים כל העוונות של החתן והכלה. יש לציין, שהשמלה הלבנה מקובלת בכל העולם, ואף בכל עדות ישראל.

התכשיטים שעל הכלה:

נהוג שהכלה לובשת תכשיטים ביום חתונתה. מנהג קדום של בני ירושלים, הינו שהכלה מורידה את תכשיטיה בעת החופה.

כיסא הכלה:

לפי תורת הסוד, כיסא הכלה מזכיר כיסא של מלכות. הכלה נמצאת עם חברותיה ועם המשפחה בעת קבלת הפנים, ובדרך כלל עסוקה גם בסדרת הצילומים. אולמות רבים ישקיעו היטב בסידור כסא הכלה.   

מדוע החתן מכסה את הכלה?

ההסבר המיסטי של כיסוי פני הכלה, הוא שהחתן מעניק לכלה הגנה. החתן מכסה את הכלה בהינומה שעל הכלה. לפי חלק מהמנהגים, ההינומה נשארת על הכלה בעת אמירת התפילה של הכלה.

המקור הקדום למנהג:

האישה הראשונה שכיסתה את פניה, היא רבקה אמנו. כאשר רבקה הגיעה אל הארץ עם אליעזר ופמלייתו, וראתה את יצחק, רבקה כיסתה את פניה.

לכן, ישנם עדות בהם החתן ומלוויו מברכים את הכלה: "אחותנו את היי לאלפי רבבה". ישנם חתנים אשר שרים לכלה או מנגנים לכלה בעת שצועדים אל הכלה לכסות את פניה.                

ליווי הכלה והחתן לחופה:

כיוון שהכלה נמשלה למלכה, והחתן משול למלך, החתן והכלה זקוקים לליווי לחופה. לפי המדרש, גם לאחר שנבראה האישה, ליוו מלאכים את האדם הראשון אל האישה. ובחתונה, לאחר כיסוי פני הכלה, מלווים בני משפחתו של החתן את החתן לחופה.
גם את הכלה ילוו בני משפחתה. המלוות של הכלה נקראות "שושבינות". לעמים, יצורפו גם ילדות וחברות אל ה"שושבינות". המלווים של החתן נקראים "שושבינים". השושבינים מתלווים אל החתן כאשר החתן בא לכסות את בני הכלה.

לסיכום:

הסברנו מעט על המשמעות של שמלת הכלה ההינומה. כמו כן, הסברנו מעט על משמעות של מנהגים שונים ביום החופה. 


הסבר מיסטי על בגדי כלות ומנהגים ביום הכלולותהסבר מיסטי על בגדי כלות ומנהגים ביום הכלולות