×
קורסי
 מחשבים ואינטרנט, חוגי
 מחשבים ואינטרנט, שיעורי מחשבים ואינטרנט -  סייבר - הכירו את תחום הסייבר

הכירו את תחום הסייבר

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

דמיינו לעצמיכם את המצב הבא: כנופיות של האקרים, פורצים לשרתים הרגישים ביותר בישראל. במהלך הפריצה, מעתיקים אליהם את כל המידע החסוי והרגיש ביותר בישראל, ולבסוף מפילים את השרתים הרגישים, ויוצרים הרס וחורבן. בזה אחר זה נופלים השרתים של בתי החולים, חברות החשמל, וקופות החולים.
תוצאות מתקפת סייבר, גורמות לחורבן ולנזק הרבה יותר גדול ממתקפת טילים.
איך מונעים תרחיש כזה?

יחידות ללוחמת סייבר:

מי שמכיר את עולם הרשתות, יודע שיש לפחות 10 סוגים של טכניקות להתקפה. לכל סוג מתקפה יש סוג נזק אחר, ודרכי התמודדות אחרים. צה"ל והממשלה זקוקים לאנשים מיוחדים שיידעו למנוע מתקפות, ולתת מענה בעת הצורך. לשם כך, הקימה מדינת ישראל יחידות מיוחדות שתפקידם למנוע מתקפת סייבר, ולתת מענה בזמן חירום. יחידות אלו ייתנו מענה למחשבים ושרתים שעלולים להיפגע במהלך מתקפה אפשרית. השלב הראשוני של המענה, יהיה הפסקת התקיפה. לאחר הפסקת תקיפת השרת, יהיה ניתן למצוא דרכים לשקם את המחשב הפגוע ולאחזר את המידע. סוג הפעולה תלוי לפי סוג המתקפה.

לא כל מתכנת או טכנאי מחשבים יכול להתקבל לעבודה בחום הסייבר. על מנת לעבוד בתחום, יש לעבור הכשרות וקורסים מיוחדים. את הקורסים מעבירים בוגרי צה"ל שעבדו במשך שנים במערך ההגנה הממוחשב בצבא. במהלך הלימודים נלמדים דרכי הגנה שונות, ותוכניות מענה שפותחו במיוחד. במהלך הקורס, יתרגלו התלמידים סימולציות תרחיש אפשריות. בוגרי יחידות אלו, יוכלו בהמשך דרכם האזרחית לעבוד בחברות הייטק, ופיתוחים שונים בעולם האינטרנט. ישנם תפקידים בתחום הסייבר המיועדים לחברות בסקטור הפרטי, המעוניינים להגן על המידע המוצפן. בוגרי קורסים יוכלו להשתמש בתפקידים אלו.

מוצרי הגנה בתחום הסייבר:

כל שנה, קמות חברות חדשות המציעות ומפתחות מוצרי הגנה בתחום. מוצרי הגנת מידע נועדו לסכל חדירה של האקרים שינסו לגנוב מידע חיוני. לעיתים, יהיו שרתים מיוחדים המאובטחים היטב, בהם יהיה גיבוי של החומר המוצפן. בשרתים אלו יהיה ניתן להשתמש במידה ויפלו שרתי המקור בעת המתקפה. ישנם מוצרי סליקה המאובטחים ברמה טובה מאוד, על מנת שלא יהיה ניתן לפרוץ ולגנוב פרטי אשראי של לקוחות.

בשנים האחרונות הוקמו חממות, בהם יושבים מתכנתים ומפתחים מוצרים. מדינת ישראל משקיעה בחינוך דור העתיד, ופתחה תכניות שונות שמטרתן להכשיר בני נוער בשביל לוחמת סייבר. לא כל אחד יכול להתקבל ליחידות ללוחמה בסייבר, אולם ישנם בני נוער שיוכלו בעתיד לפתח מוצרים בתחום הסייבר, אם יקבלו הכשרה מתאימה.

לסיכום:
אחד מהאיומים הרציניים, הוא איום של מתקפת סייבר על ישראל. מדינת ישראל משקיעה רבות בתחום. המדינה פיתחה תכניות הגנה, ופעולות במקרה של מתקפה.
המדינה הקימה יחידות לוחמה מיוחדות. ישנם קורסים ייעודיים לקבלה עבור יחידות אלו. בוגרי יחידות ללוחמה בסייבר יוכלו לעסוק בתחום ההייטק לאחר השירות הצבאי.
גם בעולם העבודה האזרחי ישנם חברות המגייסות עובדים בתחום, וקורסי הכשרה מקצועית בתחום.