×
לימודי
 מוסיקה, שיעורי
 מוסיקה, חוגי
 מוסיקה, קורסי
 מוסיקה, פעילויות מוסיקה -  כינור - הכינור

הכינור

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

כינור הוא כלי הקשת בעל הצליל הגבוה ביותר במשפחת כלי מיתרים המיוצרים כיום והכלי הכי קטן ממשפחת כלי הקשת.
השם העברי 'כינור' ניתן לכלי זה, ככל הנראה בשוגג, עקב פרשנות שגויה לכלי שנוגן בידי דוד המלך, או לנבל שבידיו, אף שסביר ששני הכלים הללו לא היו כלי קשת.

הכינור המודרני, בו משתמשים כיום, פותח במאה ה-16 וצורתו השתמרה עד ימינו. קיימת סברה, כי היהודים הם שהמציאו את הכינור המודרני בספרד והביאו אותו לאיטליה לאחר גירוש ספרד בשנת 1492. כיום נפוץ גם הכינור החשמלי, מוגבר באמצעות מגבר חשמלי ולמרות זאת הוא  עדיין נחשב לחלק ממשפחת כלי הנגינה הקורדופוניים, מכיוון שהצליל מופק ממיתריו, ולא באופן מסונתז כגון האורגן החשמלי.

הכינור מורכב מחלקים רבים אשר הופכים אותו לכה מורכב, עדין ורגיש ואשר יחדיו מייצרים את צליליו המופלאים אשר מותרים אותו ככלי נגינה מוביל כל כך הרבה שנים. להלן חלקיו: השבלול (Scroll), מפתחות (או יתדות) הכיוון (Pegs), צוואר (Neck), שָחִיף (FingerBoard), גוף (Body) ,מגרעת C ("מותניים", C-Bout), חורי F, גשר של Despiau, גשר (Bridge) מפתחות כיוון עדין (Fine Tuning Pegs), תפס המיתרים (Tailpiece), משענת סנטר (Chin Rest), כפתור תחתי, בטן (Face) , גב (Back) , צלעות (Ribs) , נשמה (Soundpost) , קורת הבס (Bass Bar), וכמובן המכתוף.

על כינור לא תמיד מנגנים עם הקשת - קיימת טכניקה נוספת לנגינה על כינור הנקראת פיציקטו שמשמעה באיטלקית "צביטה". נגינת פיציקטו מתבצעת על ידי פריטה בעזרת האצבעות על מיתרי הכינור, דבר היוצר צליל עדין, חלש וקצר. טכניקות הנגינה בעזרת קשת הכינור הן רבות ומגוונות וכוללות את הלגטו, הספיקטו, הסטקטו, הסוטייה, הריקושט, הז'טה, הדטשה, הסטקטו המעופף, הטרמולו והמרטלה.

קשת הכינור עשויה באופן מסורתי משערות סוס ומסוגי עץ שונים, אך כיום מתנסים בחומר חלופיים ומגוונים ואף ניתן למצוא קשתות עשויות פיברגלס. שיער הסוס בקשת משוח בשרף, אשר מונע מהקשת תזוזה צדית בזמן הנגינה. קיימים סוגים שונים של שרף וכל אחד מהם מייצר אחיזה וחיכוך שונים למיתר. חשוב לציין שכחלק מהתחזוקה השוטפת של נגן כלי הקשת, עליו למשוך את שיערות הקשת בשרף על בסיס קבוע.

בזמן הנגינה באמצעות הקשת, קיימת דינמיקה עדינה שעליה תקום ותיפול הנגינה. הנגן שולט במהירות תנועת הקשת, עצמת לחיצת הקשת על המיתר והמיקום בו הקשת חוצה את המיתר. למידת נגינה על כינור היא משימה לא פשוטה ולכן מומלץ דווקא להתחיל ללמוד בגיל צעיר, אף בגילאי הגן!

עם זאת, זה אף פעם לא מאוחר, והכל תלוי במידת ההתמדה והרצון של התלמיד, כך שאם הנך בן 90 ועדיין לא הגשמת את החלום, אולי ייקח לך עד 120 אבל גם אתה תוכל לנגן בכינור! 


הרשמות אינטרנטיות לחוגים - החלטה כלכלית נטו