×
חוגי
 יחסים זוגיות ופיתוח אישי, קורסי
 יחסים זוגיות ופיתוח אישי, פעילויות יחסים זוגיות ופיתוח אישי -  טיפול משפחתי - הכול על טיפול משפחתי!

הכול על טיפול משפחתי!

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

אז למה צריך טיפול משפחתי?

טיפול משפחתי טיפול המגייס את כל בני המשפחה לפתרון בעיות שמשפיעות על בני המשפחה כולה ומכבידות על תפקודה. בטיפול המשפחתי בני המשפחה נדרשים לעבוד יחד כדי להגיע לפתרון שמתאים לכולם.

טיפול משפחתי, מתבסס על ההבנה שהמשפחה היא המשאב הגדול ביותר העומד לרשות הפרט בהתמודדות עם קשיים רגשיים, פיזיים ואף חברתיים, וכי בעיות רבות יכולות להיפתר באמצעות שינוי דפוסי היחסים במשפחה אשר משפיעים באופן ישיר על הפרט ומושפעים ממנו, ולכן הם חלק בלתי נפרד מהבעיה ומהפתרון.

טיפול משפחתי הוא לרוב קצר מועד, ונמשך בדרך כלל פחות זמן מטיפול פרטני. מספר הפגישות נע, לפי הצורך, בין 10 ל-20 פגישות. קיימת גם אפשרות להתייעצויות קצרות טווח הנמשכות בין פגישה אחת לשלוש פגישות.

 

מתי צריך את זה?

במצבי משבר חריפים (כגון בעיית בריאות, מוות במשפחה, אובדן עבודה, ירידה מנכסים ומשבר כלכלי, התעללות מינית, גירושין, בגידה, טראומה, תאונה, מחלה סופנית ומחלת נפש ועוד), בתקופות שינוי ומעבר, במצבי קושי עם תינוקות וילדים בגיל הרך, כאשר קיים קושי עם ילדים ונוער המלווה בחולשת סמכות הורית, קשיים בתפקוד המשפחה המלווים בקונפליקטים ומריבות רבות, בעיות כרוניות במשפחה, אלימות במשפחה, התמכרויות והימורים, התמודדות עם מחלה כרונית – פיזית או נפשית, גילוי עריות, משפחות מורכבות לאחר נישואים שניים ועוד.

טיפול משפחתי נותן ליתר הפריטים במשפחה הזדמנות להכיר את המציאות של הפרט במרחב ניטרלי אשר תלוש ממציאות היום יום. להיכנס אל נקודות ראות נוספות של אלה הקרובים אליו וכך להרחיב את התמונה.
כאשר מתחולל שינוי אצל הפרט בטיפול הפרטני, בפעמים רבות קיים קושי להסביר ולשכנע את בני המשפחה בשינוי, משום שהם רואים אותו כפי שתמיד ראו מבלי להבחין בשינוי שהתחולל,  ועלולים לפרש את השינוי כחסר משמעות, או אולי אפילו כמאיים. בטיפול המשפחתי כל המשפחה שותפה לשינוי, גם בתהליך התרחשותו וגם במשמעותו ובהשלכותיו לגבי המשפחה.

 

רוצים לטפל?

אם ניחתם בכישרון הקשבה ואנליזה לסיטואציות, או אתם נמשכים לתחום הטיפולי, ייתכן וטיפול משפחתי הוא תחום שתרצו לעסוק בו. המטפל המשפחתי מחויב בהכשרה רלוונטית ייעודית ואך ורק לאחר שסיים תואר ראשון  לפחות במקצוע טיפולי, כמו פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית, ייעוץ חינוכי, טיפול באמנויות, קרימינולוגיה קלינית, פסיכיאטריה ורפואת משפחה.
ההכשרה לתעודת מטפל משפחתי נמשכת 4-3 שנים, וכוללת לימודי תיאוריה בתחום הטיפול המשפחתי ואימון מעשי במשך 3 שנים לפחות של טיפול במשפחות, בהדרכה צמודה של מדריך מוסמך לטיפול משפחתי. תוכלו להרחיב את המידע לגבי ההכשרה במשרדי האגודה לטיפול משפחתי.