×
ההבדל העיקרי בין חתונה אזרחית ליהודית

ההבדל העיקרי בין חתונה אזרחית ליהודית

מאת בשמחות - מנוע החיפוש לאירועים ושמחות

מדוע רבים מאזרחי ישראל רוצים להתחתן דווקא בחתונה אזרחית? מדוע מעדיפים את הטקס האזרחי על פני הטקס היהודי? ישנן 2 סיבות לכך.

הסיבה הראשונה, היא חוסר הרצון של בני הזוג להתחייב זה לזה. הסיבה השנייה- היא שצורת הטקס מצואת חן בעיני הציבור. במאמר זה נבין כיצד נוצר רצון זה, מהם מרכיבי הטקס, וכיצד ניתן להפוך חתונה יהודית לטקס מעניין.

הרצון לחתונה אזרחית- נחקק בתת מודע כתוצאה מצפייה בסרטים:

כיצד נוצר הרצון לחתונה אזרחית? התשובה היא, שהמודל של חתונה אזרחית נמצא לציבור בתת המודע. גדולי הפרסומאים עובדים להחדיר את המותגים בתת מודע בפרסומות. דרך צבעי הרקע, צלילים קולות. הציבור הישראלי צופה בסרטים. בסרטים, יש סצנה של חתונות. וכמובן, החתונות בסרט יהיו בטקס אזרחי מרשים. רצוי לעיתים על חוף הים. כמובן, הצופה בסרט ירצה להדמות לגיבורי הסרט. ולכן, זהו שורש הרצון של הציבור להעדיף טקס אזרחי.

דוגמאות לכך- החתונות הרפורמיות, וההצלחה של ארגון צהר:

כדי להוכיח את הטענה שבסעיף הקודם- נביא שתי דוגמאות לכך שבה זוגות משלבים טקס אישי כמו בסרטים, עם חתונה בצביון יהודי:

1.      חתונה רפורמית - רבים מהציבור הישראלי, יעדיפו להתחתן עם רב רפורמי. מדוע יעדיפו רב? הסיבה לכך, שבחתונה זו יש טקסים. יש הבעה אישית. יש רשמיות מהסוג שמזכירה חתונה אזרחית. חופות אלו בעיתיות מבחינה הלכתית, משום שהרב הרפורמי עורך שינויים במרכיבי הטקס היהודי.

2.      ההצלחה של ארגון צהר - ארגון צוהר, הבין לעומק את הרצון של הציבור הישראלי. מנהלי הארגון רצו לשמר את המסורת של החופה היהודית, אך להתאים את מהלך החופה להעדפות של הציבור הישראלי. לכן, רבני הארגון מנהלים את החופה באופן המזכיר טקס. זאת, לצד שמירה על כל כללי ההלכה. השילוב מצא חן בעיני הציבור הישראלי, ולכן, ערך הארגון אלפי חופות בשנים האחרונות. זוגות רבים פנו לארגון, משום שרצו חתונה יהודית, אך בצורת טקס כמו בחתונה האזרחית.

כיצד הופכים חתונה יהודית לטקס כמו בסרטים?

אפשר בהחלט לקיים חתונה יהודית גם בלי תוספות אישיות, ולתת לחופה אופי של טקס. כיצד?

מיקום החופה: על מנת לתת לחופה היהודית אופי של טקס, מומלץ לקיים את החופה במיקום מתאים. המיקום האידאלי ביותר, הוא על חוף הים. אם לא מתאפשר, מומלץ לקיים את החתונה בחיק הטבע, או לכל הפחות בגן אירועים.

סידור כסאות ישיבה: אם רוצים לתת לקהל אווירה של טקס, חשוב לסדר כיסאות ישיבה בשורות. מומלץ שגם הילדים ישבו. כאשר הקהל יושב על כסא, נוצר לקהל הרצון לצפות בטקס. נוצר לקהל עניין.

לעשות כל מהלך בשפה ואופי דרמטי: בסרטים, כל החתונות יהיו בעלי אופי דרמטי. לכן, על עורך החופה להנחות בטון דרמטי. מומלץ שגם המעברים בין החלקים ייעשה באופן תיאטרלי ובצורה שתזכיר לקהל חתונות בסרטים.

דברי ברכה: אין איסור להגיד דברי ברכה בחופה. מומלץ לנסח לדוברים את דברי הברכה באופן רשמי. השפה הרשמית, נותנת אווירה של טקס.

על המנחה להודות לדוברים: על המנחה, להודות לדוברים על דברי הברכה.

מומלץ לנסח את כל מהלך החופה מראש: מומלץ שכל מהלך החופה יהיה מנוסח היטב. יש לנסח היטב את קטעי ההנחיה, הברכות, וקטעי הבינים. יש לנסח את ההקדמה לכל פעולה הלכתית שבחופה. ככל שהנוסח יהיה מקצועי, כך יהיה לחופה אווירה של טקס.

מוזיקה באווירה מתאימה בין הקטעים השונים: למוזיקה יש משמעות. כאשר אתם רוצים לתת לחופה אווירה מסוימת, מומלץ להשמיע מוזיקה מתאימה לאווירה בקטעי המעבר בשונים בחופה. כדי לתת לחופה אווירה "מהסרטים", כדאי להשמיע מוזיקה אינסטרומנטלית בסגנון שאתם רוצים.

האם לנסח לבד את מהלך החופה?

על מנת לקחת חופה יהודית, ולהפכה לטקס מרשים ומכובד, יש צורך בכישרון רב. לא תמיד יש לבני המשפחה כשרון מקצועי זה. לכן, מוטב לעיתים לשלם לאיש מקצוע, שינסח מהלך חופה ממש כמו טקס מכובד. בהוצאה הזו- תקבלו חופה יהודית בדיוק כמו בחלומות.

לסיכום:

הסברנו מהיכן מגיע הרצון לחתונה אזרחית- הרצון שהחופה תנוהל כמו טקס. נתנו עצות כיצד להפוך חופה יהודית לטקס מרשים. המלצנו בעת הצורך לשכור איש מקצוע שינסח את מהלך החופה. 


כיצד בכתיבה נכונה הופכים חופה לטקס מרשים?כיצד בכתיבה נכונה הופכים חופה לטקס מרשים?