×
חוגי
 אומנויות הבמה, לימודי
 אומנויות הבמה, שיעורי אומנויות הבמה -  בימוי והפקה - דיבוב - לא רק קולות מצחיקים!

דיבוב - לא רק קולות מצחיקים!

מאת חוגחוג - מנוע החיפוש לחוגים ופנאי של ישראל

כשאנו חושבים על דיבוב אנחנו מיד מרגישים איזו דמות פורצת מאתנו, כזאת שאנו יכולים לחקות או להישמע מצחיקים אם נשמיע אותה.


אבל דיבוב זה לא רק קול מצחיק או שונה. בדיבוב, כבכל אומנות אחרת, יש זרמים ואופנה. כיום האפנה מתמקדת דווקא בהפקת הקול הטבעי שלנו והתאמתו לדמויות, ובמקביל הולך ופוחת השימוש בקולות "צווחניים" ודקיקים. בימינו, אם קיימת דמות של ילדה, קרוב לוודאי שתגלם אותה מדבבת ילדה ולא אישה מבוגרת בעלת היכולת להפיק קול דקיק וילדותי. אותנטיות היא שם המשחק.

כמובן שכאשר מדובר בדיבוב מפלצות, חיות ודמויות פיקטיביות אחרות - הכל פתוח וככל שהשחקן פתוח יותר להפקה קולית, כך יגדלו סיכוייו לפצח דמות מעניינת ולהפיק לה את הקול הראוי לה.

דיבוב דורש הפקה קולית נכונה, ולכן מומלץ למדבב לתחזק את קולו על ידי אימון קולי יומי, השתתפות בשיעורי פיתוח קול והימנעות ממזונות מכייחים ( כגון מוצרי חלב או ממרח חומוס) לפני סשן הקלטה.

עיסוק בדיבוב הוא חלומם של רבים, אך מקצועם של מעטים. ברוב המקרים אולפני הדיבוב ידרשו מן המדבבים להיות בוגרי בתי ספר למשחק במסלול מלא. כן, זה לא רק קול מעניין. צריך גם לדעת לשחק.

דרישה נוספת מן המדבב היא דיקציה נכונה. כל העומד בפני מיקרופון נדרש למצוינות קולית ולהפקה נכונה ועקבית של דמויות.

אז כפי שכבר אמרנו, זה לא רק לדעת להפיק קולות מצחיקים. אם אכן דיבוב הוא חלומכם, מן הראוי שתיקחו קורס מקצועי באחד מן האולפנים העוסקים בדיבוב (מי יודע, אולי ייראו אתכם ותתגלו עוד במהלך הקורס).
הכינו לעצמכם תיק עבודות, אפילו אם פיקטיבי, היכנסו לאולפן ודבבו להנאתכם כמה דמויות, הכירו את העולם במלואו ואת העוסקים במלאכה ואולי תצליחו להשתחל לתעשיית הדיבוב ולהשיג לעצמכם עבודה חלומית.

חשוב לזכור שמדבב הוא שחקן לכל דבר. הוא אמנם לא עומד בתור לאודישנים רבים אך עבודתו דורשת סבלנות ואורך רוח.
בהצלחה!


חוגי
 אומנויות הבמה, לימודי
 אומנויות הבמה, שיעורי אומנויות הבמה -  בימוי והפקה - בימוי והפקהבימוי והפקה