×
חוגי
 ספורט, קורסי
 ספורט, פעילויות
 ספורט, לימודי
 ספורט, שיעורי ספורט -  דאייה - דאייה - לעוף כמו ציפור

דאייה - לעוף כמו ציפור

מאת חוגחוג - מנוע החיפוש לחוגים ופנאי של ישראל

מהי דאייה?
זהו ספורט שקצת רחוק מהעין – תרתי משמע, ואולם הבוחרים לעסוק בו, נאמנים אליו בלב ונפש.
האסוציאציה מביאה אותנו מיד לציפורים כמובן, ואכן, העוסקים בספורט תעופה שקט זה יכולים בהחלט לחוש כעופות ענק התופסים בחדוה "טרמפ" על כיסי אוויר, ממש כבעלי כנף !

מהו דאון?
בעיקרון, הדאון הוא כלי טיס די קליל ללא מנוע (עד חצי טון בערך) , המרחף ונוסק באמצעות זרמי אוויר ("תרמיקות") שונים, ממש כמו ציפור. בשל היותו חסר מנוע, הוא נעזר בגורר על מנת להמריא לאוויר, בדרך כלל מטוס קל אליו הוא נקשר בכבל. ברגע שהדאון תופס תאוצה וממריא (לגובה כ-2000 רגל), הוא מתנתק מכבל החיבור וכעת – ה"אקשן" מתחיל! הטייס עם הדאון נמצאים לבדם בשמיים, וכאן מתחילה מערכת יחסים דינמית בין כושר התמרון של הטייס בריחוף וטיפוס לגבהים - לבין תנאי האוויר והטבע...

קשה לתאר את ההרגשה...טייס הדאון, בניגוד לכל כלי טיס ממונע, אינו שומע דבר פרט לרחש הרוח באוזניו ובעת הצורך- להוראות המדריך על הקרקע. פרט לכך – זהו אדם עם זוג כנפיים ושמיים !

מתעניינים? טוב! אז מה הפרוצדורה?

כל אדם בוגר (מגיל 17 ומעלה) יכול להצטרף למועדון הדאייה. בארצנו ישנם שניים עיקריים:
מרכז דאייה מגידו ומרכז דאייה נגב.
תנאי ההצטרפות הם די דומים: ראשית, על-מנת להיווכח שהמתנסה כשיר לתנאי תעופה בכלי טיס, הוא מצטרף לטיסת היכרות. היה ועברתם יפה שלב זה, אתם מוזמנים להתנסות בטיסות נוספות או להצטרף לקורס, בסיומו אתם מתנסים בטיסת סולו. בקורס אתם מתוודעים, בין טיסה אחת למשניה וגם תוך כדי, לידע נרחב בתחום התעופה והדאייה, וגם תידרשו לעבור מספר מבחנים בנושא. 

בהמשך, ניתן להצטרף כמנויים במועדון ובכך לקבל את הזכות לעוף דרך קבע עם הציפורים!