×
חוגי
 מחול, קורסי
 מחול, שיעורי
 מחול, פעילויות
 מחול, לימודי מחול -  ג

ג'אז - שריפת קלוריות, קצב וכיף!

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

ג'אז הוא סגנון המשלב בתוכו המון סגנונות מחול ונשען על אלמנטים מהבלט הקלסי והמודרני ומריקודים אפריקאים.

למילה ג'אז ישנן כמה משמעויות שונות בתרבות המערבית. כשמדברים על ג'אז מתכוונים בדרך כלל למוזיקה. כשמדברים על שירת ג'אז מתכוונים בדרך כלל לגוספל האפרו-אמריקאי הנוצרי וכשמדברים על תנועה מתכוונים למחול בסגנון הג'אז.

קשה להתייחס לריקוד הג'אז מבלי להזכיר את מוסיקת הג'אז, אף על פי שכיום כמעט אין קשר בין השניים. מוזיקת הג'אז לסוגיה נשענת על מקצבים סבוכים, על חקר הקשרים בין הסולמות ומורכבות ההרמוניה והיא צוללת למחוזות האלתור בדרך כלל. לעומתה, ריקוד הג'אז מהווה שעטנז תרבותי ומתאפיין בשימוש במוזיקה מודרנית בשילוב סגנונות מחול שונים וטכניקות הלקוחות מכל אסכולות המחול, כגון: בלט קלסי, בלט מודרני, מחזות הזמר, מחול לטיני, מחול רחוב, תיאטרון רחוב, מחול אתני וריקודים סלוניים.

מחול הג'אז דורש טכניקה קלסית ומודרנית כאחד, אך מורים רבים המלמדים ג'אז בישראל לא חונכו על טהרת טכניקות אלה. מורים אשר משלבים את הטכניקות השונות הם אלה שיצליחו להעביר את המידע והדיוק שדרוש ללמידת טכניקת הג'אז בצורה הטובה ביותר.

בארץ מחול הג'אז אינו נחשב לחלק מעולם המחול המקצועי. במכללות או באקדמיות בהן קיימות מגמות מחול או פקולטות למחול, דווקא הג'אז אינו לוקח חלק. הוא נמצא בשולי הוראת המחול המקצועי למרות הפופולריות רבת השנים, וזאת עקב הגדרת הז'אנר החסרה. עם זאת, ב-20 השנים האחרונות ברחבי העולם, ובעזרת ערוצי המוזיקה בטלוויזיה, קיבל הג'אז את המקום הראוי לו וכבש ברוב המקומות והווידאו קליפים את קדמת הבמה.

מכיוון ששורשי מחול הג'אז אינם נובעים ממקום וזמן ספציפיים אלא מורכבים משלל סגנונות, מה שהופך אותו לכה מורכב, מתקשה מחול הג'אז לזכות בהכרה מלאה בעולם המחול.

עדיין קיים מאבק בין תרבויות שונות. התרבות האצילית יותר מזוהה עם הבלט הקלסי והמודרני בזמן שהתרבות ה"עממית" יותר, אשר קרובה לצעירים ולרחוב, מזוהה עם הריקודים בסגנון הג'אז.

אם ברצונכם ללמוד לרקוד בסגנון ג'אז, תוכלו למצוא מרכזים וחוגים שונים לכל הרמות והגילאים בשלל מקומות. סגנון הג'אז מאד פופולרי במרכזי החוגים בישראל ולא יהיה לכם קשה לאתר מקום שיספק את הסקרנות שלכם להיכרות עם התחום ולפתח יכולות גופניות בקלילות ובקצב סוחף של המוזיקה המגוונת.