×
חוגי
 מחול, קורסי
 מחול, שיעורי
 מחול, פעילויות
 מחול, לימודי מחול -  גאגא - גאגא - שפת המחול שפיתח אוהד נהרין

גאגא - שפת המחול שפיתח אוהד נהרין

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

תנו לגוף שלכם דרור לבטא את כל מה שיש לו להגיד. זה הריפוי העצמתי ביותר שיש.

סגנון הגאגא מציע דרך לחיזוק הגוף, פיתוח הגמישות, הזריזות, על ידי החושים והדמיון. הגאגא מפתח מודעות לחולשות הגופניות שלו, מעיר מקומות שאנו פחות משתמשים בהם, חושף את המחסומים הפיזיים שלנו ומציע דרכים חדשות לביטוי.
העבודה משכללת את התנועה האוטומטית ומחברת בינה לבין התנועה המודעת. מחול הגאגא מאפשר לחוות חופש ועונג בדרך פשוטה, בנוחות ובליווי מוזיקה, כאשר כל אחד לעצמו.

 אוהד נהרין פיתח את הגאגא במשך שנים רבות, ושפה זו משמשת את רקדני להקת המחול בת-שבע כתרגול וכאימון קבוע ושגרתי.  במקביל פיתח נהרין מסלול נוסף הנקרא  "גאגא/אנשים", שמתאים לכל אחד שמעוניין ללמוד, וניתן ללמוד אותו במרכז סוזן דלל, בירושלים, בגליל ובמקומות נוספים ברחבי הארץ ובעולם.

 ההנחיה בשיעור גאגא ניתנת על ידי המדריך כדימוי, למשל, "דמיינו שעמוד השדרה שלכם הוא נחש" ולא כתנועה או צעד ריקוד. 

בגאגא נעשה שימוש בביטויים כגון, "עור רגיש", "מפרקים משומנים", "ידיים רכות". אלו הם הדימויים אשר עוזרים לנו ליצור, לחקור ולשנות את הדרך בה אנו מבטאים את עצמנו דרך הגוף.

משך שיעור גאגא בדרך כלל הוא כשעה והעיקרון הבסיסי בו הוא להיות כל הזמן בתנועה, מבלי להפסיק לזוז. אין מראות בסטודיו ואין צופים בזמן השיעור, והדבר מאפשר מרחב מוגן לחקירה עצמית ללא שיפוט חיצוני או ביקורת עצמית.
בתוך כך, שפת הגאגא מסייעת בחיזוק התנועה והופכת אותה לקלה יותר, מעודנת ומודעת יותר.

בשיעור לא יינתנו תרגילים ולא תהיינה הפסקות, אלא רצף הנחיות שבאות אחת אחרי השנייה. כל הוראה לא מבטלת את קודמתה אלא מתווספת אליה, כשכבה על גבי שכבה. חשוב שלא להפסיק באמצע השיעור ולו לרגע אחד.
אם התעייפתם, או תרצו לעבוד בקצב אחר, תוכלו לעבוד יותר ברוגע ובעדינות, לצוף, לנוח בתנועה חלשה יותר, אך תמשיכו בקו החקירה והמחשבה שהתחלתם כדי לסיים את המחקר במקום אחר מהמקום ממנו הגעתם בתחילת השיעור.

בגאגא אנו מחפשים את איכות התנועה, את התחושה אליה אנו מכוונים, ופחות את האינטנסיביות בעבודה עצמה. אנו הולכים אל מקומות בהם מתעורר העונג שבתנועה, ולא למקומות בהם מתעורר כאב. אנו שומרים על החיבור להנאה במיוחד בזמן של מאמץ פיזי. חשוב לציין מגבלות פיזיות או כאבים קיימים בפני המורה בתחילת השיעור. בגאגא עובדים יחפים.

בגאגא אנו מתרכזים בעצמנו אך תמיד מודעים לסביבה. אנו מקבלים השראה מהמורה ומשאר האנשים בחדר. אנו חולקים חלל אחד ועלינו להיות מודעים גם למסע של האחרים. אולי ניגע, אולי נתרחק.

 "הגאגא מציבה משימות מרובות רבדים. הכרחי שהמשתמשים בה יהיו זמינים לאתגרים שמשימות אלה מעוררות. באחת, אנו מסוגלים לשלב תנועה איטית בחלל בעוד בגופנו מתרחשת תנועה מהירה. דינמיקות התנועה הללו הן רק שילוב אחד מזדמן משילובים אחרים שעשויים להתרחש בו בזמן.

אנו מניחים לתודעה שלנו לבחון ולנתח הרבה דברים ברגע נתון, ואנו מודעים לקשר שבין מאמץ ותענוג.

אנו מתחברים ל"תחושת שפע הזמן", במיוחד כשאנו נעים במהירות; אנו ערים למרחק שבין אברי גופנו, ערים לחיכוך שבין הבשר לעצמות, חשים במשקל האברים שלנו. אנו ערים למקומות בהם אנו אוגרים מתח מיותר. אנו מוותרים ומרפים, רק על מנת להניח לתנועה יעילה ותחושת חיים להיווצר במקומות בהם הרפינו.

אנו מקשיבים, רואים, מודדים, משחקים עם מרקמי הבשר שלנו. אנו עשויים ורשאים להיות שטותניקיים. אנו מקשטים את הגוף שלנו מבפנים, אנחנו מסוגלים לצחוק על עצמנו. אנו לומדים לאהוב את הזיעה שלנו. אנו מגלים את התשוקה שלנו לנוע ומקשרים אותה למאמץ, אנו מגלים את החייתי שבנו לצד כוחו של הדמיון. אנו לומדים להעריך לשון-המעטה והגזמה, אנו לומדים את ההבדל שבין הנאה ותענוג ומשתמשים בשניהם על מנת להימנע מנזק לגופנו, מכאב ומפציעות. אנו לומדים ליישם את הכוח שלנו ביעילות, ואנו לומדים להשתמש במקורות כוח "אחרים". אנו נעשים יותר רגישים ומכירים בחשיבות של זרימת האנרגיה והמידע דרך גופנו בכל הכיוונים. אנו מגלים את היתרון הטמון בבשר רך וידיים רגישות, אנחנו לומדים להתחבר לגרוב, גם כשאין מוסיקה. אנו נעשים מודעים ליתר האנשים בחדר ולכך שאיננו במרכז. אנו לעולם לא מביטים בעצמנו במראה. אין מראות. אנו נעשים מודעים יותר לצורה (form) שלנו. אנו מתחברים ל"תחושת אינסוף האפשרויות". אנו חוקרים תנועה רב ממדית. אנו נהנים מתחושת הבעירה בשרירים. אנו עומדים להתפקע, אנו מודעים לחומר ממנו אנחנו עשויים, אנו מודעים לכוח המתפרץ שלנו, ולעתים עושים בו שימוש. אנו משנים את הרגלי התנועה שלנו, על ידי אימוץ הרגלים חדשים, אנו יכולים להיות רגועים ודרוכים בו בזמן. אנו נעשים זמינים…"אוהד נהרין