×
קורסי
 בישול ואוכל, חוגי
 בישול ואוכל, שיעורי בישול ואוכל -  בישול בריא - בישול בריא זה הכי הכי!

בישול בריא זה הכי הכי!

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

העולם כרגע נמצא בעיצומה של מהפכת תזונה שאנו עדים לה על בסיס יומי, ממש לנגד עינינו. אם בעבר העולם מנה רוב של אוכלי בשר, הרי שכיום קיימות אופציות רבות ומגוונות לתזונה, ולמי שקיימת עבורו האפשרות הכלכלית והפתיחות לעולם החלופות, קיימת האפשרות לבחור אחרת.

ואכן, ניתן לראות גדילה משמעותית באחוז הצמחונות והטבעונות העולמי. גם בישראל אפשר לראות את חותמת vegan friendly ליד מנות בתפריטי המסעדות אשר מבשלים בישול בריא, חותמת שמצהירה כי המנה ידידותית לטבעונים. גם בחנויות וברשתות השיווק תוכלו למצוא מגוון רחב של מוצרים חלופיים למוצרים מן החי. רבים התזונאים ומומחי הקולינריה שמעידים כי צמחונות או טבעונות היא בריאה יותר מאכילת בשר ומוצרים מן החי, ומנגד קיימות עדויות למחסור בברזל וויטמינים שאנו מקבלים ממזונות שמקורם מן החי ועלינו למצוא להם חלופה אם איננו צורכים מזונות מסוג זה.

מנגד, בעוד הצמחונות והטבעונות מרקיעים שחקים צמחה לה תרבות חדשה-ישנה נוספת והיא תרבות התזונה הפליאוליטית. תזונת הפליאו היא תזונה מבוססת חלבונים מן החי (בשר, ביצים, גבינות) וירק. עקרון הבסיס בתזונת הפליאו הוא חזרה לתזונת הציידים מלקטים לפני ביות המזונות והתחלת החקלאות. לכן, מי שדוגל בתזונה זו לא יאכל לחם או מזונות מעובדים, ולא קטניות.  הקפדה על תזונת הפליאו תשפר פלאים את הגזרה שלכם, שכן כל הפחמימות יורדות מן התפריט, אבל כמו בכל דיאטה - תמיד קיימת ביקורת הנגד וגם כאן יש האומרים שהיא אינה בריאה כפי שמציגים אותה.

ואם כבר מדברים על בריאות, בעוד הולכת ומתפתחת לה מודעות תזונתית חדשה, אנו נחשפים לעוד ועוד סוגי אלרגיות אשר הבולטת בהן היא אלרגיה או רגישות ברמות שונות לגלוטן. גם כאן נמצא פתרון, אשר אמנם הוא מעט יותר מסובך לביצוע ומעט יותר יקר למחיה, אך גם הסובלים מרגישות לגלוטן זוכים כיום למדפי מוצרים גדושים של מזונות נטולי גלוטן, כמעט בכל סופרמרקט.

 

אין ספק שעולמנו הולך ונעשה מורכב יותר ויותר לתושביו אך לצד המורכבות הגדולה, תחומים רבים מקבלים מקום חדש ונגיש יותר וביניהם הנגישות לאוכל לסוגיו.

אם בעבר כששאלתם את אימא שלכם "מה אוכלים היום?" והתשובה הייתה: "אוכל!", כי היינו אוכלים את מה שהיה, כיום, כאמור, תוכלו לבחור בסוג המזון שייכנס אל גופכם, בין אם מזון מהיר וקל להשגה שבדרך כלל לא נמנה בין "מוצרי הבריאות", ובין אם שייקים של עשב חיטה וזרעי צ'יה וגוג'י ברי.

אנו מודעים להשלכות של מזון בלתי בריא על גופנו ובעקבות כך שוקלים יותר מה ייכנס לפינו ומה לא. אם אין באמצעותכם הידע בנושא תוכלו לקרוא על כך באינטרנט באתרים הייעודיים או לחליפין, לקחת קורס בישול בריא אשר יסייע לכם לשדרג את המטבח הביתי שלכם למטבח בריא יותר, ובטוח טעים יותר!