×
חוגי
 אומנויות הבמה, לימודי
 אומנויות הבמה, שיעורי אומנויות הבמה -  בימוי והפקה - בימוי והפקה

בימוי והפקה

מאת חוגחוג - מנוע החיפוש לחוגים ופנאי של ישראל

עבודת הבימוי טומנת בחובה קשת ענפה של כישרונות וכישורים הנדרשים לבמאי כדי להגיע לתוצאה טובה, בין אם מדובר במדיה המצולמת או הבמתית. במאים ללא ספק הם אמנים לכל דבר.

הבמאי יוצר ומפרש את הטקסט הנתון ונותן לו את הזווית האישית שלו בעת בימוי והפקה. כשאנו קוראים "סרטו של"... לפני שם היצירה, בדרך כלל הכוונה לשם הבמאי. עבודת הבמאי חשובה לעתים יותר מהתסריט עצמו, שלא הוא כתב ברוב המקרים. ולמה כך הדבר?


עבודת הבמאי היא אמנם "יש מיש" אך הוא לוקח את התסריט, ומעניק לו משמעות חדשה, זווית הסתכלות, פרשנות, סגנון ואף מייצר עבור הצופה את כל החוויה בכללותה. הוא מחליט כיצד והיכן יעמדו השחקנים, כיצד הם ייראו, מה יקרה בסצנה, מה יהיה הרגש המועבר ולמעשה מייצר את חוויית הצפייה בכללותה.

הבמאי מתרגם את התסריט  לייצוג ויזואלי ודרמתי. הוא  לוקח את הקונספט הראשוני ביחד עם הטקסט והופך אותם ליצירת אומנות שלמה ומוגמרת. תפקידי הבמאי כוללים החלטות בנושא צילום, עריכה, תאורה, מרחב, שחקנים, עיצוב אומנותי וכו'.

 

אם כך, בימוי אינו ענין של מה בכך, ובטח אינו מתאים רק למי שניחן בכשרון. עליו לרכוש את הכישורים המתאימים ולדעת את מכלול התפקידים והאחריות המוטלת על מי שבחר בתחום זה. על הבמאי לדעת גם לעבוד ולהשיג תקציב, ללהק שחקנים ולבחור צלמים מתאימים. אם מדובר בסרט - עליו לבחור תסריט מוצלח שיתקבל על ידי ראשי הקרנות ועל ידי מבקרי הקולנוע והטלוויזיה.

 

אז איפה לומדים את זה?

בימוי בדרך כלל הנו חלק מן ההכשרה במסגרת לימודי קולנוע וטלוויזיה במוסדות להשכלה גבוהה, אשר כוללים  גם קורסים אודות ההיסטוריה של הקולנוע ותיאוריות מגוונות בתחום בכדי לקבל את התמונה השלמה.

ניתן גם להשתלב בלימודי בימוי והפקה במסגרת לימודי תעודה אשר מתמקדים בעבודה מעשית יותר ברוב המקרים, של בימוי והפקה.

 

חוגי
 אומנויות הבמה, לימודי
 אומנויות הבמה, שיעורי אומנויות הבמה -  בימוי והפקה - דיבוב - לא רק קולות מצחיקים!דיבוב - לא רק קולות מצחיקים!