×
 מטפלים וחוגים טיפוליים -  ביופידבק - ביופידבק – מודעות שמביאה לשינוי

ביופידבק – מודעות שמביאה לשינוי

מאת חוגחוג - מנוע החיפוש לחוגים ופנאי של ישראל

ביופידבק (משוב ביולוגי בעברית) היא שיטת טיפול שעוקבת אחר מדדי גוף שונים לאורך זמן ונותנת למטופל אפשרות להביא למודע באמצעים ויזואליים התנהגויות של מתח, חרדה וכו' או היבטים פיזיולוגיים כגון כאב.
בדרך כלל שיטה זו משתלבת עם טיפול כוללני יותר ומהווה כלי מצוין להגברת המודעות ובעקבותיה לשינוי התנהגותי לאורך זמן. כלי זה אינו עומד לבדו בדרך כלל והוא משולב בתרגילים נוספים או טיפול נוסף מאותו התחום.

ביופידבק מאפשר העלאה למודע של מצבים שונים. המטופל באמצעות אימון מתאים, יהיה מסוגל להשיג שליטה על המתרחש בגופו, בהתנהגותו ובנפשו ועל ידי כך להשיג איזון טוב יותר. לעיתים קרובות ביופידבק הוא חלק מטיפול כולל יותר, ומהווה כלי עזר למטפל להביא למטופל אמצעי ויזואלי ומוחשי לתהליכים לא מודעים והתנהגותיים.

ניקח לדוגמא ילד המתקשה בכתיבה ועובד טיפול של ריפוי בעיסוק. מערכת ביופידבק תיתן לו אינדיקציה בכל פעם שלמשל הלחץ על כלי הכתיבה נמוך מדי או גבוה מדי. לעיתים, תוך כדי המעשה (בדוגמא זו תוך כדי כתיבה) הילד לא מודע לרמת הלחץ אותה הוא מפעיל על מכשיר הכתיבה.
פידבק מידי וישיר יגרום לילד להיות מודע ללחץ הלא מותאם ולאורך זמן מודעות זו, בשילוב כלים טיפוליים אחרים תביא את הילד לשינוי התנהגותי.

דוגמא שונה לחלוטין הינה ביופידבק בתחום הנפשי – מצבי חרדה למשל יכולים להיות מנוטרים אף הם ולהביא למודע את הקשר שהמטופל עושה בין מצב חיים מסוים לפעילות הפיזיולוגית המתעוררת בתוכו באותו הזמן.
מודעות זו, בשילוב טיפול מתאים תוכל להפחית את החרדה באופן משמעותי.