×
חוגי
 ספורט, קורסי
 ספורט, פעילויות
 ספורט, לימודי
 ספורט, שיעורי ספורט -  אקרובטיקה - אקרובטיקה - כשספורט ואומנות נפגשים

אקרובטיקה - כשספורט ואומנות נפגשים

מאת חוגחוג - מנוע החיפוש לחוגים ופנאי של ישראל

ענף ספורט ואומנות במה זה, הנקרא בעברית "לוליינות", משלב בתוכו שימוש בכוח, קואורדינציה וגמישות.

מקור המילה הוא בשפה היוונית, ופרושה: אקרוס- גבוה ובאט- הליכה, ואכן ביוון היו מופעי האקרובטיקה ובראשם הליכה על חבל, נפוצים ביותר, כמו גם בסין ובאירופה.

כיום מתקיימת תחרות אליפות עולם באקרובטיקה, הכוללת חמש קטגוריות: זוג נשים, זוג גברים, זוג מעורב, שלוש נשים ורביעיית גברים.

שלא כמו ענפי ספורט מוכרים אחרים, כגון כדורגל, כדורסל, טניס או פוטבול, מדובר בתרגילים מתוכננים מראש המבוצעים על ידי המתעמלים בפני שופטים וקהל. זהו אמנם ענף תחרותי, אך אופי התחרות הוא שונה, כאשר כל צוות מתחרה מופיע בנפרד ועושה כל שביכולתו על מנת לבצע את התרגיל בצורה הטובה ביותר ולהשיג את מספר הנקודות המרבי.
אם כן, גם למתעמל וגם לצופה בהתעמלות האקרובטית מובטחת חוויה שונה ומרתקת: מטרתו של המתעמל אינה לגבור על יריב הניצב מולו אלא להופיע בפני שופטים ולכבוש את ליבם, ממש כמו אומן על במה. הצופה מצדו נחשף לסדרה של מופעי במה מרתקים, מהוקצעים ומרשימים, שלא מאפשרים לו להוריד את העיניים מהמסך.

חוקי האקרובטיקהקפדניים ויש שיאמרו נוקשים, ובמהלך תרגיל יכולות לרדת נקודות מסיבות רבות: מעידות, נפילות, יציאה מגבולות השטח בו התרגיל אמור להתבצע ואפילו נפילה של אביזר משיער או יציאה של לבוש תחתון מבגד הגוף.

קיימים מספר סוגים של תרגילים בענף האקרובטיקה והם:

*תרגילי שיווי משקל: המתבצעים תוך כדי ריקוד ולצלילי מוזיקה.

*תרגילי מעוף: כוללים זינוקים, סלטות , קפיצות מעוף ונחיתה.

*תרגיל מעורב: משלב בין שיווי המשקל למעוף ובעצם מהווה מפגן של יכולות ותרגילים קשים במיוחד הכוללים מהירות, שיווי משקל וגמישות.

בישראל ענף זה מפותח וזוכה לאהדה, כמו גם ללא מעט הישגים מרשימים בתחרויות בינלאומיות שונות.

אם אתם אוהבים ספורט ולא נרתעים מאתגרים, פרפקציוניסטים מצד אחד ואומנים בנפש מצד שני - אקרובטיקה היא הספורט בשבילכם.