×
חוגי
 אומנויות הבמה, לימודי
 אומנויות הבמה, שיעורי אומנויות הבמה -  אימפרוביזיציה - אלתורים לאלתר!

אלתורים לאלתר!

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

אחד הדברים המרעננים ביותר לנשמה הוא אלתור. כאשר אנו מאפשרים לגוף לבטא את מה שמתחשק לו או אפילו בוער בו מבלי לאפשר למילים ולמחשבות המתרוצצות במוחנו - אנחנו עושים עמו חסד רב. ממש מעניקים לו מתנה. הפילטרים שמלווים אותנו בשגרת חיינו, המילים, המחשבה, הפחדים, התרבות, החברה והסביבה - לא מאפשרים לנו להגיע לביטוי רגשי מלא - ואז הכל מצטבר בפנים.

אימפרוביזציה, יכולה להיות אלתור קולי - פשוט לפתוח את הפה ולתת לצלילים לצאת, בין אם בדיבור, בשירה, בזמזום מנגינה בלתי מוכרת שפשוט זולגת מהפה החוצה. אפשר לאלתר מחול - לתת לגוף לזוז מהר יותר מהמחשבה, ללא תכנון, לאן שהאיברים לוקחים אותנו. לתת לכל איבר בגוף מקום ביטוי ולהאזין לו. לראות לאן היד לוקחת אותנו, ולתת לגוף ללכת בעקבות כל איבר…

כשמדברים על משחק - מדברים על אלתור כעל הכלי הכי אפקטיבי ללימוד וחידוד היכולות, שכן הוא מאפשר ביטוי רחב של התודעה, של הכלים ברשותו של השחקן, של ידע, של רגש וכמובן של הבנת סיטואציות בין אישיות לעומקן. השחקן, או המאלתר, נדרש להקשיב באדיקות וביתר שימת לב למתרחש בזירת האלתור, ונדרש גם לעבד את המידע שקיבל בזה הרגע להגיב לו באופן המדויק ביותר לסצנה ולסיטואציה. נוסף על זה, השחקן נדרש, בכבל סצנה בימתית או טלוויזיונית, להיכנס לנעליה של הדמות אותה הוא משחק. להישאר בדמות, על כל גווניה.

אם כן, מדובר לכל הדעות בכלי תרפויטי בעל משמעויות חזקות והשלכות חיוביות על הגוף והנשמה, אך יתר על כך - מדובר באמנות של ממש ובכדי שנצליח לממשה עלינו ללמוד אותה. קודם ללמוד, אחר כך לשחרר את חיית הטרף הפנימית שבנו.

אז מה לומדים ואיפה?

ראשית לומדים להקשיב. גם אם אנחנו חושבים שאנחנו מקשיבים, לא תמיד כך הדבר. עלינו ללמוד להקשיב בשני מישורים - להקשיב לסביבה: לסצנה, לסיטואציה, לכיוון שניכר כי היא הולכת לקראתו.

במישור השני - הקשבה עצמית. אנו לומדים לשים לב לרחשי לבנו, גופנו ומחשבותינו. יש לנו הרבה מה להגיד אבל אם לא נקשיב לעצמנו לא נצליח לעשות סדר במחשבות ולבטא את עצמנו באופן שגם יובן לאחרים, או יסייע לקדם את הסיטואציה הבימתית.

אם במשחק עסקינן, סדנאות אימפרוביזציה הן בכל מקום, לכל אחד, בכל גיל, ולכל הרמות. על אף שאלתור הוא שיעור חובה ולמידה מעמיקה של כל שחקן בכל בית ספר למשחק, ומועברות כחלק אינטגרלי מהמסלול לתעודה, בבתי הספר למשחק ברחבי הארץ ניתנות סדנאות אלתור גם למשתתפים חיצוניים חסרי ניסיון בתחום או לרמות שונות לפי חלוקה ראויה.

קיימים סוגי תיאטרון שונים בהם האלתור הוא העיסוק המרכזי, לדוגמת תיאטרון פלייבק, שהוא תיאטרון שיקופי שמעניק למשתתף בו מתנה ייחודית ואף טיפולית, כאשר המשתתף הוא שמעלה סיטואציה מחייו האישיים, משהו שמעורר בו רגש עז, שמחה גדולה, יגון, התמודדות עם אבדן של מישהו קרוב, געגוע, כעס, סיטואציה שתמיד רצה לספר ולא ידע איך, או עניין לא סגור ולא פתור עם מישהו.

הקבוצה תשקף לו את הסיפור תוך אלתור מדויק וקשוב ותנסה לספק לו סגירת מעגל, פתרון, זיכוך או ריכוך לסיטואציה וכמובן נקודת מבט אחרת. 

גם לתאטרון פלייבק קיימים קורסים, סדנאות, מופעים בהם הקהל מוזמן להשתתף ולקחת חלק פעיל וכל אלו בפריסה ארצית לכל גיל ולכל רמה.