×
קורסים סדנאות פנאי ותחביבים -  אילוף כלבים - אילוף כלבים

אילוף כלבים

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

גם חברו הטוב ביותר של האדם זקוק למעט הכוונה והדרכה אוהבת. כלבים הם בעלי חיים מדהימים, בעלי רגישות מופלאה, יכולות אמפתיה גבוהות,  מעניקים אהבת חינם, בעלי קשת רגשות רחבה, וכמובן שהכלב חברו הטוב של האדם. לא סתם מציגים אותו כך. משחר ההיסטוריה כלבים היו בני לוויה נאמנים לבני האדם. הם תלו את ההישרדות שלהם בבני האדם מאז שבויתו. אנו נוהגים לאמץ כלבים אל ביתנו, לגדל אותם כאילו היו אחד מבני המשפחה, לטפח אותם ולהשקיע בהם בזמן רב.

האהבה שאנו מקבלים חזרה מכלבים אינה תלויה בדבר והם תמיד יעניקו אותה, ולרוע מזלם הם יעניקו אותה גם כשבעליהם אינם טובים אליהם. ולהבדיל, לעתים האדם עושה כל שביכולתו והבנתו לטפל בכלבו ועדיין הכלב מתפרע, אינו ממושמע וזורע הרס ובלגן ברחבי הבית. במקרים רבים מדובר בחוסר הבנה בין האדם לבין כלבו, והדבר מייצר תסכול לשני הצדדים עד כדי לעתים ויתור על הכלב והעברתו לבית אחר בכאב לב. כדי למנוע אי נעימויות שכאלה נוצר תחום אילוף הכלבים.

כשאנו מדברים על אילוף אנו מדברים על יצירת אחדות, הרמוניה תקשורת בין הכלב לבעליו, יצירת שפה משותפת לשניים, ובכך יצירת הבנה וקרבה.

לעתים ניתן לראות כלב שמתנהג מאד יפה במרחב הביתי אך כשיוצאים עמו לטיול משפנה אופיו והוא נעשה תוקפני, מפוזר, רץ לכל הכיוונים ומאד קשה לשלוט בו. טיולים עם הכלב בעיר עשויים להיות קשים ומאתגרים עבור כלבים. התנהגות בלתי צפויה של הכלב אשר עלולה לסכן את חייו נגרמת כתוצאה מריבוי ריחות לא מוכרים, צלילים חדשים ומבהילים, אנשים בלתי מוכרים, רעשי מכוניות ורחש העיר - וכמובן חתולי רחוב שצצים מכל מקום ואינם נמנים בין חבריהם הטובים של הכלבים.

במצב של התפרעות בזמן טיול עירוני, מצב בו הכלב מושך את הרצועה עד כדי שהוא שולט בבעליו ואין ביכולתם לעצור אותו, עלול להיגמר בהשתחררות או קריעת הרצועה, מקרי דריסה, קרב עם חתול, או קנס בעלות גבוהה על כלב משוחרר, מפקח עירוני שעבר במקרה באזור.

בנוסף, הכלב עשוי להיות אגרסיבי באופן פתאומי כלפי אנשים שאינו מכיר ולהוות עבורם איום. כלבים חשים בפחד וברגשות מסוימים מצד עוברי אורח ועלולים להפתיע אותם. בין אם באגרסיביות ובין אם סתם בקפיצה מגושמת לליקוק המברך לשלום. בשני המקרים הדבר עשוי להבהיל ולהרתיע ועלינו להימנע מכך ולהקנות לכלב הרגלים טובים לתפקוד בונה ומיטבי בסביבה עירונית ואנושית.

ניתן ללמד את הכלב בקורס אילוף כלבים אשר מספק תרגול תגובות נכונות להתנהגות של אנשים ובעלי חיים אחרים, התעלמות מזרים ברחוב, הקשבה לפקודות חשובות ויעילות, איסור חציית כביש ללא פקודה, איסור אכילה מפחי אשפה וסירוב קבלת מזון מאחרים כדי למנוע הרעלה מכוונת או השמנת יתר.

את קורסי האילוף השונים ניתן למצוא ברשת ולקבל את ההכוונה הדרושה לכלבכם.

בנוסף, אם בוערת בך התשוקה לעבוד עם כלבים, קיימים קורסי מאלפי כלבים אשר אולי יתאימו לך. לימודי תעודת מאלף יאפשרו לך לקבל מקצוע נחשק וממלא, מלא בליקוקים ואהבת חינם, השקעה ותוצאות מרהיבות ומספקות. קריירה כמאלף כלבים היא עבודה חשובה ששכרה בצדה מכל בחינה. ניתן למצוא את מרכזי לימודי אילוף כלבים ברחבי הרשת בהתאם למקום מגוריכם.