×
איך לקרוא למסיבה לכבוד התינוקת: "בריתות" או "זבד הבת"?

איך לקרוא למסיבה לכבוד התינוקת: "בריתות" או "זבד הבת"?

מאת: בשמחות- מה שצריך לאירועים

כאשר נולדת תינוקת, עורכים לכבודה מסיבה.
איך קוראים למסיבה זו: "בריתה" או זבד הבת"?
התשובה קשורה לעדה שלכם. אצל עדות המזרח, נפוץ השם "זבד הבת". עדות המזרח נוהגים לערוך "זבד הבת", ובמהלך הסעודה היולדת אומרת תפילה מיוחדת. אצל האשכנזים אין מנהג זה. חלק ממשפחות האשכנזים, בעיקר משפחות שומרי תורה ומצוות אימצו מנהג זה.

במאמר זה, נסביר יותר על ההבדלים בין "בריתה", לבין "זבד הבת", ומנהגים שונים נוספים הקשורים בהולדת הבת:

קריאת שם הבת:

נולדה לכם בת- מזל טוב! עכשיו צריך לקרוא לה בשם. מתי מתבצע קריאת השם של הבת? לפי ההלכה היהודית קוראים שם לבת בעלייה לתורה בימי שני, חמישי ושבת. הדרך הפשוטה ביותר לקריאת שם, היא שהאב יעלה לתורה בתפילת שחרית בבית החולים. בדרך כלל, היולדת שוהה בבית החולים באחד מימים אלו, גם כאשר השחרור במועד. קריאת שם הבן יכולה להידחות במקרה של דחיית ברית. אצל בנות המצב שונה. גם אם התינוקת נולדת בחודש מוקדם מאוד, ניתן לקרוא לה בשם. אם למשל, התינוקת נולדת בראשון בלילה ומגיעה לפגיה באותו לילה, קריאת השם יכולה להיעשות כבר בשני בבוקר.

קריאת שם לתינוקת:

האם קיים מנהג של "שבת קריאת שם לתינוקת"? יש בארץ משפחות שנוהגות להתאסף ביחד בשבת בה קוראים לתינוקת בשם. לפעמים גם כל המשפחה תערוך סעודות שבת משותפות. מנהג זה לא נקבע להלכה. ייתכן שמנהג זה עבר במסורת בעדות המזרח, אך זהו מנהג בלבד. אין חובה שכל המשפחה תיאסף ביחד לקריאת השם בבית הכנסת. לפי ההלכה, קריאת השם יכולה להיעשות רק על ידי הבעל בלבד.  

האם כדאי שכל המשפחה תגיע לבית הכנסת בשבת? התשובה לכך היא שתלוי ביכולות וברצון של היולדת אם היולדת ומשפחתה חפצים בכך, והדבר לא גורם להם טרחה או אי נוחות. אפשר לקיים שבת משפחתית נחמדה. אולם, קיום שבת זו יוצרת מריבות וויכוחים בין בני המשפחה המורחבת על חלוקת הבישולים, מומלץ לוותר. לפעמים היולדת תהיה בשבת בבית חולים. במצב זה, עדיף שהבעל יהיה עם היולדת, ולוותר על השבת המשפחתית. הבעל יכול לקרוא בשם בבית החולים. לפעמים, קיום שבת משפחתית לצורך קריאת השם תכביד מאוד על היולדת. גם במצב זה מומלץ לוותר על שבת משפחתית זו. הכי חשוב שהיולדת תרגיש רגוע ותוכל לנוח.

מתי עושים קידוש לכבוד התינוקת?

לא כל הספרדים עושים קידוש לכבוד התינוקת. חלק מבני עדות המזרח עושים "זבד הבת" במקום קידוש. אין מועד לעריכת הקידוש. אפשר לערוך את הקידוש בשבת הקרובה ללידה. אולם, פעמים רבות עיתוי זה לא מתאים ליולדת, לכן אפשר לדחות את הקידוש בכמה שבועות.

מהו זבד הבת?

כעת, לאחר שסקרנו חלק מהמנהגים הקשורים להולדת הבת, נסביר מהו "זבד הבת". ב"זבד הבת", עורכים סעודת מצווה. במהלך הטקס, אומרים תפילה קצרה לכבוד הבת שנולדה, ופיוטים שונים. אין חובה לערוך את הסעודה ביום של קריאת השם בבית הכנסת. עריכת "זבד הבת" הינה מנהג, ואין מחויבות הלכתית לסעודה זו. כיום, שודרג מנהג זה למסיבות "בריתות" עם הפקה מושקעת.

מהי "בריתה"?

"בריתה" היא שם מודרני ל"זבד הבת". גם אשכנזים וגם ספרדים חוגגים בריתה. לפעמים, לא יאמרו במסיבת ה"בריתה" נוסח תפילה, אלא יערכו מסיבה לכבוד התינוקת שנולדה. לפעמים, עיקר המסיבה תהיה תכנית אמנותית. בסוף המסיבה יחלקו מזכרות לכל האורחים. למסיבה זו אין משמעות הלכתית. מסיבה זו הינה התכנסות של המשפחה והחברים לכבוד התינוקת החדשה.

לסיכום:
ישנם מנהגים שונים הקשורים להולדת הבת. מעבר לקריאת השם בבית הכנסת, אין מחויבות הלכתית במנהגים. לכן, מומלץ לכל משפחה להחליט האם קיום בריתה מתאים, ובאיזה פורום לערוך את המסיבה. ניתן לדחות מעט את קיום הבריתה כדי לא להכביד על היולדת.


המדריך השלם לארגון בריתות מילההמדריך השלם לארגון בריתות מילה