×
 יועצים מקצועיים -  כלכלת המשפחה - איך לנהל חיי משפחה כלכליים?

איך לנהל חיי משפחה כלכליים?

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

כשאנו מדברים על חיי משפחה, אנו מדברים על כסף. נכון, קודם כל, אהבה ובריאות, יחסים טובים ועוד ועוד - אבל בשורה התחתונה - כדי שלמשפחה שלך תהיה קורת גג, מזון, ביגוד והשכלה - אתה זקוק לכסף.
אם כך, במה עלינו להתמקד כשמדברים על כלכלת המשפחה? שני דברים - הכנסות והוצאות.

ישנם גורמים חיצוניים רבים שעשויים להשפיע על ההכנסה החודשית שלכם כגון שיעור המס השולי, מצב הכלכלה, המעסיק ועוד, אשר לעתים יקשו עליכם בלקיחת צעדים לטובת שיפור השכר, כך שלא הכל תלוי רק בכם.

אז מה כן תלוי בכם?

ההוצאות. הוצאות הן לגמרי בשליטה שלכם. אם תיקחו שליטה על אורח החיים שלכם - אין ספק שתוכלו להיות בשליטה מלאה על ההוצאות בכלכלת המשפחה.תוכלו להיות בשליטה על התקציב המשפחתי, להגדיל את השורה התחתונה ואת שיעור החיסכון שלכם ועל ידי כך לצבור הון כלכלי לטווח הארוך.

למרות שקיימים מצבים פיננסיים שלא יהיו בשליטתכם כמו מצב רפואי שדורש טיפול יקר וכד' אך רוב ההוצאות שלכם כגון דיור, מזון, בידור וכדומה בהחלט יכולים לקבל התייחסות שונה ולהיות בשליטה מלאה.

ההוצאה הגדולה ביותר היא ללא ספק הוצאת הדיור. חלקכם גרים בדירה שכורה וחלקכם נמנים עם בעלי הדירות, חנוקי המשכנתא. מעטים מאיתנו ירשו נכס שלא דורש התחייבות כלכלית. בעזרת יעוץ נכון תוכלו לקבל החלטה בין אם המשכנתא החונקת שווה את ההצטמצמות או שמא כדי לקיים אורח חיים מרווח יותר שווה למכור את הנכס, לעתים בהפסד, ולעבור לדיור יותר כלכלי לטווח המידי או הרחוק.
ניתן לחסוך אלפי שקלים בחודש (!) על ידי החלטה של מעבר דירה למקום מעט יותר מרוחק, או פחות מרכזי או עם חדר אחד פחות. החלטה שכזאת תוכל לשנות את מצבכם הכלכלי באופן מידי.

הבא ברשימה ההוצאות של כלכלת המשפחה הוא הוצאות על הרכב המשפחתי או התחבורה הציבורית. לרוב המשפחות של היום יש רכב אחד לפחות בבעלות פרטית. כיום רכב הוא סמל סטאטוס ורובנו נוהגים להחליפו מדי כמה זמן, ולא בגלל צורך, אלא בגלל נוחות או ניראות.
אם מצבכם הכלכלי דורש התייחסות וצמצום, אולי כדאי שתשקלו מעבר לרכב מעט יותר ישן אך אמין ובמצב טוב. הדבר עשוי לחסוך לכם כסף רב.

מלבד ההוצאות ה"גדולות" קיימות הוצאות של מזון ובידור, ואלה, תתפלאו, בפעמים רבות גדולות לא פחות. התרגלנו לאורח חיים פזרני של קניות, אכילת במסעדות ובבתי קפה. ניתן לחסוך מאות ולעתים אלפי שקלים בעזרת קנייה נכונה וחכמה ברשתות הקניות הגדולות ולוותר על בילוי במסעדות, או לפחות על חלקו.

זכרו, ייתכן ולא תוכלו לשלוט בכל ההוצאות של כלכלת המשפחה בשלב הראשוני לשינוי ההתנהלות הכלכלית שלכם, אבל עם הזמן אתם תוכלו לקחת שליטה מלאה על התקציב המשפחתי שלכם, לצאת מהמינוס ולהתחיל לצבור הון כלכלי לחופש פיננסי.
אם התייעלות וחישוב לא באים לכם בקלות ואתם זקוקים לסיוע תוכלו להיעזר במומחים בתחום כלכלת המשפחה אשר יסייעו לכם להתייעל ולחסוך אלפי שקלים בחודש.