×
איך להפוך חופה וקידושין לחוויה?

איך להפוך חופה וקידושין לחוויה?

מאת בשמחות - מנוע החיפוש לאירועים ושמחות

באירועים כמו חתונה ובר מצווה וברית מילה, משולבים טקסים דתיים. בחלק מהטקסים אומרים ברכות מסוימות. כיצד ניתן להפוך את הברכות והטקסים לחוויה? במאמר זה, נתן לכם כמה רעיונות:

רב המסביר לקהל על המנהגים:

כדי שהקהל יתחבר יותר לטקסים, עליו להבין יותר את הטעם לטקס. לכן, מומלץ שאת הטקס ינחה רב, שיסביר בשפה מדוברת לציבור את משמעות הטקס. חשוב, שההסבר לא יהיה בשפה גבוהה מדי, אלא בשפה עממית.

הלבשת טקסים אישיים בחופה, בנוסף לטקס הדתי של החופה:

בחתונות רבות חילוניות, יוסיפו בחופה טקסים אישיים, בנוסף לטקס הדתי. לטקס חתונה דתי יש מרכיבים מסוימים שאי אפשר להוריד או לשנות בנוסח. אולם, אין איסור הלכתי לשתול מרכיבים נוספים, כל עוד לא משנים את הטקסט הדתי. לכן, אפשר במהלך החופה לתת פרח לכלה, ושהחתן והכלה ישבעו אמונים זה לזה. תוספות אלו, לא פוגעים בטקס הדתי, כל עוד המרכיבים הדתיים של הטקס מתבצעים במהלך החופה. יש להבין- מבחינה הלכתית- נתינת הטבעת נחשבת פעולת הנישואין. 

להקת שופרות ומתופפים בטקס החופה:

אין כמו להקת שופרות ומתופפים הלבושים בבגדי לבן, על מנת להכניס את המשתתפים בטקס הדתי לאווירה המתאימה. להקה זו, יכולה לתת משמעות אחרת לטקס הדתי בחופה. להקה זו משתלבת עם כל תוספת אחרת בחופה. בדרך כלל, חברי הלהקה יתקעו בשופרות לפני החופה. יש לזכור- אין לתקיעת השופר משמעות הלכתית. אולם, התקיעה בשופרות, מוסיפה עניין וגיוון לקהל.

חלוקת דף טקסט מעוצב עם הברכות ומהלך ההנחיה של החופה:

על מנת שהקהל לא ישתעמם במהלך החופה או הטקס הדתי, מומלץ לחלק לקהל דף עם הטקסט של מהלך החופה, או ברית המילה. לא חובה לשלם כסף רב על דפים אלו. אפשר להזמין באופן פרטי אצל גרפיקאית, ולהוסיף הקדשה. דף זה, יכול לשמש מזכרת טובה מהאירוע. אפשר גם להוריד מהאינטרנט את הטקסט של שבע הברכות, ולהוסיף בקובץ הוורד דברי הנחייה. כאשר משלבים בחופה אלמנטים נוספים, כדאי ליצור 2 דפים נפרדים. דף אחד עם הטקסט הדתי, ודף שני עם הטקס החילוני.  

מוזיקה סוחפת בביצוע מעניין בעת החופה:

חופה עם מוזיקה, מעניינת יותר. אילו סוגי מוזיקה אפשר להזמין לחופה?

פייטן בחופה:  ישנם משפחות המזמינות רב שהוא גם פייטן שיערוך את החופה. כאשר הרב עורך את החופה ושר תוך כדי, החופה מעניינת. גם הקהל מצטרף לשירה.

חופה בסגנון קרליבך: ר' שלמה קרליבך, היה רב וזמר חסידי מפורסם. ר' שלמה קרליבך סייע בהחדרת המוזיקה הקצבית למוזיקה החסידית. ר' שלמה קרליבך הלחין מנגינות קצביות עבור החופה. אפשר להנחות את התזמורת לנגן בחופה מנגינות קצביות אלו.

מנגינות שירים ישראליים: אפשר בין חלקי החופה, להנחות את התזמורת לנגן נעימות של שירים ישראליים.

שירה בחופה:

דרך להפוך את טקס החופה לחוויתי- הוא על ידי שירה. אפשר לחלק שירון לקהל עם שירים אהובים. בין החלקים ההלכתיים של החופה, אפשר לשיר ביחד עם הנגנים שירי אהבה.

לסיכום:

אמנם יש את המרכיבים ההלכתיים של החופה. אולם, ניתן להוסיף לחופה אלמנטים וטקסים אחרים. כאשר מוסיפים, ורוצים עדיין חתונה דתית- יש להקפיד שכל הוספה תהיה בתיאום עם הרב. חשוב מאוד לא לשנות מהנוסח של הטקסט הדתי. חשוב לתת לקהל תחושה שהוא חלק מהחופה, ולהפוך את הקהל בדרכים השונות לשותף ופעיל.


האם אפשר להוסיף תוספות אישיות במהלך חופה וקידושין?האם אפשר להוסיף תוספות אישיות במהלך חופה וקידושין?