×
פעילויות
 באוויר הפתוח, שיעורים
 באוויר הפתוח, קורסים
 באוויר הפתוח, חוגים באוויר הפתוח -  טבע - אז מי מפחד מ"אימא אדמה"?

אז מי מפחד מ"אימא אדמה"?

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

חד משמעית - כמעט כולנו.

בואו נודה בזה, רובנו שכחנו או אפילו מעולם לא זכינו לצאת אל הטבע. אם נשים את הישראלי הממוצע בלב המדבר או על צלע הר - סיכויי ההישרדות שלו אינם גבוהים. זה יתחיל מפחד ובעתה מכל המרחב הגדול הזה שאיננו רגילים אליו, מחוסר יכולת שלנו לקושש עצים או להדליק אש בלי מצית ה"זיפו" שלנו, מפחד מחיות שמעולם לא נתקלנו בהן טרם לכן, או שלימדו אותנו שהן מפחידות (אימאל'ה ג'וק!?!), וזה ימשיך לחוסר היכולת המובהקת שלנו למצוא ולהשיג מזון בכוחות עצמנו. כן, המערביות המופלאה שהביאה אותנו עד הלום גרמה לנו לנטוש את אמא אדמה עד כי איננו זוכרים אותה או מתחברים אליה.

הטבע מציע לנו כל כך הרבה דברים וכל שעלינו לעשות הוא לקום מהספה, לצאת מהמזגן וללכת לקחת. לא חייבים ללכת, אפשר אפילו לנסוע! זה כה פשוט וממש מתחת לאף. האם טעמתם פעם משהו שקטפתם בעצמכם? אין תחושה נפלאה מזו, הטעם פשוט שונה. יש דברים שחוצים זמן, גוף, תרבות, סביבה וחברה - ואחד מהם הוא החיבור שלנו לעולם. הגוף שלנו זוכר. עצמותנו מחוברות לעצמות אבותינו והגוף שלנו נזכר בהם כשאנחנו מתחברים לאדמה. נשמע גדול ויפה אבל גם קצת תלוש ממציאות היום יום התובענית שלנו, שהרי קשה לנו למצוא זמן בין ים הפגישות ביומן להתנתקות מהמציאות והיזרקות באוהל במדבר...


ומה אם נגיד לכם שלא חייבים לישון בשק שינה או באוהל כדי להתחבר לטבע?

הטבע עשוי להכיר בכם ואתם עשויים להכיר בקיומו בכמה צעדים פשוטים. צאו החוצה. המשיכו ישר. הגיעו לשדה בקצה העיר. נשמו אוויר - נעים מאד - טבע. אפילו שם, בפאתי גושי הבטון ניתן לחוש בו. חיות קטנות משחרות לטרפן בלילה, חרקים בשלל סוגים וצבעים, ואף צלילים קסומים שלא זכיתם לשמוע זמן רב. לטבע ניתן להאזין שעות. הוא משתנה כל הזמן. הוא שר את שירתו ואנחנו שכחנו להקשיב.

 

אז איך לצאת מהמעגל?

אין באמת צורך להפוך למתנדבי קק"ל אם זה לא בראש שלכם, אבל בהחלט תוכלו להעניק לעולם מתנה כשתערכו מחדש היכרות עם הטבע המופלא שלנו.  

ישנן הרבה פעילויות חוץ גם למבוגרים וגם לילדים בטבע. חוגי מדע וטבע, חוגי רובוטיקה חוץ, תוכלו להצטרף לטיולי אופניים, לצאת למסע מאורגן במדבר, לעשות שייט רגוע או שייט אקסטרים, לצאת לטיול טרקטורונים, לצאת עם המשפחה לפעילות תיפוף ונגינה בטבע, לצאת לסיור חוויתי בקיבוץ או ישוב חקלאי, או סתם להטיס טיסן ולנשום אוויר.