×
 שיעורים פרטיים ושפותקורסים סדנאות פנאי ותחביבים -  מוכנות לכיתה א

אז מה קורה לקראת כתה א'?

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

לקראת סיום שנת הלימודים, מתחילות התהיות לקראת השנה הבאה. הקיץ הוא זמן מצוין להתכונן לבאות.
כל ילד עולה לכתה הבאה לפי הסדר ועם העלייה גוברת הציפייה, החששות ובעיקר הדרישה מהסביבה ליישר קו. 
ילדים רבים מסיימים את לימודיהם בגן ועוברים לבית הספר. מדובר בשינוי בולט ומשמעותי בחיי הילד וכמובן חיי שאר בני המשפחה. הורים רבים נלחצים מהשינוי הקרב ובא וחוששים לטובתו של הילד, לגבי עתידו והאם יסתדר בסביבה החדשה, עם המורה, החברים ועם החומר הנלמד.

מידת המוכנות לכיתה א' היא למעשה רמת הבשלות הקוגניטיבית, הנפשית והמוטורית של ילדים העוברים מהגן למסגרת בית ספרית. מרכיבים אלו קשורים לבשלות ללמידה והם מהווים את הבסיס להסתגלות מהירה לתנאי בית הספר. הספרות המחקרית טוענת כי מוכנות לכיתה א' מכילה גם יכולות אקדמיות וקוגניטיביות, גם קשב ותשומת לב, ובנוסף, מכילה מיומנויות חברתיות ורגשיות.

מאחר והילד העולה לכיתה א', נדרש להצטיין, או לפחות לעמוד ברמת שאר חבריו לכתה, בכל המיומנויות הללו, ומאחר והחברה ההישגית של ימינו דורשת הצלחה בלמידה כתנאי הכרחי להמשך החיים המקצועיים בבגרות האדם, ישנם הורים הבוחרים לסייע לילדם לרכוש את המיומנויות הנדרשות כבר מבעוד מועד.
כמובן שקיים זרם הורי מסוג אחר, המתנגד לכל אלו, בטענה שעלינו לאפשר לילדים לחוות את הקשיים וההתמודדות כחלק מהתפתחות לינארית תקינה. שתי האסכולות כמובן תקפות ועל כל הורה להחליט לפי ראות עיניו.

כאשר נרשמים לחוג הכנה לכתה א', קיימת התמקדות אישית ופרטנית במיומנויות הילד הדורשות חיזוק. הילד יזכה בתכנית אישית אשר תכיל כלים המותאמים ליכולות ולסגנון הלמידה שלו, ותצייד אותו במיומנויות בהן הוא "חלש" יותר.
אל תטעו, אין מדובר בעוד "בית ספר" לקראת הכניסה לבית הספר, אלא ביותר מעין חוג אשר משלב הוראה מתקנת, משחק, אמנות ועוד, וכמובן הכול באווירה כיפית וקלילה, כל אלו כדי לאפשר לילד מעבר "חלק" יותר לבית הספר.

ניתן גם לסייע לילד במרחב הביתי לקראת תחילת שנת הלימודים, כדי לחזקו באופן מנטלי ורגשי.

זכרו להכינו מבעוד מועד מבחינת הציוד כדי שלא יחוש בלחץ ברגע האחרון. תנו לו לבחור לעצמו מחברות וציוד נלווה ולקשט אותם. דאגו שיכיר את כל הציוד שנמצא בתיק כדי שיחוש שהוא שלו ומחובר אליו. בימי הקיץ, תוכלו לבחור מועד וללכת לטייל במרחב בית הספר החדש.
תוכלו להראות לו כיצד נראות הכתות, הלוח, השולחנות, החצר ואף השירותים.
חשוב שיחוש בכמה שיותר בטחון בהגיעו ליום הגדול. דברו על ההבדלים בין הגן לבין בית הספר, והשתדלו לגייס את שאר בני הבית והמשפחה לקראת המעבר. ספרו לילד על ניסיונכם והזיכרונות שלכם מימי בית הספר.

אל תשכחו להלהיב את ילדכם ולעודד אותו. אמרו לו כמה הוא בוגר ומוכן, וכמה שאתם מתרגשים עבורו.
תנו לילדכם כמה שיותר זמן איכות עמכם. נסו להקנות לו בטחון רב במעבר, חזקו אותו ברמה הדידקטית בעזרת קורס הכנה אם אתם מרגישים צורך בכך, ובעיקר - עזרו לו ליהנות מהתהליך בצורה כיפית ומעודדת.

 

קורסים סדנאות פנאי ותחביבים -  מוכנות לכיתה א' - הכנה לכיתה א'הכנה לכיתה א'