×
לימודי
 מוסיקה, שיעורי
 מוסיקה, חוגי
 מוסיקה, קורסי
 מוסיקה, פעילויות מוסיקה -  פסנתר - אז מה קורה בתוך המכונה המופלאה הנקראת פסנתר?

אז מה קורה בתוך המכונה המופלאה הנקראת פסנתר?

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

נתחיל מהסבר קצר על הפסנתר.
הפסנתר הוא כלי נגינה הרמוני ממשפחת כלי המקלדת והוא הומצא בתחילת המאה ה-18. ישנם 3 סוגים של פסנתרים: פסנתר כנף, פסנתר עומד ופסנתר חשמלי. 2 הסוגים הראשונים חולקים מנגנון זהה של יצירת הצליל, אך פסנתר חשמלי עובד באופן דיגיטלי ועליו נפרט בהמשך.

לפסנתר יש את אחד ממנעדי הצלילים הגבוהים ביותר ויש לו לרוב 88 קלידים אך יש גם כאלו עם 97 קלידים. נגני הפסנתר משתמשים בשתי הידיים בו זמנית באופנים שונים ולמטרות שונות ולכן יד ימין הנמצאת במנעד הצלילים הגבוה יכולה לנגן מלודיה (מנגינה) בעוד יש שמאל תנגן את ההרמוניה, הליווי, באקורדים ופירוקם.

בתיבת הפסנתר נמצאים מיתרים מתוחים כן, ממש מיתרי מתכת. המיתרים פרושים באורכים שונים היוצרים צלילים בגובה שונה כאשר מרטיטים אותם. לכל קליד יש קבוצת מיתרים משלו שנמצאים באותו האורך (ולכן מפיקים את אותו הצליל). כל שהמיתר יותר ארוך כך הצליל שייוצר יהיה יותר נמוך וככל שהמיתר יותר קצר כך הצליל יהיה יותר גבוה. המנגנון של הקשה על קליד אשר גורם להרטטת המיתר ויצירת הצליל בנוי כמנוף קטן שכאשר לוחצים על הקליד הוא מתרומם ומרים אתו פטיש קטן, קפיץ ואטם (שתפקידו להשתיק את הצליל כאשר הוא נמצא למטה). הפטיש הקטן שעלה מרים פטיש גדול שמתנגש בקבוצת המיתרים ומרעיד אותם ומפיק צליל. לאחר מכן הוא חוזר למקומו הרגיל שנמצא על הפטיש הקטן בשחרור הקליד הצליל נפסק.

 

משחק בין עצמה ורכות

גוף הפסנתר בנוי כתיבת תהודה גדולה, אשר גורמת לצליל המופק להישמע חזק ולהדהד. תיבת התהודה היא בעצם חלל ריק שנמצא בתוך הפסנתר ותפקידו להגביר את הצליל. על מנת להחליש את הצליל, קיימות הדוושות. כל אחת מבצעת פעולה אחרת שמשפיעה על הצליל של הפסנתר בעת לחיצה עליה. הדוושה הימנית יוצרת הד. הדוושה השמאלית מחלישה את הצלילים. לעתים קיימת דוושה אמצעית אשר משהה את הצליל אך רק של הצלילים שהיו לחוצים כבר בעת הפעלת הדוושה, ובמקרים אחרים היא מחלישה את הצליל אף יותר.

3 סוגי הפסנתרים מגלים לנו עולם ייחודי ומהנה של צלילים. פסנתר הכנף, הוא הפסנתר הגדול ביותר מבין הפסנתרים והוא נחשב לסוג הפסנתר שיוצר את הצלילים הכי מדויקים. נגני פסנתר מקצועיים משתמשים בו והוא אכן כלי מפואר ומרשים בגודלו וביופיו. פסנתר עומד (או פסנתר קיר) אשר המנגנון שלו ניצב במאונך לקרקע, נחשב לפסנתר פופולרי בגלל מחירו הזול יחסית לפסנתר כנף ובגלל צליליו הנעימים.
כיום עלתה במידה רבה הפופולריות של הפסנתר החשמלי אשר יוצר את הצליל באמצעות חומרה אלקטרונית ואין בו את המנגנונים והמיתרים שהוסבר עליהם למעלה. פסנתר זה נחשב לפופולרי בקרב נגנים מתחילים מכיוון שמחירו נמוך יחסית ובגלל שקל להעבירו ממקום למקום בעת הצורך, להבדיל מן השניים האחרים אשר דורשים ברוב המקרים הובלה עם מנוף דרך החלון.

אם חשבתם שהמנגנון הפנימי של הפסנתר הוא עניין פשוט, כעת אתם יודעים שמאחורי הצלילים הקסומים שמוכרים לכולנו היטב, מסתתרת מערכת מופלאה של קשרים, מיתרים, מקושים ופטישים אשר מייצרים הדהוד בתוך תיבה קסומה אשר מאפשרת לנגן ולכם לחוות את מלוא הדרו. אין ספק שבפעם הבאה שתשמעו פסנתר תחשבו עליו קצת אחרת. 


הרשמות אינטרנטיות לחוגים - החלטה כלכלית נטו