×
חוגי
 יחסים זוגיות ופיתוח אישי, קורסי
 יחסים זוגיות ופיתוח אישי, פעילויות יחסים זוגיות ופיתוח אישי -  מודעות - אז מהי "מודעות עצמית" שכולם מדברים עליה?

אז מהי "מודעות עצמית" שכולם מדברים עליה?

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

מודעות עצמית היא התבוננות פנימית. כשמתחילים לפתוח את העיניים ולהתבונן ולהקשיב, כל הדברים הנכונים יקרו ואותו אדם יגיע למקומם נכון ובטוח בחייו. מודעות עצמית נובעת מהקשבה והיכרות עם תת המודע שלנו, דבר אשר יביא לשקט פנימי ולתחושת שלמות.

כדי להגיע להקשבה ומודעות  עצמי עלינו להבין שהמחשבות שלנו הם בעצם אוסף של אמונות. אמונה היא משהו שלמדנו בחיינו שמטרתו להגן עלינו מפני סכנה. רוב האמונות נרכשות בימי ילדותנו- אנחנו לומדים מה נכון ומה לא נכון במהלך שנים רכות אלה, בעודנו הכי פגיעים.

במהלך צבירת החוויות המעצבות בילדותנו אנו מפתחים הגנות ואמונות. במהלך חיינו אנו עמוסים במערכי אמונות כה רבים עד כי אין לנו רגע אחד של שקט נפשי. שקט נפשי ינבע מהשלמה עם מי שאנחנו. עלינו לזהות מתי אנחנו כבר לא צריכים אמונות והגנות מסוימות וללמוד לשחרר אותן.

אמונות אלה נוצרות כאשר אנו חווים חוויה שיש בה זיכרון כואב ואז במקום לכאוב, לכעוס, לבכות, לשחרר ולקבל את החוויה ולהתמודד עם הרגש והכאב שעולה בנו, למדנו לא לקבל את החוויה אלא נחפש להאשים אחרים בכאב שלנו. כל דבר שאנחנו עושים בחיים מונע מסיבות פנימיות שונות, אך בשביל להגיע למודעות עצמית גבוהה עלינו לבחון אילו אמונות קיימות בנו והיכן קיימת בנו אשמה כלפי אחרים וכלפי עצמנו.

כדי באמת להקשיב לעצמנו עלינו להתמודד עם הפחדים הפנימיים שלנו. מומלץ לעצור לרגע ולשאול את עצמנו – למה אנחנו עושים או רוצים את זה? ממה אני בעצם מפחד? מהי הטראומה שגרמה לאותו פחד? איזו אמונה קיימת שם ששולטת בי? מה יקרה אם אסרב להישמע לפחד? מי אני אהיה אם אשתנה?

עלינו להתחיל בקבלת החלטה לשלוט במחשבות שלנו כדי למצוא רגעים קטנים של שקט במוחנו. את הצעדים הראשונים מומלץ מאוד לעשות אם אדם שעבר תהליכים בעצמו, אדם אשר יוכל לשקף לכם באמת איפה האמונות והפחדים שלכם ולראות לכם איך להתמודד עמם. מדריך טוב הוא מדריך אשר ייתן כלים לעשות את זה בעצמכם  וייתן לנו תמיכה בצעדים הראשונים. חשוב מאד לא לחפש אדם שנוכל לפתח בו תלות, אלא למצוא אדם שיוכל לשקף אתכם בצורה הנכונה והבונה ביותר ולא יבטל את הצרכים האמתיים שלכם.

תוכלו למצוא מדריכים רוחניים משלל תחומי התרפיה אשר אחד מהם ודאי ייתן מענה לצורך האמיתי שלכם,  יבין אתכם ויסייע לכם להגיע למודעות עצמית גבוהה. בכל מקום ניתן למצוא כיום מטפלים ומדריכים בשיטות שונות כגון אימון אישי (קואוצ'ינג), מטפלים קונבנציונליים כמו פסיכולוגים ופסיכותרפיסטים, מטפלי תטא הילינג, ריקול הילינג, EFT ועוד.