×
חוגי
 מחול, קורסי
 מחול, שיעורי
 מחול, פעילויות
 מחול, לימודי מחול -  מחול מודרני - אז מהו מחול מודרני?

אז מהו מחול מודרני?

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

מחול מודרני הוא מחול הביטוי האולטימטיבי. הן באספקט הפיזי והן באספקט הרגשי.
אין ספק שכשאנו מביטים ברקדן המבטא את נפשו ולבו דרך הגוף על הבמה, בזמן מופע מחול מודרני, או מתרגשים יחד עמו.

מדובר בריקוד לירי, ריקוד של הנפש, ריקוד שאין לו חוקים אבל כולו חוקים. הוא מבוסס על הבלט הקלסי אך לקח אותו כמה צעדים קדימה במרוצת הזמן, כאשר לקח את בסיסיו והרקיע עמם שחקים לעבר ריקוד שכולו ביטוי. הרקדן במחול מודרני המודרני יכול לבטא את מילות השיר במוזיקה המתנגנת בעזרת גופו, הוא מייצר סיפור מובהק.

להבדיל מהבלט הקלסי שתנועותיו מאד ברורות, מדויקות ואשר הרקדן הקלסי לומד ומבצע אותן כפי שהוגדרו, הרקדן במחול מודרני, או הכוראוגרף, הם בעלי חופש אמנותי לייצר תנועות חדשות אשר יעזרו לו בטא רעיון, רגש או סיפור שלם.

המחול המודרני הוא סגנון ריקוד אשר הופיע לראשונה בשנות ה-30 של המאה הקודמת, ככל הנראה כדי לחתור תחת המוסכמות הקפדניות של הבלט הקלסי.  למחול המודרני מופעים שונים, רוקדים אותו בכל העולם, והוא מושפע מתרבות, שפה, מקום, מה שמייצר דרכי ביטוי שונות לריקוד.  בעיקרו הוא מבוסס על זרימת הגוף במרחב, שבירת המקובל מבחינה תנועתית וכן, על הבעה אישית פעילה מאוד של הרקדנים, עד לכדי מיצוי כל האפשרויות הגופניות והיכולות הפיזיות של הרקדן.

על אף שהבלט המודרני התפתח מן הבלט הקלסי,טכניקת המחול המודרני מאפשרת לרקדן לפרוץ את גבולות השיטה של הבלט הקלסי. במחול המודרני נעשה  שימוש רב במרחב, בעבודת רצפה, במוזיקה מגוונת מסגנונות שונים, והיא מעניקה לתלמיד שפה תנועתית עשירה ומגוונת.

כאשר ניגשים ללימוד מחול מודרני, עקרון הבסיס של השיטה, אשר עליו ישים המורה את הדגש הגדול ביותר הוא לאפשר לרקדן להכיר את האין-סופיות בשימוש בגוף. התלמיד ילמד תנועות שברובן משלבות גמישות ומעגליות בתנועה, ייפגש עם אלמנטים טכניים שונים כגון קפיצות, גלגולים ושאר יסודות אשר לקוחים מן הבלט הקלסי.

חשוב מאד להישען על יסודות מחול מסגנונות שונים ומגוונים ככל הניתן בכדי להגיע לרמת ביצוע ודיוק מרביים וכדי להצליח להגיע לביטוי מקסימלי. הקשבה למוזיקת עולם, מוזיקה מסגנונות שונים ומקצבים מגוונים גם היא תורמת להתפתחות הרקדן המודרני, מאחר והוא יוכל להתאים תנועות לכל סגנון ולבטא בעזרת גופו את מה ששומע באוזניו ואת הרגש שכל מוזיקה מעבירה בו.

המחול המודרני הוא סגנון מפותח ביותר בישראל. קיימות להקות מחול ישראליות בעלות הכרה עולמית בתחום, וניתן למצוא שיעורי מחול מודרני בכל מרכז חוגים או סטודיו למחול ברחבי הארץ.