×
חוגי
 מחול, קורסי
 מחול, שיעורי
 מחול, פעילויות
 מחול, לימודי מחול -  מחול אתני - אז מהו מחול אתני?

אז מהו מחול אתני?

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

מחול אתני הוא ריקוד של עם ותרבות שלמה אשר מייצג אותה, מתאר אותה ומספר את סיפורה.
המחול מייצר זהות תרבותית לעם ולקבוצה הרוקדת, ומחזק את תחושת השייכות של היחיד בקבוצה אל החברה אליה הוא שייך. המחול האתני מייחד את תרבות הקבוצה אל מול קבוצות אתניות אחרות.

מחול אתני מבטא ומתאר זהות חברתית של חברי קבוצה על ידי תנועות ומחוות המשקפות תרבות ותכנים משותפים. לקבוצת הרקדנים קיימת בהכרח מסגרת גאוגרפית משותפת, כמו גם היסטוריה, לבוש ומוזיקה משותפים.

מחול אתני הוא חלק מכלל הסמלים של חברה או תרבות. התנועה, שהינה בלתי מילולית, יוצרת סמלים ויזואליים שמייצגים את הערכים והמאפיינים של אותה תרבות. מאחר וזהותן של קבוצות אתניות משתנה כל הזמן, גם המחולות האתניים משתנים ומתפתחים עמן, כדי להישאר נאמנים למטרה העיקרית, שהיא ייצוג הקבוצה האתנית.

מחול אתני מתאר הווה משותף והיסטוריה משותפת לכלל החברה אותה הוא מביע. המחול מלווה בדרך כלל במוזיקה מסורתית אשר מייצגת את התרבות, את כלי הנגינה, המקצבים המזוהים עמה, הסולמות המוזיקליים והשירה האופיינית לה.

מחול אתני מבוצע לרוב לרגל אירועים ספציפיים הקשורים לחיי החברה, לחגים ולתרבות שלה. לדוגמה: פולחן דתי או טקס, לידה, התבגרות, חתונה, זריעת תבואה, קציר, איסוף היבול, תפילה לפריון או ליבול, שבחים והלל על הישג לקבוצה, יצירת קשרים בין תרבותיים, מפגש חברתי, לימוד ההיסטוריה והערכים של החברה, תיאור מיתוסים וסיפורי עם, שימוש בטקסי בגרות והתבגרות, חיזור ,פורקן והנאה, ביטוי אישי ועוד. עם התפתחות התחום נוצרה אבחנה בין תפקידי הרקדנים והתפתחו גם סוגי המחול האתני: הפולחני, העממי, החברתי, והבימתי.

את המחול האתני ניתן למצוא בארצנו בסגנונות שונים ובמקומות שונים ורבים, שכן ישראל קיבצה אליה אוכלוסייה מגוונת אשר הביאה עמה תרבויות רבות. התרבות הישראלית מורכבת למעשה מפולקלור מגוון ונרחב שיוצר יופי ורבגוניות. ריקודי העמים מספרים סיפור של כל עם ועם, הם מספרים את סיפורו על ידי המוזיקה, הבגדים והתנועות הייחודיות המאפיינות כל קבוצה אתנית באשר היא.
כשאנו לומדים מחול אתני אנו למעשה פותחים את לבנו ומוחנו לקבלת השונה והאחר, לתרבויות שטרם הכרנו, להלך חשיבה שונה ולטעמים והעדפות צבע ומוזיקה שונות משלנו. אין ספק שעל ידי למידת מחול אתני אנו מקרבים את עצמנו לעמים אחרים והופכים את העולם למאוחד יותר.