×
לימודי
 מוסיקה, שיעורי
 מוסיקה, חוגי
 מוסיקה, קורסי
 מוסיקה, פעילויות מוסיקה -  אורגן וקלידים - אורגן, אורגנית, קלידים, פסנתר חשמלי, סינתיסייזר - מיהו מהו?

אורגן, אורגנית, קלידים, פסנתר חשמלי, סינתיסייזר - מיהו מהו?

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

נגינה הוא תחום שמעשיר את הנפש ופותח אפיקים רבים בתודעה, ביכולות הלמידה, בפיתוח האי-קיו, בקשר יד עין בריא יותר, וכמובן בפיתוח הקואורדינציה. יש אשר נולדו עם כשרון טבעי לנגינה, עם שמיעה מוזיקלית אבסולוטית או כזו שמאפשרת להם לתפוס כלי ולנגן עליו מבלי שלמדו, ויש כאלה (לצערי מדובר ברובנו) שיצטרכו להזיע רבות כדי לשלוט בנגינה על כלי.

כדי לרכוש ידע מוזיקלי מקיף, הכולל תאוריה והבנה מעמיקה של מנגינות, צלילים, הרמוניה והקשר ביניהם יש צורך ללמוד מוזיקה בצורה מסודרת. גם אם זה בא לכם בטבעיות, עדיף לדעת את "השפה" כדי להצליח לתקשר מוזיקה עם אחרים. מלבד לימוד הנגינה יש חשיבות רבה לאימון ולתרגול  כך תוכלו להתקדם, להתפתח ולסגל את האצבעות לתנועות מהירות ומדויקות – כאלו שיפיקו את המנגינה או את היצירה הרצויה.

הדרך הנוחה ביותר לעשות זאת, ואולי הסיבה שהורינו והורי הורינו "אולצו" ללמוד פסנתר הוא שפסנתר הוא כלי מאד נגיש להבנה מוזיקלית בגלל צורת וסדר הקלידים. הקלידים נפרשים על פניו ברצף לינארי מנמוך לגבוה וזה מקל את ההבנה. כיום, קיימות אפשרויות אחרות להחזקת כלי בעל קלידים בבית, שכן פסנתר הוא עסק יקר אשר דורש גם מקום רב.

האורגן, אשר הגיע אלינו באמצע המאה שעברה ותפס תאוצה בשנות השמונים ככלי ביתי בעלות סבירה, מנה שתי קומות קלידים בדרך כלל, דוושות באס רבות והמשיך את גלגולו כאורגן נייד, בעל קומת קלידים אחת. אורגן מחקה את צלילי הפסנתר והוא פועל על סוללה או חשמל. אורגנית היא אורגן בגרסה קטנה יותר.

אז מה זה סינתיסייזר? טוב, היום אולי תראו אותה בגרסה קטנה יותר, ואולי יקראו לה "מקלדת שליטה", אבל בגדול הסינתיסייזר הגיע אלינו בצורת אורגן אשר צליליו מופקים דרך גורם דיגיטלי כמו חיבור למחשב או הטענה והורדת סאונדים שונים אליו. הוא למעשה כלי קיבול של צלילים אז ניתן לנגן ולהפיק אותם על ידי נגינה בקלידיו.

נציין אחרון את הפסנתר החשמלי שאף הוא הגיע אלינו כחלופה אידאלית לפסנתר הביתי. הוא לא מכיל בתוכו אפשרויות צליל רבות ואינו מתיימר לחקות סקסופון או אקורדיון כאורגנים הקיימים כיום בשוק, אלא מציע צליל נקי, מדויק ואמין למדי של פסנתר, אך אינו מכיל את תיבת התהודה הגדולה עקב היותו חשמלי. מחירו של פסנתר חשמלי הוא כמה אלפים ולכן לעתים הוא ופסנתר ביתי פשוט יעלו אותו דבר. פסנתר חשמלי הוא כבד למדי אז יש לקחת בחשבון אם רוצים לנייד אותו ממקום למקום.

אם אתם מחפשים מקום בו נערכים לימודי קלידים לסוגיהם למתחילים או מתקדמים, חשוב שתדעו למה להתייחס. עליכם לברר על המקצועיות של המורים ועל רמת הידע שלהם בנגינה. על המורה להיות בעל ידע תאורתי רב כי כדי ללמד היטב לא מספיק לדעת לנגן היטב.
כמובן שאם מדובר בהוראה לילדים חשוב לבדוק שלמורה תהיה גישה בריאה וניסיון בעבודה עם ילדים, שכן לימוד כלי נגינה דורש השקעה והתמדה וחשוב שלמורה ולילד יהיה חיבור טוב והמורה יוכל להחדיר בילד מוטיבציה לאימון.


 

הרשמות אינטרנטיות לחוגים - החלטה כלכלית נטו