×
קורסים סדנאות פנאי ותחביבים -  יצירה - אומנות או נמות

אומנות או נמות

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

בכל אחד מאתנו מסתתר אמן. חלקנו מתכחשים אליו ודוחקים את הקולות הפנימיים עמוק עמוק, חלק מאתנו מעבירים חיים שלמים במאבק להתבטא ולקבל הכרה על היצירה שלנו וחלק נותנים לה לצאת החוצה בדמות שירה במקלחת או שרבוט  אגבי על דף בזמן שיחת טלפון.

קיימת בנו התפישה שאם אנחנו נעז לשחרר את השד הקטן והיצירתי שחבוי בנו, ניאלץ להמשיך ולבטא אותו לשארית ימי חיינו, נהיה מחויבים לעסוק באמנות למחייתנו באופן מקצועי ולנצח נחיה חיי אמן עניים ואומללים. לא כך הדבר. מי שהחדיר בנו את הפחד הזה ועזר לנו לבקבק את הדרייב הפנימי שלנו לא הבין משהו בסיסי מאד: יצירה היא של כולם. יצירה היא ההבעה שלנו את עצמנו.

אנחנו יוצרים כשאנו מדברים. יוצרים מילים. יוצרים מנגינות כשאנו שרים - גם אם לא אנחנו הלחנו את המנגינות הללו - ברגע ששרנו אותן מהפה שלנו הן נהיו שלנו, יצקנו לתוכן את האישיות והאופי שלנו. את הרגש שלנו. אף אחד לא ישיר את השיר ששרנו בדיוק כמו שאנחנו שרנו אותו, ולכן אנו יצרנו משהו חדש.

גם אם אנחנו סבורים שאין בנו ולו שמץ של כשרון, ודאי שיש בנו הנאה מעשיית דברים שתוצאתם לא תלהיב או תרגש אף אחד אבל עדיין נהנה לעשות אותם. נחזור לדוגמת השירה - כשם שאדם מן השורה הולך לבלות ערב במועדון קריוקי ומזייף את נשמתי אל אוזני הסובלים בחדר, כך כולנו יכולים לתבוע את זכותנו לצייר, לפסל, לרקוד או לעשות כל דבר שעולה על רוחנו ועושה לנו טוב.

 זכותנו הקיומית ואפילו חובתנו להביע את עצמנו בכל דרך שהגוף או המוח שלנו מבקש. לפעמים הבעה יצירתית היא חזקה יותר מ100 פגישות עם פסיכולוג. יש לה כוח ריפוי, הזדככות וניקיון פנימי.

אז מה התחביב הסודי שלכם? האם אתם זמרי מקלחת? כותבי שירי מגרה? ציירי פורטרטים או טבע דומם?

אם יש לכם תחביב יצירתי שתמיד פחדתם להתעמק בו ולפתח אותו, אף פעם לא מאוחר מדי.

אין זה אומר שמעתה תצטרכו לעסוק בו באופן קבוע, או שתתמכרו או שחלילה תגלו שאתם ממש ממש טובים בו וזה יפחד אתכם. תוכלו לקחת צעד ראשון ויחיד ולהירשם לסדנת יצירה בתחום שבחרתם.

סדנה או קורס יצירתי שיערוך לכם היכרות ראשונית עם התחום שאתם כל כך אוהבים. אחרי שהקרח יישבר ותתחילו ליצור מבפנים, לא תחשבו בכלל אם יצא טוב או לא, כי תבינו שההנאה היא בדרך ולא בתוצאה.

 חוגי יצירה בשלל תחומים קיימים כמעט בכל מקום. עליכם רק לדייק ולהבין מה בדיוק הייתם רוצים ללמוד ליצור ולחפש סדנה באזורכם. יצירה היא שחרור הנפש, הגוף, הידיים. תלוי בתחום. יצירה יכולה גם להיות טיול במחוזות הדמיון וכתיבת סיפור בדיוני בראשנו. העיקר שנעניק לעצמנו את מתנת חופש הפעולה והחשיבה כי זה ערך חשוב שלא תמיד אנחנו זוכרים לפנות לו מקום בחיינו העמוסים.

תנו לעצמכם מתנה והיא הבעה עצמית בדרך האמנות.