×
חוגי
 אומנויות לחימה, לימודי
 אומנויות לחימה, שיעורי אומנויות לחימה - אומנויות לחימה - כלי הגנה חיוני במציאות הישראלית

אומנויות לחימה - כלי הגנה חיוני במציאות הישראלית

מאת: חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

במציאות הישראלית בה אנו חיים, יש סכנת טרור. הליכה ברחוב, המתנה בתחנת אוטובוס, או נסיעה ברכבת, אינה בטוחה. בכל מקום, יכול אתה להתמודד מול מחבל עם סכין. מה עושים במקרה זה, כאשר אין לנו כלי נשק להגן על עצמנו? לשם כך, מומלץ להכיר טכניקות של אומנויות לחימה, שישמשו בעת הצורך להגנה עצמית.

קרב מגע ישראלי- אמצעי הגנה כשאין נשק

המציאות הביטחונית הישראלית, הביאה לפיתוח שיטת הגנה עצמית מיוחדת, הנקראת "קרב מגע ישראלי". שיטה זו, מתבססת על זיהוי נקודות חולשה בגוף, שכאשר תוקפים אותם, המותקף מאבד שליטה. בצה"ל אימצו שיטה זו כטכניקות לחימה מול האויב. השיטה משלבת טכניקות שונות מאומנויות לחימה אחרות. למשל: טכניקות אגרוף שונות, בעיטות הלקוחות מטכניקות קראטה וקפוארה, או שילוב של אגרופים ובעיטות לפי שיטת קיקבוקס. מטרת שיטת קרב מגע ישראלי, היא לנטרל את האויב. מטרת השיטה אינה להביא לחיסול המחבל. בישראל יש מוסריות גבוהה, ורחמים על חיי אדם. לכן, מטרת ההגנה העצמית היא להביט לנטרול המחבל מהנשק, ולהשתלטות על המחבל, עד להגעת כוחות הביטחון.

טכניקה נוספת של הגנה, שפותחה בחו"ל ואומצה בארץ, היא טכניקת הישרדות. טכניקה זו, נותנת כלים כיצד לשרוד בכל מקום, ובכל תנאים. מטרת השיטה, היא להצליח להתקיים בעת שלכודים, או כאשר מטיילים אבדו את המסלול, ונמצאים בחוסר תנאים, ולעיתים אף בלי אוכל ומים. באמצעות שיטה זו, אפשר להחזיק מעמד עד להגעת כוחות החילוץ. בצה"ל מאמנים את החיילים כיצד לשרוד בכל תנאים ובכל סביבה, כאשר שמים דגש על סביבה קרה כמו הר החרמון, או סביבה מדברית כמו דרום הארץ. ואכן, שיטה זו הצילה חיים של אזרחים רבים וחיילים רבים שאבדו דרכם ונתקעו במקומות עם תנאים קשים.

מומלץ להכיר גם שיטות הגנה אחרות      

בכל העולם נשים חשופות לפגיעות. המציאות הישראלית מורכבת יותר. כמו בכל מקום, נשים ברחוב חשופות לתקיפות והטרדות, ובמיוחד בשעות הלילה. בישראל, נשים יכולות להיות מוטרדות על רקע מיני, אך לפעמים גם על רקע לאומני. לכן, חשוב מאוד שנשים ובחורות יכירו שיטות להגנה עצמית. השיטות הטובות ביותר הן קרב מגע, ובמיוחד קרב מגע ישראלי, אך מומלץ מאוד שנשים ובחורות יכירו שיטות רגילות כמו ג'ודו וקראטה. 

אפשר לחלק את שיטות ההגנה העצמית לפי סוגים. סוג מיוחד של שיטות הגנה עצמית שכדאי להכיר, הן אומנויות לחימה מהמזרח הרחוק. אומנויות אלו משלבות שיטות של לחימה והגנה עצמת, לצד אנרגיות ומודעות פנימית. שיטות אלו יעילות לקרב מגע פנים מול פנים. איזה שיטה כדאי ללמוד? יש שיטות שמתאימות לנשים, ויש שיטות שמתאימות יותר לגברים. שיטות של אומנויות לחימה המתאימות יותר לגברים, הינם לחימה פיליפינית, נינג'יצו, טקוואנדו, ועוד. לעומת זאת, ישנן שיטות שאופיין עדין יותר, והן יכולות להתאים יותר לנשים.

לסיכום: המציאות הישראלית בארץ מורכבת, ולא פשוטה מבחינה בטחונית. לכן, כדאי להכיר טכניקות הגנה עצמית, ובמיוחד את טכניקת קרב מגע ישראלי, שפותחה כדי לתת מענה למציאות החיים הישראלית. לנשים מומלץ להכיר שיטות לחימה ידועות, על מנת להגן על עצמם מפני תקיפות מיניות ברחוב.